Obrazy nowoczesne

Obrazy nowoczesne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrazy nowoczesne-poradnik Westwing

Obrazy nowoczesne kojarzą się przeważnie z abstrakcyjnymi malowidłami o kubistycznej formie. Wydaje się, że uproszczona kompozycja i geometryczne wzory stanowią nieodłączny element prac dzisiejszych artystów. Tymczasem współczesna sztuka ma do zaoferowania o wiele więcej. Wśród wykonanych z zastosowaniem nietypowych materiałów obrazów o różnorodnej tematyce każdy może znaleźć coś dla siebie.

Choć niewątpliwie w sztuce najbardziej istotna jest jej wartość artystyczna, obrazy to także elementy wystroju wnętrza. Ich forma i treść mogą nawiązywać do określonego stylu pomieszczenia lub stanowić doskonały punkt wyjścia do inspirującej aranżacji. Czas sprawdzić, jakie możliwości oferują współczesne prace na płótnie!

Obrazy nowoczesne: inspiracja do zmiany

Obrazy nowoczesne stanowią bardzo szeroką grupę prac o zróżnicowanej treści. Obok klasycznych abstrakcji, doskonale sprawdzających się we wnętrzach minimalistycznych, pojawiają się nietypowe pejzaże, grafiki i wariacje na temat znanych malowideł. Duża część prac przedstawia ludzi i przedmioty codziennego użytku w nowym, zaskakującym ujęciu. W wielu obrazach widoczna jest też fascynacja nauką i techniką — przedstawienia na płótnie z mikroskopijną dokładnością odzwierciedlają najdrobniejsze detale przedmiotów. Oryginalna forma i zmuszenie odbiorcy do przyjrzenia się światu z nieco innej perspektywy to znaki rozpoznawcze sztuki współczesnej. Wybierając obraz, warto dopasować go tak, aby w niebanalny sposób odzwierciedlał charakter danego pomieszczenia, stanowił komentarz do jakiejś sytuacji lub nawiązywał do zainteresowań i pasji domowników. To doskonała szansa na przełamanie schematów i spojrzenie z humorem na otaczającą przestrzeń!

Obrazy nowoczesne: wyjątkowe kolaże

Podążając śladami Andy’ego Warhola, artyści nie poprzestają na tradycyjnych technikach tworzenia dzieł sztuki. Wiele współczesnych obrazów powstaje dzięki wykorzystaniu nietypowych materiałów, takich jak: szkło, metal, cement i drewno. Na płótnie przykleja się wycięte z cienkiej blachy szablony, zrolowane kawałki papieru lub skręcone druty. Niekiedy obraz pokryty jest dodatkowo warstwą farby lub sprejem. Niezależnie od złożonych, abstrakcyjnych kompozycji z myślą o zwykłych odbiorcach powstają obrazy z metalowymi szablonami przedstawiającymi drzewa, kwiaty lub zwierzęta. Często spotykane są też oryginalne kolaże z wykorzystaniem naturalnych materiałów — na przykład piasek, trawa, muszle, suszone liście. W zależności od zastosowanego surowca i tematyki takie przedstawienia mogą stanowić idealne uzupełnienie aranżacji w stylu industrialnym, etno lub marynistycznym.

Obrazy nowoczesne: obrazy drukowane na płótnie

Oprócz tradycyjnych obrazów malowanych przez artystów coraz bardziej popularne stają się obrazy drukowane. Nadruki, przypominające nieco zdjęcia, są umieszczane na specjalnym płótnie za pomocą tuszów lateksowych. Gotowe płótno naciąga się na krosna malarskie, dzięki czemu nie trzeba go oprawiać w ramy. Dzięki zabezpieczeniu rysunku werniksem kolory nie blakną, a dekoracja prezentuje się naturalnie. Te nietypowe wyroby stanowiące połączenie obrazu z kolorowym zdjęciem szczególnie chętnie umieszcza się w biurach. W domu, ze względu na dużą trwałość i odporność na uszkodzenia, z powodzeniem można je wykorzystać do udekorowania łazienki, kuchni lub jadalni. Świetnie prezentują się we wnękach lub jako część większej kompozycji, gdzie zawieszone obok siebie obrazy stanowią oddzielne części jednej fotografii. Nadruki przedstawiające przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, kwiaty i elementy miejskiego krajobrazu, sprawdzą się w każdej aranżacji.

Obrazy nowoczesne abstrakcje

Artyści starają się wychodzić po za znane ramy… Dosłownie i w przenośni! Niestandardowe obrazy nie są czymś rzadkim i niespotykanym. Dużą popularnością cieszą się obrazy składające się z kilku obrazów, gdzie jedna historia toczy się na kilku dziełach, zawieszonych obok siebie. Mogą one posiadać ten sam motyw, choć zdarzają się obrazy, które na pierwszy rzut oka wydają się być w ogóle z sobą nie związane. Obrazy, w zależności od tego co przedstawiają, mogą komponować się dobrze zawieszone obok siebie, ale na przykład na różnych wysokościach. Takie obrazy doskonale zaprezentują się w przestronnych wnętrzach lub na dużej ścianie. Aby obraz wyglądał imponująco, można go podświetlić w efektowny sposób.

Ekspresywne, zaskakujące, oryginalne… Obrazy nowoczesne to niewyczerpana kopalnia wnętrzarskich pomysłów. Rezygnując z tradycyjnych realistycznych pejzaży i portretów, można wzbogacić wystrój wnętrza o zupełnie nowe dekoracje, które nie tylko je ozdobią, ale też będą stanowiły codzienne źródło inspiracji dla wszystkich domowników.