Meble w stylu prowansalskim

Meble w stylu prowansalskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble w stylu prowansalskim-poradnik Westwing

Styl prowansalski to jeden z ulubionych trendów aranżacyjnych na całym świecie. Również w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Prowansalskie wnętrza zachwycają dzięki stonowanej kolorystyce, przytulnemu charakterowi i eleganckim dekoracjom. Nie bez znaczenia są również meble w stylu prowansalskim — są one synonimem ponadczasowego, klasycznego wzornictwa. Psują również do wnętrz z nutą shabby chic i vintage. Podpowiadamy, jak wyglądają i jak wybrać meble z duszą provence.

Meble w stylu prowansalskim — materiały i kolory

Meble w stylu prowansalskim swoim wyglądem nawiązują do mebli z paryskich pałaców. Oznacza to, że mają kabriolowe nóżki, a ich fronty zdobią dekoracyjne uchwyty lub rzeźbione elementy. Meble w stylu prowansalskim zwykle robione są z naturalnych materiałów — ich konstrukcja powstała z drewna lub wikliny, a tapicerki z bawełny i lnu.

Powierzchnia mebli prowansalskich zwykle pokryta jest białą farbą lub specjalnym białym lakierem, spod którego widać strukturę drewna. Często na meblach widoczne są charakterystyczne przecierki lub inne postarzenia, które sprawiają że można powiedzieć, że są to „przedmioty z duszą”.

Szafy i szafki w stylu prowansalskim

Szafy, regały i półki w stylu prowansalskim zdają się mieć delikatną konstrukcję o eleganckim charakterze. Na ich frontach widoczne są rzeźbienia, a u góry specjalne, dekoracyjne gzymsy. Nie są to meble o dużych gabarytach. We wnętrzach prowansalskich częściej spotyka się filigranowe szafeczki niż duże, masywne szafy.

Meblem, który zasługuje na szczególną uwagę jest witryna w stylu prowansalskim. Zachwyca delikatną konstrukcją, która doskonale łączy cenione w Prowansji drewno ze szkłem. To mebel, który służy do eksponowania pięknej porcelany i bibelotów.

Stoły i krzesła w stylu prowansalskim

Stoły i krzesła prowansalskie najczęściej stoją na kabriolowych nóżkach. Do salonu wstawia się niewielkie stoliki kawowe lub stoliki pomocnicze. Kuchnia lub jadalnia to miejsca, gdzie zawsze stoi duży stół, przy którym może zasiąść cała rodzina. Krzesła w stylu prowansalskim zwykle są tapicerowane jasną tkaniną i swoim wyglądem przypominają nieco ludwikowskie fotele.

Sofy i łóżka w stylu prowansalskim

Sofa w stylu prowansalskim to centralny punkt salonu. Zwykle stoi na wysokich nóżkach i jest tapicerowana miękkim materiałem. Często jej powierzchnię zdobią pikowania. Niekiedy w salonach inspirowanych krainą lawendowych pół widuje się także sofy o nieco nowszym designie. Te modele mają większy wymiar lecz także pokryte są jasną tkaniną.

Łóżka w stylu prowansalskim maja solidną drewnianą ramę i dekoracyjne wezgłowie. Niekiedy mają baldachim, przez co wyglądają jak królewskie łoża.

Meble w stylu prowansalskim to kwintesencja ponadczasowego designu. Na całym świecie zachwycają się nimi dekoratorzy wnętrz, którzy chętnie umieszczają je w aranżacjach. Warto wstawić je także do swojego domu!

Nadchodzące promocje