Naklejki na przyprawy

Naklejki na przyprawy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Naklejki na przyprawy-poradnik Westwing

Kuchnia to serce domu. Dlatego też ważne jest, aby ją odpowiednio zaaranżować. Każde pomieszczenie tego typu wygląda dobrze, jeśli panuje w nim ład i porządek. W ich zachowaniu pomogą naklejki na przyprawy. To niewielkie elementy, które pozwolą uporządkować dodatki do potraw, dzięki czemu gotowanie będzie odbywało się jeszcze sprawniej i przyjemniej. W sklepach dostępne są zarówno nowoczesne, minimalistyczne modele, jak i tradycyjne, zdobione. Zarówno jedne, jak i drugie mają atrakcyjny wygląd, dlatego mogą stanowić ozdobę pomieszczenia. Podpowiadamy, dlaczego naklejki na przyprawy to produkty, które zadowolą zarówno szefów kuchni, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem!

Naklejki na przyprawy na wieczko

Popularnym i wygodnym rozwiązaniem są naklejki na przyprawy, które umieszcza się na wieczku słoika. Są one przeznaczone do niewielkich pojemników, których zakrętki są dobrze widoczne. Estetycznie i modnie prezentują się okrągłe modele o średnicy około 40 mm. Drukuje się je zazwyczaj na folii samoprzylepnej, ponieważ wtedy są one odporne na wilgoć oraz ewentualne uszkodzenia. Nie ma więc obaw, że podczas złapania za pojemnik mokrą dłonią, uszkodzi się naklejkę, co jest ich ogromną zaletą.

Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na naklejki na przyprawy w różnych kolorach. Na przykład przyprawy do mięs mogą mieć nalepki w czerwonym kolorze, do warzyw — w zielonym, a do zup — w żółtym. To usprawni szukanie danego produktu oraz będzie się atrakcyjnie prezentować na lub w kuchennych szafkach.

Naklejki na przyprawy nie muszą być nudne! W sklepach dostępne są etykiety, na których nadrukowane są modne od wielu sezonów wąsy, serca, gwiazdy i wiele innych. Jeśli jednak woli się bardziej tradycyjne modele, można wybrać naklejki na przyprawy w kształcie liścia lub białe modele z nadrukowanym, klasycznym ornamentem. Produkty te powinno się dobierać do wystroju kuchni, niezależnie od tego, czy pojemniki będą wyeksponowane na półkach czy schowane do szafek.

Naklejki na przyprawy

Naklejki na przyprawy

Naklejki na przyprawy na całe opakowanie

W sklepach dostępne są również naklejki na przyprawy, które umieszcza się na całym opakowaniu. Lepiej sprawdzą się one w przypadku dużych pojemników, na których napis musi być duży, aby był bardziej czytelny. Powierzchnia takich pojemników jest większa, dlatego w ich wypadku można zdecydować się na naklejki na przyprawy ze zdjęciem danego zioła lub produktu. Coraz większą popularnością cieszą się jednak matowe modele z prostym, czarnym napisem. Wyglądają estetycznie, minimalistycznie oraz nowocześnie. Są idealnym rozwiązaniem do kuchni w stylu skandynawskim.

Zrób to sam!

Etykiety na przyprawy można wykonać własnoręcznie. Wystarczy postępować zgodnie z następującymi krokami:

 • Należy przygotować karton z samoprzylepnymi kartkami w różnych kolorach.
 • Na wybranej kartce odrysowujemy kilka kółek od dna szklanki, co pozwoli uzyskać idealny, okrągły kształt.
 • Następnie wycinamy kółka z papieru za pomocą nożyczek.
 • Czarnym, wodoodpornym flamastrem piszemy nazwy przypraw na każdej z naklejek.
 • Naklejki umieszczamy na pojemnikach.

I gotowe!

Naklejki na przyprawy — przyklejanie krok po kroku

Wydrukowane lub opisane samodzielnie etykiety na przyprawy często przykleja się za pomocą kleju lub taśmy klejącej. Rozprowadzenie kleju na papierowej powierzchni może być jednak nieco uciążliwe, a powycinane skrawki taśmy klejącej nie prezentują się zbyt estetycznie. Istnieją jednak domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. W roli kleju doskonale sprawdzi się zwykłe mleko.

 1. Powierzchnię pojemnika na przyprawy należy dokładnie oczyścić wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia.
 2. Na spodek wylewamy 2-3 łyżeczki mleka.
 3. Spodnią część naklejki na przyprawy delikatnie zwilżamy w mleku. Dobrym pomysłem jest też posmarowanie spodniej części etykiety za pomocą pędzelka.
 4. Na koniec wystarczy mocno przycisnąć naklejki na przyprawy do powierzchni pojemnika.

Jak przechowywać przyprawy?

Estetyczne naklejki na przyprawy to prosty sposób na rozpoznanie zawartości ustawionych w spiżarni pojemników. Dzięki nim poszukiwanie odpowiedniego produktu nie wymaga każdorazowo otwierania wszystkich słoiczków po kolei, co pozwala ograniczyć kontakt przypraw z powietrzem i przedłużyć ich trwałość. Ale naklejki na przyprawy są również nieocenioną pomocą dla wszystkich kucharzy, którym zależy na dodawaniu do dań wyłącznie świeżych składników najwyższej jakości. Na pojemniku warto wynotować datę zakupu przyprawy. Aby produkt zachował swoje właściwości, powinien zostać zużyty w ciągu około 12 miesięcy. Przechowując przyprawy, warto także pamiętać o kilku zasadach:

 • Pojemniki na przyprawy powinny być przechowywane w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu. Najlepiej nie ustawiać ich w pobliżu źródeł ciepła. Gorąco i wilgoć nie pomagają w zachowaniu aromatu, spowodują również, że naklejki na przyprawy zaczną blaknąć i odklejać się od pojemnika.
 • W miarę możliwości zaleca się przechowywanie przypraw w większych kawałkach i rozdrabnianie ich na bieżąco w moździeżu.
 • Przyprawy to cenne składniki, a często im droższy produkt, tym łatwiej pozbawić go aromatu przez nadmierną ekspozycje na światło lub narażenie go na zbyt częsty kontakt z powietrzem. To dlatego przeważnie zaleca się przechowywanie przypraw w nieprzezroczystych pojemnikach, na przykład z ciemnego szkła. Praktyczne naklejki na przyprawy będą w tym wypadku nieodzowne!