Meble w stylu francuskim

Meble w stylu francuskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble w stylu francuskim-poradnik Westwing

Styl francuski charakteryzuje się dużą różnorodnością – może przybrać formę lekkiego, rustykalnego stylu prowansalskiego, eleganckiego stylu paryskiego lub szykownego, pełnego przepychu stylu ludwikowskiego. Również meble w stylu francuskim są bardzo różnorodne. Styl prowansalski woli proste meble bielone, styl paryski eleganckie meble tapicerowane, natomiast styl ludwikowski wyrafinowane antyki i meble na kabriolowych nóżkach. Dla wszystkich frankofonów przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po odmianach stylu francuskiego i pasujących do nich meblach.

Rustykalne białe meble w stylu prowansalskim

Styl prowansalski nawiązuje do stylu aranżacji wiejskiego maison w malownicznym regionie Prowansji. Wnętrza urządzone w tym stylu powinny być pełne białych, drewnianych mebli. Nie może w nich zabraknąć obszernej komody oraz wygodnej sofy obitej naturalną tkaniną w jasnym kolorze. Na tle bieli mebli pięknie zaprezentują się dodatki w kolorze lawendowym – poszewki na poduszki, obrusy, firany lub rolety.

Meble prowansalskie to często stare meble poddane renowacji. Wystarczy odmalować starą komodę lub kredens białą farbą i dopasować do nich stylizowane uchwyty, żeby zyskały bardziej francuskie oblicze.

Meble klasyczne w stylu paryskim

Styl paryski to synonim klasycznej elegancji i dobrego smaku. Najlepiej pasują do niego stylowe meble tapicerowane – warto zdecydować się na krzesła i fotele wykonane z ciemnego drewna, na przykład mahoniowego, obite tkaninami w jasnych kolorach. Styl paryski upodobał sobie również okrągłe stoły oraz klasyczne konsole, które pięknie prezentują się na tle ścian ozdobionych elegancką tapetą.

Urządzając salon lub sypialnię w stylu paryskim, trzeba pamiętać, że nie ma tu miejsca na artystyczny chaos – poszczególne meble i dodatki muszą do siebie pasować, a we wnętrzach powinna królować symetria. Nie oznacza to jednak, że francuskie wnętrza są chłodne i bezosobowe – oryginalny charakter mogą nadać aranżacji stary zegar stojący lub ekstrawaganckie, mięsiste zasłony.

Meble w stylu francuskim – powrót do czasów króla Ludwika

Styl ludwikowski, nawiązujący do czasów panowania trzech ostatnich królów z dynastii Burbonów, jest pełen bogactwa i przepychu. Oryginalne meble z tego okresu są trudno dostępne i szalenie drogie, dlatego, chcąc zamienić swoje mieszkanie w mały Wersal, lepiej postawić na meble stylizowane. We wnętrzach w stylu ludwikowskim powinny znaleźć się eleganckie komody i konsole na kabriolowych nóżkach, nie może również zabraknąć szezlonga obitego haftowaną tkaniną.

Meble w stylu francuskim charakteryzują się ponadczasową elegancją. Naturalne materiały wysokiej jakości, perfekcja wykonania i klasyczne kształty to cechy wspólne zarówno mebli w stylu prowansalskim, jak i paryskim lub ludwikowskim. „Moda przemija, styl pozostaje” – tym zdaniem Coco Chanel doskonale ujęła istotę francuskiego smaku.