Nowoczesna zastawa stołowa

Nowoczesna zastawa stołowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Nowoczesna zastawa stołowa-poradnik Westwing

Zastawa stołowa to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Przez lata królowały zastawy klasyczne: okrągłe talerze i filiżanki, w kolorze bieli, z ewentualnymi dyskretnymi zdobieniami. Jednak z upływem czasu na stołach zaczęły pojawiać się bardziej designerskie produkty. Nowoczesna zastawa stołowa to nietypowe kształty, wyraziste kolory oraz rzucające się w oczy zdobienia. Zazwyczaj sama w sobie jest piękną ozdobą stołu, niewymagającą już podkreślania obrusami, serwetkami czy drobnymi, stołowymi dodatkami. Oto porady, jak sprawić, by nowoczesna zastawa stołowa była zarówno bardzo praktyczna, jak i dekoracyjna.

Nowoczesna zastawa stołowa – postaw na kształt i kolor

Współczesne trendy aranżacyjne pozwalają na pewną dozę dowolności w doborze poszczególnych elementów zastawy. Jeszcze niedawno stawiano na klasyczne, okrągłe talerze, półmiski i filiżanki. Obecnie – jeśli chodzi o kształt – modna jest nowoczesna zastawa stołowa. Serwis obiadowy może składać się z kwadratowych lub prostokątnych talerzy, o brzegach prostych lub układających się w lekką falę. W sklepach znajdują się też talerze i półmiski w kształcie liści. Także filiżanki do kawy to już nie tylko klasyczne, pękate naczynia – mogą być kwadratowe, przypominać kształtem tubę lub dzbanek.

Nowoczesna zastawa stołowa to również mocne kolory oraz widoczne zdobienia. Popularne są serwisy w jednym kolorze, zestawiające naczynia o dwóch podobnych odcieniach (np. błękitne talerze do zupy oraz granatowe talerze płaskie) oraz łączące pasujące do siebie barwy (np. brązowe talerze i zielone filiżanki). Nowoczesna zastawa stołowa często jest także ozdobiona kolorowymi wzorami, np. motywami kwiatowymi, roślinnymi, paskami, kropkami, a nawet rysunkami nawiązującymi do kultury ludowej.

Porcelana, ceramika, szkło

Oprócz nietypowego kształtu, wyrazistego koloru lub ozdobnego wzoru, nowoczesna zastawa stołowa powinna się również charakteryzować wysoką jakością wykonania. Oto najpopularniejsze tworzywa wykorzystywane współcześnie do produkcji naczyń:

  • Porcelana – także nowoczesna zastawa stołowa może być wykonana z eleganckiej i luksusowej porcelany. Materiał ten występuje najczęściej w kolorze białym, więc nowoczesności dodadzą mu namalowane ręcznie kolorowe wzory.
  • Ceramika – w tym przypadku wybór koloru jest znacznie szerszy. Nowoczesna zastawa stołowa z ceramiki będzie także o wiele bardziej wytrzymała od porcelanowej – ceramika jest po prostu grubsza.
  • Szkło – występuje zazwyczaj w wersji barwionej. Szklana nowoczesna zastawa stołowa ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest odporna na gwałtowne zmiany temperatury i może być myta w zmywarce.

Nowoczesna zastawa stołowa – praktyczne porady

Warto pamiętać, że nowoczesna zastawa stołowa powinna być jedynym elementem dekoracyjnym stołu. Jeśli dobierze się do niej kolorowe obrusy, serwetki czy sztućce, całość aranżacji może sprawiać wrażenie chaotycznej. Dlatego też dobrze komponują się z nią jednobarwne, jasne obrusy oraz klasyczne sztućce ze srebra lub stali nierdzewnej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nowoczesna zastawa stołowa została wyeksponowana w dużym, przeszklonym kredensie, stojącym np. w salonie czy jadalni. Kolorowe, ręcznie zdobione talerze czy półmiski to przecież nie tylko zwykłe, kuchenne akcesoria, lecz także piękna dekoracja.

Podobnie jak każdy inny serwis, także nowoczesna zastawa stołowa występuje w wielu wariantach. Najbardziej popularne są serwisy na 6 lub 12 osób – sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i w przypadku spotkań w niewielkim gronie. Niekiedy jednak urządza się przyjęcia dla większej liczby osób, a w takich przypadkach przydaje się nowoczesna zastawa stołowa na 24 osoby.

Nowoczesna zastawa stołowa to zupełna odmiana w stosunku do okrągłych, białych talerzy i filiżanek spotykanych w każdym domu. Postaw na odważne kolory oraz nietypowy kształt!