Meble kuchenne rustykalne

Meble kuchenne rustykalne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble kuchenne rustykalne-poradnik Westwing

Kuchnia to serce domu, dlatego warto urządzić ją tak, by panowała w niej ciepła, przytulna atmosfera. Doskonale sprawdzą się w niej wykonane z naturalnych materiałów meble kuchenne rustykalne, które sprawią, że we wnętrzu będzie sielskie i nastrojowe. Rustykalna kuchnia jest nie tylko piękna, ale również funkcjonalna. Jest ona przeciwieństwem nowoczesnego minimalizmu, więc zarówno garnki jak i deski do krojenia oraz pojemniki na przyprawy mogą tu stać na otwartych półkach i być zawsze pod ręką.

Meble kuchenne rustykalne dobrze prezentują się na tle naturalnych ceglanych ścian oraz drewnianych podłóg lub kamiennych posadzek. Jeśli w kuchni nie ma ściany z cegieł, warto wyeksponować naturalną kolorystykę i fakturę tynku lub obłożyć ścianę drewnem. Jakie meble kuchenne rustykalne wybrać? Podpowiadamy!

Meble kuchenne rustykalne — materiały i wykonanie

Najlepiej, gdy meble kuchenne rustykalne wykonane są z litego drewna. Bardzo dobrze, gdy na drewnianych meblach widoczna jest tekstura materiału, z jakiego zostały zrobione. Warto wyeksponować spękania, sęki czy nierówności. Niezwykle efektownie prezentują się meble z drewna, na których wyraźnie widoczne są słoje. Meble rustykalne mogą być oryginalnie stare lub też celowe postarzone. Kuchenne szafki w wiejskim stylu mogą być także murowane, wtedy drewniane drzwiczki zawieszone na dużych, starych, żeliwnych zawiasach będą prezentować się bardzo dobrze i nadadzą wiejskiego charakteru całemu pomieszczeniu. Drewniane meble kuchenne rustykalne wcale nie muszą być jednym kolorze. W rustykalnej kuchni wymieszane gatunki drewna o różnych odcieniach będą tworzyć spójną całość.

Meble kuchenne rustykalne

Stół to najważniejszy mebel w każdej kuchni. W pomieszczeniu urządzonym w rustykalnym stylu, powinien być on obowiązkowo dużych rozmiarów, żeby usiąść przy nim mogli wszyscy członkowie rodziny wraz z przyjaciółmi. Ozdobiony koronkowym obrusem i dzbankiem ze świeżymi polnymi kwiatami będzie się bardzo dobrze prezentował. W rustykalnym wnętrzu zamiast wazonu można użyć także starej, metalowej konewki.

• Charakterystycznym elementem rustykalnej kuchni są otwarte, drewniane półki i szafki, na których ustawić można miedziane patelnie i garnki oraz babcine sprzęty. Warto wyeksponować na nich także ozdobne puszki i pojemniki na przyprawy, kawę i herbatę.

• Do drewnianych lub murowanych szafek doskonale pasować będą drewniane lub kamienne blaty kuchenne. Zarówno drewno, jak i kamień wpiszą się idealnie w sielską stylizację wnętrza, ale blaty z marmuru lub granitu, będą zdecydowanie bardziej trwałe i odporne na temperaturę oraz wodę.

• Warto powiesić na ścianie także szafkę, w której pionowo można poustawiać talerze. Stare, cenne elementy babcinej porcelany będą fantastyczną dekoracją całej kuchni.

• Przeszklone drewniane witrynki to także meble, dzięki którym wyeksponować można eleganckie serwisy kawowe i urocze srebrne lub metalowe dzbanuszki.

Piec kaflowy

W rustykalnej kuchni warto zainwestować w zbudowanie pieca kaflowego, który w środku skrywał będzie nowoczesny sprzęt kuchenny najwyższej klasy. Ozdobny piec będzie jednoznacznie kojarzył się ze swojską, wiejską atmosferą babcinej kuchni. Nad piecem, na okapie można poustawiać stare młynki do kawy lub ozdobne figurki. Warto zawiesić tam również warkocz czosnku i suszone zioła. Kuchenny piec kaflowy ma zwykle bardzo dużą powierzchnię, więc można na nim również poustawiać świeże zioła w ceramicznych doniczkach.

Uzupełnieniem dla rustykalnej aranżacji będą duże, masywne drewniane drzwi i widoczne belki stropowe. Kolory panujące w wiejskim wnętrzu powinny być jak najbardziej naturalne. Dobrze sprawdzą się tu odcienie szarości i brązów, ale także jasne błękity, zieleń i biel.