Narzuta patchwork

Narzuta patchwork

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Narzuta patchwork-poradnik Westwing

Narzuta patchwork

Narzuta, wbrew pozorom, pełni więcej niż jedną funkcję. Oczywistym jest fakt, że jej głównym zadaniem jest przykrycie bielizny pościelowej. Jej zastosowanie sprawia, że sypialnia nabiera przytulności i staje się jeszcze bardziej uporządkowana. Dodatkowo, często jest to ciepły „otulacz” nóg na długie zimowe wieczory. Narzuta również często staje się dachem dziecięcej kryjówki. Dlatego wybierając ją, należy zwracać uwagę nie tylko na jej kolor. Dziś proponujemy kolorową alternatywę dla jednolitych nakryć na łóżko. Jest nią narzuta patchwork.

Patchwork to technika szycia polegająca na łączeniu ze sobą kolorowych kawałków materiałów o geometrycznych kształtach. Najbardziej popularne są kolaże barwnych kwadratów, ale spotyka się również trójkąty i prostokąty. Historia patchworku rozpoczęła się w Anglii, jeszcze przed epoką wiktoriańską. Wówczas biedniejsza część społeczeństwa w ramach oszczędności i wykorzystywania nienoszonych ubrań, szyła z nich poszewki, pościel i obrusy. Dziś narzuta patchwork jest szczytem nowatorskiego designu.

narzuta patchwork do sypialni

Jak powstaje narzuta patchwork?

Narzuta patchwork składa się z trzech warstw. Spód to jednolity kawałek materiału. Na niego kładzie się warstwę ciepłej i miękkiej pianki. To pokrywa się zszytymi wcześniej kawałkami kolorowych materiałów. Na końcu zszywa się wszystko ze sobą i robi się pikowania. Takie połączenie daje niesamowity efekt, który doda przytulności i radości każdej aranżacji.

narzuta patchwork w kwiaty

Z jakich materiałów uszyta jest narzuta patchwork?

Najczęściej do stworzenia takiej barwnej narzuty używa się bawełny. Jest miękka i naturalna, a do tego jest odporna na rozciąganie. Spotyka się również elementy wykonane z wełny lub materiałów syntetycznych. Wszystkie kawałki muszą mieć jedną wspólną cechę, która w połączeniu da idealną narzutę.

narzuta patchwork niebieska

Do czego pasuje narzuta patchwork

Planując zaproszenie patchworku do naszego domu, nie ograniczajmy się jedynie do sypialni. Taka narzuta sprawdzi się również w innych pomieszczeniach. Będzie idealną propozycją do pokoju dziecięcego. Połączenie wielu kolorów i jej miękkość z pewnością dadzą radość naszym milusińskim. Narzuta patchwork również sprawdzi się w salonie jako przykrycie dla sofy i foteli. To rozwiązanie sprawi, że meble dostaną nowe, barwne życie, a w pomieszczeniu zagości modny wzór.

narzuta patchwork dziecięca

Jaki styl pokocha narzutę patchwork?

Na rynku dostępne są narzuty w każdym kolorze i z różnorodnym wzorem. Dlatego z łatwością dobierzemy coś do naszego ulubionego stylu aranżacyjnego. Po pierwsze loft! To styl, który kocha wszystko, co wygląda jak produkt handmade i który nie wygada jak coś świeżo przyniesionego ze sklepu. Tutaj można pozwolić sobie na dużą dowolność wybierając kolor i wzór. Najważniejsze, żeby narzuta rzucała się w oczy. Styl prowansalski również często widywany jest w towarzystwie takich dodatków. Narzuta patchwork w sypialni stylizowanej na dworek w Tulon powinna być jasna, najlepiej z delikatnym, florystycznym motywem. Styl rustykalny również dobrze skomponuje się z patchworkową narzutą. Proponujemy wybrać taką, która jest w kolorach inspirowanych naturą. Styl orientalny i boho to niekontrolowane wybuchy kolorów i wzorów. Dlatego wprowadzenie do takich pomieszczeń narzuty będzie strzałem w dziesiątkę. Im bardziej kolorowa i wzorzysta, tym lepiej i weselej.

narzuta patchwork w stylu boho

Pomysł na prezent

Narzuta patchwork to idealny sposób na prezent. Można podarować ją świeżo upieczonym rodzicom jako miękkie przykrycie łóżka. Feeria wzorów i kolorów sprawi, że nawet maluszek będzie się do niej uśmiechał. Dla dorosłych także będzie bardzo uniwersalnym prezentem na każdą okazję. Warto do niej dobrać również poszewki lub gotowe poduszki.