Obrazy pop art

Obrazy pop art

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrazy pop art-poradnik Westwing

Dekoracje ścienne to tradycyjne dopełnienie aranżacji wnętrza, nadające mu ostateczny sznyt. Urządzając salon, sypialnię czy biuro, warto zaczerpnąć inspiracji z kultury popularnej – odważnej, przełamującej schematy i dającej dużą swobodę twórczą. Obrazy w stylu pop art pozwalają na zabawę formą i treścią, a także na zastosowanie całej palety kolorystycznej.

Jak powiedział Andy Warhol, największy amerykański przedstawiciel nurtu w sztuce zwanego pop artem: „jeśli zaś chodzi o rzeczy piękne w ogóle – są nimi zapewne ładne kolory”. Nasycone barwy i oryginalne wzory – zobacz, co wnoszą do wnętrza obrazy pop art!

Kolorowy pop art

Pop art rozwinął się w latach 50. i 60. po obu stronach Atlantyku: w Wielkiej Brytanii i USA. Sztuka popularna stawiała na zdecydowane barwy i wyraziste wzory. Artyści czerpali tematy swoich prac z codziennego życia i z kultury masowej – świata muzyki i filmu, reklamy i komiksu. Wykorzystywali między innymi spopularyzowaną w tamtym okresie metodę sitodruku, pozwalającą na wykonywanie licznych odbitek tego samego wzoru.

Do ulubionych technik tego nurtu sztuki należał również kolaż. Pop art zestawiał elementy zwykłe i wyrafinowane, codzienne i nietuzinkowe. Uwydatniał znaczenie zwykłych przedmiotów, które były równie interesujące, jak znane postaci – portret gwiazdy filmowej stawał się dziełem sztuki na równi z obrazem przedstawiającym banan czy puszkę zupy.

Ponadczasowe obrazy pop art

Mimo że od powstania najsłynniejszych dzieł pop artu minęło już ponad 50 lat, niezmiennie zachwycają nasyceniem barw i oryginalnym ujęciem tematu:

  • Puszki z zupą firmy Campbell – seria obrazów na płótnie namalowanych przez Andy’ego Warhola, najbardziej rozpoznawalne dzieło tego autora i całego nurtu pop art.
  • Marylin Monroe – seria portretów złożonych z wielokolorowych zdjęć aktorki. Andy Warhol uwiecznił też inne gwiazdy amerykańskiej kultury popularnej, między innymi Elizabeth Taylor i Elvisa Presleya.
  • Whaam! – inspirowany komiksem obraz Roya Liechtensteina, przedstawiający eksplodującą rakietę. Dzieło można obecnie podziwiać w muzeum sztuki nowoczesnej Tate Modern w Londynie.
  • Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – okładka albumu The Beatles wykonana przez Petera Blake’a. Kolorowy kolaż przedstawia członków zespołu na tle postaci historycznych.

Design w stylu pop art w nowoczesnej aranżacji

Obrazy pop art idealnie pasują do nowoczesnych mieszkań. Klasyczne motywy pop artu, takie jak portret gwiazdy filmowej, atrakcyjne logo lub fragment komiksu, elegancko się prezentują jako reprodukcje na płótnie. Ciekawy efekt uzyskuje się też poprzez przerobienie na styl pop wybranego zdjęcia czy obrazu.

Wielobarwna seria zdjęć lub kolaż z ulubionym motywem to również dobry pomysł na wyjątkowy prezent. Para młoda w wersji pop? Czemu nie! W popkulturowej aranżacji każdy może poczuć się jak gwiazda. Cytując samego Andy’ego Warhola: „Nie ma znaczenia, czy obraz przedstawia Mona Lisę, banana, czy okulary Hansa Rittmana – ważne, żeby to było naprawdę POP”!