Meble kuchenne dębowe

Meble kuchenne dębowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble kuchenne dębowe-poradnik Westwing

Zalety mebli dębowych doceniano już w średniowieczu. Moda na nie trwa mimo upływu stuleci i ma się dobrze. Trwałość dębu i piękny głęboki kolor od zawsze były w cenie. Meble z drewna dębowego kojarzą się dzisiaj z ponadczasowym pięknem i elegancją. Są także uniwersalne — doskonale nadają się do tradycyjnego salonu, jadalni w stylu rustykalnym i nowoczesnej sypialni. Meble kuchenne dębowe to absolutna klasyka i gwarancja trwałości. Warto na nie postawić, niezależnie od tego, w jakim stylu zaaranżowana jest kuchnia.

Dlaczego warto wybrać meble kuchenne dębowe?

Największymi atutami drewna dębowego są jego szlachetność i długowieczność. Meble dębowe są w stanie przetrwać długie dziesięciolecia a nawet i więcej. Ale trwałość nie jest jedyną zaletą dębu. Oto kilka innych powodów, dla których warto wybrać meble kuchenne dębowe:

  • Dąb nie tylko opiera się działaniu czasu, ale wraz z jego upływem nabiera szlachetności i głębokiego koloru. Wiekowe meble dębowe są cenione przez antykwariuszy i kolekcjonerów antyków.
  • Meble kuchenne dębowe, w tym intensywnie eksploatowane szafki, okażą się odporne na uszkodzenia. Twardość dębu sprawi, że szafki kuchenne dębowe trudniej będzie zarysować podczas montażu i eksploatacji. Nie będą też odkształcać się pod wpływem wilgoci.
  • Barwa drewna dębowego jest uniwersalna i zawsze na czasie. Meble kuchenne dębowe będą pasować do domów urządzonych w różnych stylach i skomponują się z elementami wystroju z innych gatunków drewna.
  • Drewno dębowe przyjmuje barwienie. Szafki kuchenne dębowe i inne meble z dębu do kuchni można malować na różne kolory, mając pewność, że zaprezentują się wyjątkowo.

szafki kuchenne dębowe

Meble kuchenne dębowe w różnych stylach

  • Styl rustykalny — kuchnia rustykalna musi być ciepłą i przytulną przestrzenią, w której dominują naturalne tworzywa. W tym wypadku można pozwolić sobie na pewną kompozycyjną dowolność: zestawić meble kuchenne dębowe, które mają różne wymiary i różne pochodzenie. Można zrezygnować z identycznych szafek kuchennych na rzecz antyków, jak dębowy kredens, bufet kuchenny, stojąca szafka z drzwiczkami.
  • Styl skandynawski — kuchnie skandynawskie są jasne, musi dominować w nich biel. Pożądane są również naturalne tworzywa, dlatego aranżując kuchnię w tym stylu, najlepiej wybrać meble kuchenne dębowe malowane na biało. Wśród funkcjonalnych białych szafek kuchennych dębowych o prostej budowie dobrze zaprezentują się blaty i krzesła w naturalnym kolorze drewna.
  • Styl prowansalski — tu także powinno być przytulnie i z nutą retro. W stylu prowansalskim sprawdzą się rzeźbione meble dębowe malowane na biało, ewentualnie na delikatny odcień lawendowy. Na staroświeckich bufetach i kredensach nie powinno zabraknąć kwiatów lawendy ani aromatycznych świeżych ziół. W prowansalskiej kuchni wypada stworzyć zielony ogród w miniaturze. Bielone szafki kuchenne dębowe i pozostałe meble z dębu stanowią dla niego doskonałe tło.
  • Szafki kuchenne dębowe sprzed lat często można zobaczyć w kuchniach stylizowanych na wnętrza z innej epoki (shabby chic lub vintage).

Meble kuchenne dębowe

Jak dbać o szafki kuchenne dębowe i inne meble z dębiny?

Przy odpowiedniej pielęgnacji meble dębowe w kuchni mogą posłużyć nawet kilku pokoleniom. Warto od czasu naoliwić je specjalnym preparatem do konserwacji drewna dębowego. Należy także chronić dębinę przed działaniem wysokich temperatur. Dobrze, by meble kuchenne dębowe stały możliwie daleko od grzejnika. Bezpośrednio na blacie dębowym nie należy stawiać szklanek ani kubków z wrzątkiem.

Meble kuchenne dębowe to gwarancja jakości i trwałości na lata. Odpowiednio pielęgnowane szafki kuchenne i pozostałe meble z dębu będą długo cieszyły oko domowników, zachowując przy tym swoje naturalne piękno.