Narzuty bawełniane

Narzuty bawełniane

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Narzuty bawełniane-poradnik Westwing

Pod stopami puszyste dywany, miękkie chodniki, chodniczki. Nad głową rozpostarty kolorowy baldachim. Na ścianie wzorzyste kobierce, gobeliny, makaty, kilimy. Na stole, szczególnie tym świątecznym, gładki lub haftowany obrus. A może serweta w towarzystwie serwetek? Na ławie bieżnik - na co dzień, bez okazji. Łóżko przykryte piękną narzutą. Podobnie sofa, wersalka, a nawet fotele – także ozdobione kolorową kapą... Warto zdać sobie sprawę, że od najdawniejszych czasów ludzie dekorowali swoje mieszkania rożnego rodzaju tkaninami i robili to na przeróżne sposoby. Zwyczaj ten przetrwał do dziś.

Zanim wymyślono tapicerkę, zwykłe drewniane meble przykrywano dla ozdoby i wygody grubymi, mięsistymi narzutami. I mimo to, że od pewnego momentu miękkie, obszyte materiałem meble zaczęły być powszechnie produkowane – zwyczaj wykorzystywania narzut jest nadal bardzo popularny. Łóżka, wersalki, sofy i fotele do dziś są przykrywane narzutami, których zadaniem jest zdobić i chronić. Narzuty pasują do każdego pomieszczenia, świetnie sprawdzają się jako okrycie łóżka w sypialni, jak i zestawu wypoczynkowego w salonie. Ostatnio dużą popularnością cieszą się narzuty bawełniane.

narzuty bawełniane z frędzlami

Narzuty bawełniane

Tkaniny i dzianiny z bawełny są tak popularne, że znajdują zastosowanie niemalże wszędzie. Nie dziwi więc, że wśród narzut produkowanych z najrozmaitszych materiałów często spotkać można narzuty bawełniane. Charakteryzują się wyjątkową delikatnością i miękkością. Bawełniane narzuty jednowarstwowe są wiotkie i bardzo plastycznie. Jeżeli potrzebna jest nieco sztywniejsza narzuta, warto rozejrzeć się za wersją narzuty dwuwarstwowej z wypełnieniem w środku.

Bawełna poddaje się farbowaniu z wielką łatwością, toteż bawełniane narzuty występują w niemalże wszystkich wersjach kolorystycznych. Bez trudu zatem można znaleźć taką, która odpowiada określonym gustom i potrzebom. Przy wybieraniu narzuty należy pamiętać również o tym, że musi mieć ona odpowiedni rozmiar – powinna swobodnie zwisać po obu stronach łóżka. W przypadku łóżek dwuosobowych najczęściej spotykanym rozmiarem jest 220×240.

narzuty bawełniane do salonu

Bawełniana narzuta w pokoju dziecka

Narzuta bawełniana to doskonały wybór do pokoju dziecka. Po pierwsze, łatwo się ją pierze, a wiadomo, że w przypadku małych mieszkańców jest to cecha nie do przecenienia. Po drugie, bawełna to materiał naturalny, „oddychający” i higroskopijny – siedząc na przykrytym narzutą łóżku dziecko nie będzie się pocić i odparzać. Co więcej, bawełna nie uczula, nie powoduje alergii, więc uszyta z niej narzuta jest dla dziecka po prostu bezpieczna. Ponadto jest lekka i przewiewna – dziecko z powodzeniem może ją wykorzystać jako przykrycie w czasie poobiedniej drzemki. No i wreszcie, bawełniane narzuty są dostępne w oszałamiającej ilości wzorów, zatem z łatwością można wybrać taką, która spodoba się zarówno małemu, jak i starszemu dziecku, a nawet nastolatkowi.

narzuty bawełniane do pokoju dziecka

Narzuta – zabawa kolorem

W monochromatycznym wnętrzu doskonale sprawdzi się narzuta utrzymana w tonacji dominującej w danym pomieszczeniu. Aby jednak zapobiec efektowi monotonii, warto wtedy zadbać o kontrastujące dodatki, na przykład kolorowe poduszki. Zgoła innym rozwiązaniem jest wybór narzuty zdecydowanie kontrastującej z otoczeniem – wtedy stanie się przyciągającym wzrok kontrapunktem.