Mlecznik

Mlecznik

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Mlecznik-poradnik Westwing

Picie kawy lub herbaty może być codziennym rytuałem i chwilą relaksu – pod warunkiem, że ulubiona zastawa zostanie uzupełniona o przydatne i stylowe akcesoria, takie jak cukiernica lub mlecznik. Zwłaszcza mlecznik jest bardzo niedocenianym gadżetem, a szkoda, bo nalewanie mleka z eleganckiego naczynia przenosi spożywanie napojów w zupełnie inny wymiar. Poza tym, mlecznik to nie tylko funkcjonalny pojemnik, ale także niebanalna dekoracja stołu. Oto kilka wskazówek, na co zwracać uwagę kupując naczynie na mleko i jak sprawić, by pasowało do pozostałych kuchennych akcesoriów.

Mała czarna z mlekiem czy bez?

Picie kawy z mlekiem jest najbardziej rozpowszechnione właśnie w Polsce. Częściowo jest to spadek z epoki PRL-u, kiedy to do naszego kraju sprowadzano kawę niskiej jakości. Jej smak starano się poprawić dużą ilością cukru i mleka. Jest jeszcze druga strona medalu – wielu naukowców twierdzi, że choć dodatek mleka zwiększa kaloryczność napoju, to jednocześnie minimalizuje drażniące działanie kawy na śluzówkę żołądka oraz pomaga uzupełnić niedobory wapnia i magnezu, które kawa wypłukuje z organizmu.

Picie herbaty z mlekiem to z kolei zwyczaj prawdopodobnie wywodzący się z Francji, choć najbardziej rozpropagowali go Anglicy, dla których popołudniowa filiżanka tego naparu to prawdziwy rytuał. Sprowadzenie tej codziennej czynności do chwili relaksu i oderwania od domowych lub zawodowych obowiązków to nic trudnego – wystarczy zaopatrzyć się w eleganckie kuchenne akcesoria, takie jak mlecznik. Mleko wlane do filiżanki z tego stylowego naczynia smakuje zupełnie inaczej niż z kartonu lub butelki wyjętej wprost z lodówki.

Mlecznik – jaki wybrać?

Kupując mlecznik należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego go wykonano. Mlecznik często jest jednym z elementów większego serwisu obiadowego lub kawowego, ale w sklepach znaleźć można też pojedyncze produkty, dzięki czemu z powodzeniem uda się wybrać mlecznik do użytkowania na co dzień i od święta.

  • Porcelana – rodzaj białej ceramiki, wynalezionej w Chinach w VII wieku. Jest bardzo elegancka, ale i delikatna – porcelanowy mlecznik nie będzie więc nadawał się do mycia w zmywarce.
  • Stal nierdzewna – trwała, odporna na zarysowania, wysoką oraz niską temperaturę. Stalowy mlecznik to dobry wybór zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych lub pomieszczeń biurowych i gabinetów.
  • Szkło – łatwe do utrzymania w czystości, odporne na uszkodzenia (o ile jest hartowane). Mlecznik szklany będzie pasował do każdej kuchni, bez względu na jej ogólny wystrój.
  • Ceramika – mlecznik ceramiczny występuje w wielu kształtach i kolorach, jest też bardziej wytrzymały niż jego porcelanowy odpowiednik. Co ważne, można bez obaw myć go w zmywarce.

Mlecznik jako stylowa dekoracja

Mlecznik to nie tylko funkcjonalne naczynie na mleko – odpowiednio dobrany jest również stylową dekoracją stołu, a nawet całej kuchni. Najpopularniejsze są mleczniki przypominające kształtem miniaturowe dzbanki z poręcznym uchem. Mogą być białe, kolorowe, z ozdobnymi malunkami, przedstawiającymi np. motywy roślinne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także mlecznik w kształcie krowy, kota lub kartonu na mleko – taka oryginalna dekoracja od razu przykuje uwagę domowników i gości.

Elegancki, porcelanowy mlecznik w zestawie z dwiema filiżankami, podstawkami, tacą i cukiernicą to również doskonały prezent dla nowożeńców. Porcelana to synonim luksusu, świadczy o dobrym guście i klasie osoby wręczającej tego typu podarunek. Oczywiście zestaw taki można również kupić sobie – wówczas codzienna filiżanka kawy wypijana z ukochaną drugą połową będzie cudowną chwilą zapomnienia.

Mlecznik to pozornie drobne kuchenne akcesorium, które jednak dodaje elegancji każdej spędzonej przy stole chwili. Znajdź więc swoje inspiracje i zainwestuj w wymarzone naczynie na mleko!