Obrazy

Obrazy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrazy-poradnik Westwing

Vincent van Gogh uważał, że prawdziwi malarze potrafią mówić jedynie przez obrazy. Podobnie domy opowiadają historie swoich mieszkańców. Pozwólmy, aby ich ulubionymi słowami stały się: piękno i harmonia. Wówczas każde wnętrze będzie „jak z obrazka”.

XXI wiek sprzyja odkrywaniu malarstwa. Obcowanie ze sztuką inspiruje, rozwija zmysł estetyczny, uwrażliwia. We współczesnych domach coraz częściej można spotkać obrazy. Wspaniale, gdy jest to sztuka w dobrym guście.

obrazy z pejzażami

Obrazy – piękno i inwestycja

Wielu kolekcjonerów twierdzi, że malarstwo pozwala doświadczać niesamowitych emocji. Podobno nie pojmie ich ten, kto nigdy nie nabył dzieła sztuki. Obrazy warto więc kupować nie tylko ze względu na ich wysoką wartość estetyczną. Liczni miłośnicy sztuki patrzą na malarstwo również przez pryzmat finansów. Rzeczywiście, obrazy to nierzadko dobra inwestycja kapitału. Z pomocą doświadczonego marszanda bądź doradcy ze świata art-bankingu można dokonać rentownego zakupu. Wiele z tak zwanych „reapet sales”, czyli obrazów powracających na rynek, udaje się sprzedać za kilkadziesiąt razy więcej. Jednym z rekordów 2013 roku okazał się obraz Wojciecha Fangora zatytułowany „M27”. W roku 2001 dzieło zostało sprzedane na amerykańskiej aukcji za nieco ponad tysiąc dolarów. Jedenaście lat później obraz wart był już niemal sześćdziesiąt razy więcej.

obrazy w sypialni

Gdzie po sztukę?

Obrazy rozprowadzane są przez galerie, domy aukcyjne i antykwariaty. Transakcje, które odbywają się przy pomocy pośredników, mają szereg istotnych walorów. We wspomnianych instytucjach każdy kolekcjoner może liczyć na szeroką ofertę oraz potwierdzone autorstwo dzieł, poparte fachowymi ekspertyzami. Oprócz tego, obrazy kupowane w ten sposób mają ustalony status prawny. Jedynym minusem mogą być ceny transakcji, w które oprócz wartości dzieła wlicza się także koszty pośrednictwa. Osobom, które pragną uniknąć dodatkowych opłat, pozostaje wizyta w pracowni artystycznej. Kupując obrazy bezpośrednio od malarza, ma się pewność co do ich autorstwa i można zrezygnować z opinii rzeczoznawcy. Plusem podobnej transakcji jest również fakt, że artyści w swojej pracowni skrywają zazwyczaj obrazy lepsze od tych powierzonych galerii. Malarzowi zawsze trudno rozstać się ze swoimi najlepszymi dziełami.

obrazy vintage

Obrazy na zamówienie

W pracowni artysty można znaleźć jedynie obrazy ze świata sztuki współczesnej. Prace z sektora dawnego pozostają w gestii instytucji zajmujących się obrotem dzieł sztuki na szeroką skalę. Artyści współcześni często godzą się jednak na tworzenie reprodukcji. Obrazy na zamówienie to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie wiążą ze światem sztuki korzyści inwestycyjnych. Oczywiście można też zamówić namalowanie własnego portretu, ulubionego pejzażu bądź obrazu abstrakcyjnego w wybranej tonacji, wykonanego określoną techniką. Osoby lubiące zdecydowane faktury i barwy pokochają obrazy olejne, temperowe i akrylowe. Dla miłośników rozmytych, delikatnych kolorów najlepsze będą subtelne akwarele i znacznie wyrazistsze gwasze.

obrazy orientalne

Co jest czym w świecie sztuki?

Reprodukcje to obrazy, których celem nie jest dokładne odwzorowanie oryginału. Reprodukcje mogą być wykonane inną techniką malarską lub różnić się od pierwotnego dzieła rozmiarem czy typem podobrazia (na przykład płótna). Z dziełem właściwym łączyć je powinien przede wszystkim temat. W przeciwieństwie do reprodukcji kopie to obrazy odwzorowane pod względem kompozycji, techniki i podłoża. Najczęściej od oryginału nieznaczne różnią je detale. Falsyfikaty to kopie perfekcyjne, które mają udawać oryginalne obrazy. Tworzenie falsyfikatów najczęściej uznawane jest za fałszerstwo i podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności.

obrazy na deskach

Obrazy lubią salonowe ściany

Salon, będący najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem, jest idealny do eksponowania sztuki. W nowoczesnych salonach świetnie prezentują się obrazy abstrakcyjne, tworzą idealne uzupełnienie dla mebli w stylu minimalistycznym. Do klasyki sztuki współczesnej należą obrazy Edwarda Dwurnika, idealne do aranżacji eklektycznych. Jeszcze większą gratką są dzieła w stylu Wilhelma Sasnala. Klasyczny salon świetnie uzupełnią obrazy z kanonu sztuki dawnej. Oczywiście byłoby wspaniale, gdyby na ścianie wisiał obraz Jana Matejki, jednak podobny zakup to wydatek rzędu co najmniej miliona złotych. Jeżeli zatem nie możemy pozwolić sobie na finansowe szaleństwo, postawmy raczej na reprodukcje dzieł Juliana Fałata, Claude’a Moneta czy Marca Chagalla.

obrazy marynistyczne

Sztuka od kuchni

W zamożnych domach obrazy zdobią także kuchnię i jadalnię. Na ścianach tych pomieszczeń warto wyeksponować efektowną martwą naturę, płótna pełne motywów roślinnych lub obrazy sielankowe. Dobrym wyborem będą reprodukcje Olgi Boznańskiej, która ukochała sobie kompozycje kwiatowe. Z kolei miłośnikom secesji spodobają się obrazy Afonsa Muchy lub Gustava Klimta. W eleganckie wnętrze doskonale wpiszą się reprodukcje jednego z najwybitniejszych malarzy XIX wieku, Édouarda Maneta. Impresjonistyczne dzieła, takie jak „Bar w Folies-Bergère” czy „Śniadanie na trawie”, dodadzą wnętrzu wyrafinowania. W kuchniach nowoczesnych dobrze zaprezentują się obrazy neoplastyków (na przykład Pieta Mondriana) oraz malarzy nurtu field painting (między innymi Marka Rothki).

obrazy glamour

Jeśli nie obrazy, to co?

Oryginalne obrazy bywają kosztowne. Ich dobre reprodukcje również. Zdecydowanie tańsze są sitodruki. Od klasycznych obrazów różnią się tym, że łatwo można wykonywać ich odbitki. Słynne sitodruki to na przykład obrazy twarzy Marilyn Monroe autorstwa Andy’ego Warhola. Dużą popularnością cieszy się także grafika użytkowa, na przykład plakaty i afisze. Miłośnicy fotografii powinni pomyśleć o ozdobieniu wnętrz zdjęciami. Atrakcyjną dekorację można wykonać, wywołując własne prace i oprawiając je w ramki. À propos ramek – one same mogą stać się równie piękną dekoracją co obrazy. Modele klasyczne, pozbawione tylnej dykty, świetnie wyglądają na ceglanych czy betonowych ścianach. Powinno się je wieszać po kilka do kilkunastu. A im bardziej będą różnorodne, tym lepiej dla kompozycji.