Nowoczesne oświetlenie salonu

Nowoczesne oświetlenie salonu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Nowoczesne oświetlenie salonu-poradnik Westwing

Tradycyjne oświetlenie salonu i innych pomieszczeń sprowadza się często do żyrandola zawieszonego pośrodku pokoju. Jedno źródło światła to jednak zdecydowanie za mało! Pomieszczenie jest przy nim zwykle zbyt ciemne, co sprawia, że niekorzystnie się prezentuje, a przebywanie w nim może być nieprzyjemne. Współczesne trendy w aranżacji wnętrz stawiają na kilka źródeł światła o zróżnicowanym natężeniu.

Na nowoczesne oświetlenie salonu składają się – oprócz wiszącej lampy sufitowej lub plafonu – także kinkiety, lampy podłogowe i stołowe oraz punktowe lampki LED. Dzięki takiej różnorodności rodzajów i form można regulować jasność światła w salonie, doświetlić daną część pokoju odpowiednio do swoich potrzeb, a także podkreślić wybrane atuty wystroju wnętrza. Prezentujemy nowoczesne i modne oświetlenie salonu.

Lampy wiszące – tradycyjna podstawa.

Lampa zawieszona wysoko, pod sufitem, oświetla dużą część pomieszczenia. W nowocześnie urządzonym salonie nie musi ona być umieszczona centralnie – można zawiesić ją na przykład nad stolikiem kawowym. Jeżeli większy salon ma też wydzieloną część jadalną, druga lampa wisząca powinna się znaleźć nad stołem, aby odpowiednio doświetlić tę część pokoju podczas posiłków. Główne źródło światła może dodatkowo pełnić rolę niebanalnej dekoracji. Efektownym elementem wyposażenia salonu, łączącym tradycję z nowoczesnością, jest designerski żyrandol – sam lub w komplecie z kinkietami.

Oświetlenie salonu – kinkiety.

Dobrym uzupełnieniem lampy wiszącej są kinkiety, czyli mniejsze lampki mocowane na ścianie. Nie zajmują one miejsca na blatach mebli i podłodze, są więc szczególnie polecane do niewielkich pomieszczeń. Nowoczesne kinkiety to produkty, które oferują szeroką gamę różnych rodzajów oświetlenia – od stonowanego, ciepłego światła, które tylko delikatnie rozświetla przestrzeń wokół, po mocniejsze oświetlenie punktowe. Taką lampę można na przykład skierować na sofę czy fotel, pełniące rolę miejsca do czytania.

Lampy stojące do salonu.

W bardziej przestronnym salonie warto postawić lampę podłogową. Często ustawia się ją koło fotela, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość światła do czytania. Lampy stojące mają często więcej niż jedną żarówkę, dzięki czemu pozwalają na dostosowanie natężenia światła do własnych potrzeb i nastroju. Designerska lampa podłogowa to nie tylko element nowoczesnego oświetlenia salonu, ale też oryginalna dekoracja. Modna lampa stojąca z długim wysięgnikiem może też zastąpić żyrandol nad stolikiem kawowym w kąciku wypoczynkowym.

Nowoczesne oświetlenie salonu – lampy LED.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem w zakresie oświetlenia salonu są lampy LED. Są szczególnie polecane jako punktowe źródła światła, które można dowolnie wkomponować w aranżację wnętrza. Mogą też służyć do delikatnego, nastrojowego podświetlenia wybranej ściany albo sufitu. Tworzy się w ten sposób dekoracyjną „łunę” świetlną o dowolnym natężeniu i barwie światła. Dzięki umiejętnie dobranym lampom LED pokój dzienny nabierze wyjątkowego, charakteru – bardziej nowoczesnego lub ciepłego i przytulnego.