Obrazy z metalu

Obrazy z metalu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrazy z metalu-poradnik Westwing

Metaloplastyka, czyli sztuka artystycznej obróbki metali, znana jest człowiekowi od tysiącleci. Starożytni Grecy chętnie tworzyli dzieła sztuki ze złota, srebra, miedzi, żelaza i brązu. Stosowali metaloplastykę do wyrobu masek i dekoracyjnej zastawy stołowej, ozdabiania tarcz, zbroi i mieczy. Zwolennikiem wykorzystywania metalu jako tworzywa artystycznego był sam Fidiasz. Rzeźby, na przykład z brązu, były nieporównanie tańsze od tych wykuwanych w kamieniu, przez co znacznie częściej znajdowały się w prywatnych kolekcjach. Dziś o tym, jak bardzo dekoracyjnym materiałem może być metal, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto pomyśleć o mniej typowej dekoracji niż biżuteria i rzeźby. Westwing podpowiada, jak dobrać do wnętrza obrazy z metalu.

Obrazy z metalu – śladami starożytnych

Wiele technik, znanych już w starożytności, z powodzeniem wykorzystywana jest przez współczesnych rękodzielników, specjalizujących się w artystycznej obróbce metalu. Oto kilka z nich:

  • wire-wrapping – sztuka zaginania drutu, która pozwala tworzyć z niego atrakcyjne formy. Znana była już ludowi Sumerów, około 2 tysięcy lat przed naszą erą.
  • repusowanie – technika wybijania na zimno wgłębień w blasze tak, by po drugiej stronie powstały wypukłe wzory.
  • puncowanie – wybijanie punktowych wgłębień za pomocą tak zwanej puncy, czyli stalowego narzędzia o hartowanej głowicy z naniesionym wypukłym motywem lub znakiem.
  • cyzelowanie – praca nad ostatecznym wykończeniem powierzchni przedmiotu poprzez usunięcie naddatków metalu, wygładzenie nieozdobionych miejsc oraz dopracowanie finalnego kształtu przedmiotu.
  • grawerowanie – tworzenie ornamentów na powierzchni metalu

Za pomocą wskazanych technik można uzyskiwać najróżniejsze formy artystyczne, w tym tak nietypowe jak obrazy z metalu. Metalowe dekoracje ścienne mogą zostać wykorzystane w różnych aranżacjach, najbardziej jednak pasują do stylów mniej tradycyjnych.

Obrazy z metalu – niecodzienna dekoracja

Obrazy z metalu będą idealną ozdobą wnętrz w stylu industrialnym. W tej stylistyce metal powinien być tworzywem dominującym. Z niego zbudowane są schody i rusztowania w loftach. Częstymi elementami wystroju industrialnych wnętrz są stoły, krzesła lub szafy z metalu. Oszczędność barw i ich chłodna tonacja mają iść w parze z otwartością przestrzeni. Metal, o ile nie jest to złoto, kojarzy się z oszczędnością, chłodem, nienarzucającą się elegancją. Modernistyczne obrazy z metalu w formie płaskorzeźb do wnętrz w stylu industrialnym będą pasować doskonale. Na rynku sztuki wybór w tym względzie jest ogromny. Wyjątkowo zaprezentują się akty, abstrakcje, arabeski lub kompozycje kwiatowe za szkłem. Interesującą propozycją są również obrazy z metalu patynowane, czyli postarzane specjalną techniką.

Chcąc wprowadzić obrazy z metalu do bardziej przytulnych wnętrz, warto wybrać takie, na których metal łączy cię z elementami kolorowej ceramiki, bursztynem lub innymi kamieniami. Obrazy z metalu przypadną też do gustu tym, którzy cenią orientalne inspiracje. Oprawione w ramy płaskorzeźby przedstawiające indyjskie słonie lub postacie hinduistycznych bogów znajdą miejsce we wnętrzach zaaranżowanych w stylach orientalnym i etno.

Obrazy z metalu – trochę inaczej

W ostatnich latach modne stały się obrazy drukowane na blasze. Często są to reprodukcje portretów ikon światowego kina lub starych reklam. Widnieją na nich pin-up girls, stare samochody, produkty spożywcze, przedmioty codziennego użytku lub reklamowe hasła z minionych epok. Miewają tłoczone, wypukłe napisy lub inne elementy. Takie obrazy z metalu nadają się do przestrzeni mniej oficjalnych, podkreślają jej przytulny i niezobowiązujący charakter. Obrazy z metalu w tej formie mają wyglądać jak wiekowe szpargały znalezione na strychu. Idealnie pasują do wnętrz w stylu shabby chic, w którym tak bardzo ceni się wszystko co stare lub chociaż postarzane.

Obrazy z metalu i ich możliwości dekoracyjne to temat niewyczerpany. Warto poszukiwać nietypowych rozwiązań artystycznych i oryginalnych prac utalentowanych rękodzielników. Każde dzieło sztuki uczyni wnętrze wyjątkowym.