Meble retro

Meble retro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble retro-poradnik Westwing

Meble retro nawiązują do stylu lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Meble te nie są jednoznaczne. Mogą być rzeźbione lub minimalistyczne, a jedynie swą formą będą nawiązywać do danego stylu. Wystarczy jeden charakterystyczny mebel, który wprowadzi do mieszkaniu nutę stylu retro. Dużą rolę w tego rodzaju wnętrzach odgrywają również dodatki, które mogą być minimalistyczne i nowoczesne, dzięki czemu nadadzą lekkości klasycznemu pomieszczeniu. Zaś do nowoczesnego wnętrza nutę retro wprowadzą dekoracyjne lampy i antyczne zegary kominkowe. Podpowiadamy, jakie meble retro wybrać, aby tworzyły harmonijną całość z dodatkami!

Nietuzinkowe meble w stylu retro

Meble retro mogą być szeroko rozumiane. Do tego stylu będą pasować zarówno antyki, jak i nowoczesne minimalistyczne formy. Warto wyposażyć wnętrze w drewniane i tapicerowane meble. Obiciowe kanapy, nawiązujące do lat pięćdziesiątych, mogą posiadać nowoczesny nadruk. Stoły z tłoczonymi, rzeźbionymi nogami są równie istotnym i charakterystycznym dla retro elementem. Jeśli jest się w posiadaniu niewielkiego pomieszczenia, warto umieścić w nim jedynie dwa lub trzy meble charakterystyczne dla stylu retro, zaś oprócz tego postawić na minimalizm i nowoczesne dodatki. Niezwykle popularnymi meblami, które doczekały się miana kultowych, są projekty Charlesa i Ray Eamesów. Tworzyli oni asymetryczne formy foteli i krzeseł, które przeszły do historii designu i są kwintesencją stylu retro.

Wnętrze w stylu retro

Styl retro jest elegancki, choć panuje w nim przepych. Pomieszczenia utrzymane w tej stylistyce nawiązują do przeszłości. Często występują w nich antyki połączone z współczesnymi meblami i dodatkami. Ważne, żeby odpowiednio je dobierać, aby nie przytłoczyć pomieszczenia.

Wnętrze w stylu retro świetnie wygląda w ciemnej kolorystyce. Szarości, fiolety mogą stanowić odpowiednie tło dla mebli. Jasna, pastelowa kolorystyka lepiej sprawdzi się, gdy w pomieszczeniu znajdują się antyki, ponieważ to mocny element, który nie wymaga równie wyrazistej konkurencji. We wnętrzu urządzonym w stylu retro świetnie sprawdzą się wzorzyste tapety. Mogą posiadać kwiatowy motyw, jak i nowoczesne, geometryczne wzory. Charakterystyczne retro podłogi posiadają czarno-białe, ceramiczne płytki. Ciekawie kontrastują się z meblami.

Dodatek kluczem do sukcesu

W stylu retro ważną rolę odgrywają dodatki. Wspaniałymi ozdobami są antyczne detale, na przykład kominkowe zegary, dekoracyjne sztućce lub lampy. Tkaniny dekoracyjne świetnie sprawdzą się jako narzuty lub zasłony, a nawet obrusy. We wnętrzu urządzonym w stylu retro wiele jest dozwolone. Dlatego też można umieścić w nim nowoczesne dodatki takie jak plakaty lub obrazki, które będą współgrać z resztą pomieszczenia. Styl ten wyjątkowo dobrze wygląda w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach, w których akcentują go jedynie dodatki. Nie ma on nic wspólnego z dawnym retro, w którym panował przepych.