Obrusy gobelinowe

Obrusy gobelinowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrusy gobelinowe-poradnik Westwing

Elegancko nakryty stół nie może obyć się bez gustownych tekstyliów. Najpopularniejszymi z nich są obrusy, które są wspaniałą bazą do aranżacji, ale także mogą pełnić rolę samodzielnej dekoracji blatu. Wśród wielu rodzajów tych stołowych ozdób, na szczególną uwagę zasługują obrusy gobelinowe.

Historia tkania gobelinów ma już tysiące lat. Niegdyś zdobiły one pałace najmożniejszych i były tkane ręcznie z włókien najwyższej jakości. Dziś, dzięki nowoczesnym technikom tkackim, każdy może sobie pozwolić na te stylowe tekstylia. Jak wybrać obrusy gobelinowe i dlaczego warto je mieć? Odpowiadamy!  

Jak powstają obrusy gobelinowe?

Gobelin to rodzaj grubej, ozdobnej tkaniny, która powstaje w wyniku przeplatania kolorowych nici (wątku) wokół innych nici (osnowy), całkowicie przykrywając te drugie. Ta technika tkacka pozwala na uzyskanie na powierzchni gobelinu wzorów, tak szczegółowych i wielobarwnych, że przypominają obrazy malowane na płótnie.

Pierwsze ozdobne gobeliny wykonywano już w średniowieczu i tworzyło się zwykle z jedwabnych lub wełnianych nici. Dzięki temu były trwałe i niezwykle eleganckie. Wówczas najczęściej przedstawiały sceny biblijne lub krajobrazy, a proces ich tworzenia był bardzo długi i pracochłonny, gdyż wszystkie czynności wykonywano ręcznie. Dziś narzuty, serwety i obrusy gobelinowe powstają na mechanicznych krosnach. Z biegiem lat zmieniono także skład tkaniny – teraz najczęściej tworzą ją włókna bawełniane i poliestrowe. Dzięki temu ich cena jest przystępna, a ich wzory jeszcze bardziej fantazyjne.

Obrusy gobelinowe i ich rodzaje

Obrusy gobelinowe, podobnie jak te uszyte z innych materiałów, można kupić w wielu rodzajach. Tym co odróżnia poszczególne modele jest najczęściej ich wielkość i kształt. Te cechy sprawiają, że obrusy pasują na różne typy stołów.

  • Obrusy gobelinowe na stół do jadalni zwykle mają duży wymiar, który pozwala na przykrycie całego blatu. W zależności od kształtu stołu, można kupić obrus prostokątny, okrągły lub owalny.
  • Obrusy gobelinowe na stół kuchenny nie muszą być tak eleganckie jak modele do salonu lub do jadalni. Można więc zdecydować się na model, który nie przykryje całej powierzchni blatu. Dobrą alternatywą są także duże serwety lub maty (również gobelinowe).
  • Obrusy gobelinowe na ławę to modne ostatnio bieżniki, które dodają wnętrzu przytulności i chronią blat mebla. Dobrze wyglądają ułożone zarówno wzdłuż jak i w poprzek stołu. Można je stosować zarówno jako samodzielną dekorację, jak i jako uzupełnienie jednolitego obrusu.

Obrusy gobelinowe w aranżacjach

Mogłoby się wydawać, że obrusy gobelinowe ze względu na swój dekoracyjny charakter i wielobarwne wzory, sprawdzą się tylko w klasycznych aranżacjach. Faktycznie, elegancki wygląd i mocne kolory pasują do wnętrz klasycznych. Jednak obrusy gobelinowe w kwiaty bardzo dobrze będą wyglądały także w salonie lub jadalni w stylu angielskim. Warto dobrać do nich zasłony, narzutę lub poduszki z takim samym lub podobnym wzorem. Obrusy z domieszką połyskującej, jedwabnej lub poliestrowej nici z wzorem nawiązującym do stylistyki barokowej to doskonała propozycja dla miłośników modnego glamouru.

Projektanci nowoczesnych tekstyliów domowych, także „wzięli na warsztat” obrusy gobelinowe. Wynikiem ich prac są modele z geometrycznym lub abstrakcyjnym wzorem. Takie dekoracje pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, modernistycznym a nawet loftowym. Wszędzie tam wizualnie ocieplą pomieszczenie i dodadzą mu przytulności. To dowód na to, że obrusy gobelinowe są ponadczasowe i niezwykle uniwersalne. Warto mieć je w swoim domu!