Meble kute

Meble kute

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble kute-poradnik Westwing

Szukając naturalnego, a jednocześnie oryginalnego wyposażenia domu czy mieszkania, warto wziąć pod uwagę przedmioty wykute z żelaza. Meble metalowe można dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od jego wielkości i wystroju. Są bardzo eleganckie, mogą też nadać nieco romantycznego albo rustykalnego charakteru. Ale czy pasują do bardziej współczesnego stylu? Oczywiście! Nieograniczone właściwości plastyczne metalu i łatwość jego barwienia pozwalają zawsze dobrać oryginalny wzór. Metalowe meble, kwietniki i balustrady można też umieścić na zewnątrz. Ten trwały materiał doskonale sprawdza się na tarasie i w ogrodzie.

Wybierając meble kute należy mieć na uwadze nie tylko wielkość pomieszczenia, w którym staną, ale również styl, w jakim zostało ono urządzone. Jeśli nie wiesz, jakie metalowe stoły, krzesła i łóżka najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu, nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie! Styliści Westwing z przyjemnością doradzą w wyborze odpowiedniego mebla. Zarejestruj się na stronie Westwing, przeczytaj nasz poradnik i skorzystaj z praktycznych wskazówek!

Meble kute – kształt i kolor

Metal jest materiałem o wiele bardziej plastycznym niż drewno. Można go dowolnie kształtować, wytwarzając prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Wbrew pozorom kute elementy wyposażenia wcale nie są ciężkie i toporne. Wręcz przeciwnie – mogą być bardzo delikatne i filigranowe. Zupełnie proste lub bardziej finezyjne. Olbrzymi wybór form pozwala na tworzenie unikatowych aranżacji. Nie ma też praktycznie żadnych ograniczeń kolorystycznych – poprzez malowanie proszkowe metal uzyska dowolną barwę! Dodatkowo farba chroni go przez rdzą.

Kute stoły i krzesła – na tarasie i w ogrodzie

Elementem zdobiącym balkony paryskich kamienic są często eleganckie kute balustrady. Obok górującej nad miastem wieży Eiffla te metalowe detale są jedną z wizytówek stolicy Francji. Dzięki ażurowej barierce nawet niewielki balkon nabierze miejskiej elegancji lub pałacowego szyku. Metalowa balustrada na tarasie idealnie komponuje się z kutym stolikiem i krzesłami. Skomplikowane, ażurowe wzory to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki! Meble ogrodowe mogą być wykute w całości z metalu lub połączone z drewnem. Zarówno stoły, jak i krzesła, są bardzo stabilne i wygodne. Komfort siedzenia można zwiększyć za pomocą nakładek na krzesła lub poduszek – będzie to dodatkowy element dekoracyjny!

Stolik kuty na tarasie

Metalowe stoły, krzesła i łóżka do sypialni

Metalowe meble i inne elementy wyposażenia wcale nie są zbyt ciężkie do wnętrz. Znajdzie się dla nich miejsce w każdym pomieszczeniu!

Solidne wieszaki udźwigną nawet najcięższe okrycia wierzchnie. Stabilne stoliki na kutych nogach równie dobrze sprawdzą się w przedpokoju i w salonie. W połączeniu ze szklanym blatem nabierają one lekkości. Kute kwietniki wyjątkowo dobrze komponują się z roślinami doniczkowymi. Same mogą być zdobione motywami roślinnymi. Można ustawiać je pojedynczo albo łączyć w aranżacje złożone z kwietników różnej wielkości. Nie należy też wystrzegać się wstawienia kutych mebli do sypialni. Solidna rama metalowego łóżka zapewni spokojny sen. Filigranowe zdobienia lub finezyjna forma wezgłowia mogą nawet stanowić główny element dekoracyjny alkowy.

łóżko kute w sypialni

Jak pielęgnować meble kute?

Chociaż na pierwszy rzut oka meble kute wyglądają na wręcz niezniszczalne, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Sprawi ona, że będą służyły domownikom przez długie lata. Jeżeli krzesła kute i stoliki znajdują się na zewnątrz, w ogrodzie lub na balkonie, konieczne trzeba obserwować, czy nie pokrywają się rdzą. Pierwsze ślady rdzy można z łatwością zeskrobać, a tym samym zapobiec korozji. Codzienna pielęgnacja jest bardzo prosta: czasem wystarczy do niej szmatka zwilżona ciepłą wodą. Raz na jakiś czas można przemyć krzesła i stoliki kute delikatnym środkiem myjącym.

Krzesła kute w aranżacji domu

  • Krzesła kute w etnicznym przedpokoju — będą praktycznymi meblami, na których chętnie usiądzie się, aby wygodnie założyć buty. Żeby zwiększyć komfort użytkowania krzesła, można położyć na nim miękką poduszkę z lnu lub atłasu w orientalne wzory. Na ścianie idealnie będą prezentować się kute wieszaki z motywami roślinnymi oraz okrągłe lustro w metalowej ramie.
  • Krzesła kute w kolonialnej jadalni — wokół stołu z ciemnego drewna przykrytego lnianym obrusem dobrze będą prezentować się krzesła kute tapicerowane ciemną skórą. Takie meble na tle białej lub kremowej ściany nadadzą wnętrzu wytworny i ponadczasowy wygląd. Całości dopełnią zawieszone na ścianach zdjęcia rodzinne w czarnych i brązowych ramkach.
  • Krzesła kute na miejski balkon — takie krzesło to idealny dodatek na balkon. Wystarczy zadbać o kilka doniczek, w których posadzi się ulubione rośliny i postawi kuty stolik ze szklanym blatem. Dzięki tym prostym zabiegom balkon przemieni się w ulubiony zielony kącik do odpoczynku, porannej kawy i gazety, z którego ciężko będzie się wyrwać!

Metal niejedno ma imię

Oprócz żelaza i stali meble metalowe są też wykuwane z aluminium. Ma ono lepsze właściwości antykorozyjne i jest o wiele lżejsze, ale też mniej plastyczne. Meble wykonane z aluminium idealnie komponują się z nowoczesnym wnętrzem. W przypadku klasycznych aranżacji bardzo dobrze sprawdzają się z kolei masywne odlewy żeliwne. Metal niejedno ma imię, a przemówi do każdego!