Meble rattanowe

Meble rattanowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble rattanowe-poradnik Westwing

Rattan to jeden z najstarszych surowców wykorzystywanych do produkcji mebli. Meble rattanowe są wyjątkowo efektowne – z jednej strony zachwycają pięknem naturalnego materiału, z drugiej zaś mogą przyjmować bardzo nowoczesne i oryginalne formy. Chociaż najczęściej spotyka się je w ogrodzie lub na tarasie, meble rattanowe pasują do wszystkich pomieszczeń – dlaczego nie zdecydować się na rattanowe łóżko lub biurko?

Meble rattanowe do sypialni

Meble rattanowe nadadzą każdemu pomieszczeniu interesujący, egzotyczny charakter. Doskonale sprawdzą się w minimalistycznej sypialni – rattanowe łóżko pięknie skomponuje się z białymi ścianami i jasną, drewnianą podłogą. Aranżację warto uzupełnić rattanową komodą i dodatkami kojarzącymi się z Azją Południowo-Wschodnią – regionem, z którego pochodzi ten piękny surowiec.

Meble rattanowe do ogrodu

Rattanowe meble ogrodowe są wyjątkowo popularne. Lekkie, ażurowe ławki i fotele pięknie wyglądają na tle zieleni. Niestety, rattan to surowiec, który nie lubi wilgoci. Dlatego wykonane z niego meble powinny być bardzo dobrze zaimpregnowane, jeśli mają stanąć na zewnątrz. Najlepiej sprawdzą się na osłoniętym tarasie lub balkonie. Można również zdecydować się na meble z technorattanu, tworzywa sztucznego, które do złudzenia przypomina naturalny rattan, ale jest bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Wszyscy pokochają papasan

Papasan to rodzaj fotela pochodzącego z Azji i tradycyjnie wykonywanego z rattanu. Składa się z okrągłego siedziska wymoszczonego miękką poduchą i umieszczonego na delikatnym stelażu. Papasany są niezwykle wygodne – idealnie sprawdzą się w roli mebli wypoczynkowych w salonie lub na balkonie. Niestety, tego rodzaju meble rattanowe mogą łatwo zdominować przestrzeń – dlatego lepiej będą prezentowały się w połączeniu z klasycznymi, prostymi meblami i dekoracjami. Warto też zdecydować się na poduchę w neutralnym kolorze, pozbawioną wzorów.

Jak dbać o meble rattanowe?

Pielęgnacja mebli rattanowych nie jest skomplikowana – wystarczy przestrzegać kilku zasad, a meble będą służyły latami.Meble rattanowe

  1. Meble rattanowe nie powinny stać w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ może to spowodować ich wysychanie i pękanie.
  2. Czyszczenie na sucho to podstawa pielęgnacji mebli rattanowych – wystarczy przecierać je regularnie ściereczką z flaneli lub mikrofibry.
  3. W przypadku poważniejszych zabrudzeń meble rattanowe można oczyścić wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Nie wolno jednak przecierać rattanu mokrą gąbką lub szmatką – najlepszym rozwiązaniem jest użycie do czyszczenia jedynie piany powstałej po wymieszaniu wody z detergentem.
  4. Żeby dokładnie wyczyścić mebel, warto użyć szczoteczki do zębów – pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.
  5. Raz na kilka miesięcy dobrze jest użyć specjalnego preparatu do czyszczenia i pielęgnacji rattanu.

Meble z rattanu bardzo lubią towarzystwo roślin. Szczególnie pięknie wyglądają w ogrodzie lub na ukwieconym balkonie. Również we wnętrzach warto zapewnić im kontakt z zielenią. Można zdecydować się na duże rośliny doniczkowe, na przykład palmy, które doskonale uzupełnią egzotyczną aranżację każdego wnętrza.