Nowoczesne fotele

Nowoczesne fotele

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Nowoczesne fotele-poradnik Westwing

Czas kamiennych tronów i drewnianych, zdobionych płaskorzeźbami siedzisk, na których godnie zasiadali historyczni władcy, ginie w mrokach przeszłości. Jednak dzięki literaturze i sztuce tego okresu można wywnioskować, jakie były pierwsze udogodnienia życia codziennego wymyślane przez człowieka. Wśród wielu wynalazków mających usprawnić i umilić codzienne funkcjonowanie wyróżnia się meble. W zależności od klimatu, obyczajów i stopnia rozwoju technologicznego danej społeczności, prastare formy łóżek, stołów i foteli przybierały bardzo różne formy. Szczególną uwagę warto zwrócić na fotele, które z jednej strony były używane w domowym zaciszu, z drugiej – jako trony, pełniły ważne funkcje reprezentacyjne.

Fotele przeznaczone dla zwykłych śmiertelników pojawiły się dopiero około XV wieku, by dwieście lat później stać się oczywistym elementem wyposażenia wnętrz. Co więcej, XVII i XVIII wiek to czas foteli zachwycających bogactwem form i odmian, foteli – mebli wysmakowanych, których wygląd i kunszt wykonania sprawiał, że uchodziły za małe arcydzieła sztuki meblarskiej. Następnie fotele stały się beneficjentami rewolucji wśród mebli tapicerowanych, jaką było wymyślenie w XIX wieku tapicerki sprężynowej. Wiek później przeżyły kolejny renesans jako designerskie meble z nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Nowoczesne fotele – wariacje na temat tradycji

Wielki, przytulny, w całości tapicerowany skórą lub mięsistą tkaniną obiciową fotel to prawdziwy klasyk gatunku. Nie dziwnego, że współczesne wzornictwo chętnie nawiązuje do tego modelu szukając równocześnie własnych kreatywnych rozwiązań. Dla właścicieli tradycyjnie urządzonych wnętrz, którzy nie stronią jednak od innowacyjnych rozwiązań, interesującą propozycją będą rozłożyste fotele ze skóry lub eko-skóry, utrzymane jednak nie w tradycyjnym, brązowawym kolorze, lecz wybarwione w inny, niecodzienny sposób.

Nowoczesne fotele – przytulne olbrzymy

Umiłowanie komfortu jest czasami silniejsze niż cokolwiek innego. Osoby, które uwielbiają „zakopać się” w przepastnym fotelu docenią komfortowe konstrukcje wykonane z gąbki, w oryginalnych, nierzadko podszytych odrobiną humoru kształtach. Atrakcyjne pod tym względem są również wszelkiego typu fotele-leżanki, na przykład w formie wygodnego materaca ułożonego na drewnianym lub metalowym stelażu.

Nowoczesne fotele – odrobina mechaniki

Bardzo interesująca jest linia nowoczesnych foteli wykorzystujących systemy mechaniczne z funkcją bujania, wibrowania lub masażu. Szczególnie komfortowe są pod tym względem fotele masujące, ze specjalnymi podnóżkami, podłokietnikami i zagłówkiem. Dzięki specjalnemu systemowi regulacji każdy użytkownik i użytkowniczka mogą dopasować do swoich potrzeb zarówno ułożenie fotela, jak i natężenie masujących wibracji.

Nowoczesne fotele – przede wszystkim design

Przy projektowaniu foteli designerzy ostatnich lat popisują się niewiarygodną wręcz kreatywnością. Fantastycznym dopełnieniem futurystycznego lub industrialnego wnętrza będą fotele-kule (bubble chair), fotele-jajka (egg-chair), fotele-futerały, fotele-kapsuły kosmiczne, a także fotele, których kształt jest inspirowany formami organicznymi, na przykład kwiatami. Odkryciem ostatnich lat są także olbrzymie i niezwykle wygodne pufy, które znakomicie pasują do nowoczesnych, dynamicznych wnętrz, a także do pokoju dziecka lub nastolatka.