Obrus kwadratowy

Obrus kwadratowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrus kwadratowy-poradnik Westwing

Stołowe tekstylia wracają do łask! Używa się ich nie tylko na specjalne okazje, ale również na co dzień. Są to między innymi serwetki i różnego rodzaju obrusy. Wśród tych ostatnich warto wyróżnić przydatny obrus kwadratowy. Może on udekorować blat stołu w salonie, w jadalni, a także w kuchni. Popularny i uniwersalny kształt, sprawia że taki obrus jest chętnie kupowany i można go wybrać spośród modeli uszytych z różnych materiałów. Bez trudności można również dopasować go do wszystkich stylów aranżacyjnych.

Obrus kwadratowy z różnych materiałów

Na sklepowych półkach można znaleźć obrusy uszyte z najróżniejszych materiałów. Niekiedy wybór jest tak duży, że ciężko zdecydować się na jeden model. Oto lista najpopularniejszych materiałów, z których może być uszyty obrus kwadratowy:

  • Bawełniany obrus kwadratowy to synonim elegancji, który zdobi stoły od setek lat. Możne go wybrać spośród modeli jednolitych (białych lub kolorowych) oraz wzorzystych lub ozdobionych dekoracyjnym haftem. Za obrusami z bawełny przemawia przystępna cena.
  • Lniany obrus kwadratowy jest ostatnio bardzo modny! Nie do przecenienia jest jego trwałość, uniwersalny wygląd oraz fakt, że jest plamoodporny oraz ma właściwości higroskopijne i antystatyczne. Również można go kupić w wielu kolorach i z różnymi ozdobnymi aplikacjami.
  • Poliestrowy obrus kwadratowy jest całkowicie plamoodporny. Doskonale nadaje się jako przykrycie stołu kuchennego narażonego na najsilniejsze zabrudzenia. Rozlany płyn wystarczy zetrzeć z niego suchą ściereczką i plama znika bez śladu. Warto dodać, że nowoczesny poliester doskonale imituje włókna naturalne, dzięki temu obrusy z niego uszyte wyglądają niezwykle elegancko.
  • Filcowy obrus kwadratowy to dekoracja stołu, która zdobywa coraz większą popularność. Ma ażurową formę i mocny kolor, który rozweseli aranżację.
  • Koronkowy obrus kwadratowy należy do rzadkości, jednak jeśli się pojawi, elegancko udekoruje blat stolika kawowego, konsoli lub komody. Zwykle ma biały kolor i jest robiony ręcznie techniką szydełkowania.
  • Dekoracyjny obrus kwadratowy z kilku materiałów to na przykład model poliestrowy lub bawełniany z gipiurą lub mereżką. To nie tylko ozdoba, ale także ochrona blatu.

Obrus kwadratowy w różnych stylach

Obrus kwadratowy to ma tak popularny kształt, że jest produkowany, w wielu rozmiarach oraz odsłonach, które dopasują się do wszystkich stylów aranżacyjnych. Przykładem może być bawełniany biały obrus w delikatne kwiatki – to model, który doskonale udekoruje wnętrze w stylu prowansalskim lub angielskim. Delikatny lniany lub koronkowy model będzie bardzo dobrze pasował do pomieszczeń w sielskim stylu rustykalnym. Aranżacje w stylu skandynawskim dobrze wyglądają ozdobione naturalnymi tekstyliami w jasnych kolorach. W nich najlepiej będzie wyglądał kwadratowy obrus w delikatną kratkę, uszyty z bawełny lub lnu. Pomieszczenia w stylu nowoczesnym dekoruje się dodatkami z innowacyjnych materiałów. Bez wątpienia jednym z nich jest poliester. Dlatego we wnętrzu modernistycznym dobrze odnajdzie się obrus kwadratowy uszyty właśnie z niego (może być jednolity lub z abstrakcyjnym wzorem).

Obrus kwadratowy i spółka

Obrus kwadratowy daje duże możliwości aranżacyjne. Bardzo dobrze wygląda jako samodzielna dekoracja blatu w kształcie koła, kwadratu, owalu lub prostokąta. Sprawdzi się także jako część eleganckiego nakrycia na specjalne okazje. Wówczas warto go położyć na większym, prostokątnym obrusie w kontrastującym kolorze. Do tego można dobrać serwetki z podobnym wzorem lub w podobnej barwie, a do nich stylowe akcesoria, czyli obrączki do serwetek. To wszystko stworzy elegancką stołową aranżację. Obrus kwadratowy to także doskonała ozdoba dla ławy lub stolika kawowego. Można go kłaść zarówno równolegle do krawędzi jak i pod kątem 45 stopni.

Obrus kwadratowy to gustowna dekoracja, która sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, zarówno na co dzień jak i od święta. Warto mieć go w swoim domu!