Nóż do filetowania ryb

Nóż do filetowania ryb

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Nóż do filetowania ryb-poradnik Westwing

Pstrągi, sandacze, szczupaki, okonie, leszcze i liny – znają je wszyscy wędkarze oraz miłośnicy ryb. Smażone, wędzone, pieczone stanowią nie lada przysmak i są bogatym źródłem witamin, minerałów i tłuszczów. Na wartość odżywczą ryb wpływa ich gatunek, wiek i miejsce żerowania, ale generalnie rzecz biorąc mięso ryb zawiera witaminy A, D, E, B, jod, potas oraz nienasycone kwasów tłuszczowe omega 3. Ryby powinno się jeść jak najczęściej, a już przynajmniej dwa razy w tygodniu!  

Ryby, które lądują na naszych stołach, powinny być przede wszystkim świeże. Warto kupować je w dobrych sklepach, gdzie możemy poprosić sprzedawcę o ich oczyszczenie. Jeśli wolimy sami złowić to, co będziemy jeść, rybę czyścimy i filetujemy sami. Filetowanie ryb nie jest proste, ale odpowiedni nóż znacznie ułatwi tę czynność. Westwing podpowiada, na co zwrócić uwagę i jak wybrać dobry nóż do filetowania ryb. Zainspiruj się z nami!

Czym się charakteryzuje nóż do filetowania ryb?

Noże do filetowania ryb mają długie i wąskie ostrza (około 20cm), które doskonale sprawdzają się przy cięciu miękkiego mięsa. W zależności od tego, jak chcemy oprawiać ryby, mamy do wyboru kilka rodzajów noży do filetowania. Jeśli filetowanie ma polegać na usunięciu skóry i oddzieleniu ości brzusznych, lepiej wybrać smukły nóż o małej wysokości ostrza. Jeśli chcemy przygotować płaty ryby i oddzielać je od kręgosłupa, zdecydujmy się na masywniejszy model. Nóż powinien być przede wszystkim ostry, dzięki czemu przy filetowaniu nie uszkodzimy mięsa ryby. Noże do filetowania powinny być lekkie i dobrze wyważone. Warto zwrócić uwagę, by rękojeść nie wyślizgiwała się z rąk w trakcie „mokrej roboty”. Wielu producentów oferuje noże z gumowymi rączkami, co zapewnia dobrą chwytność.

Kilka słów o filetowaniu ryb

Właściwe filetowanie ryb to nie tylko dobry nóż, ale także umiejętności i technika. Od czego zacząć filetowanie złowionej lub kupionej ryby? Na początek warto usunąć płetwy, ale pozostawić płetwę ogonową. Następnie chwytamy rybę za ogon i usuwamy łuski przesuwając nóż od ogona do głowy. Kiedy usuniemy wszystkie łuski, opłukujemy rybę i przecinamy ją od podbrzusza aż po głowę. Na tym etapie trzeba usunąć jej wnętrzności, a jeśli jest już wypatroszona, delikatnie odcinamy mięso od kręgosłupa. Usuwamy ości żebrowe – gotowe!
Zdrowe, smaczne i dobrze wyfiletowane ryby będą doskonałym elementem codziennej diety. Życzymy smacznego!

Nadchodzące promocje