Obrusy koronkowe

Obrusy koronkowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrusy koronkowe-poradnik Westwing

Moda na koronki od kilku sezonów niepodzielnie panuje zarówno na światowych wybiegach (sukienki z koronką lub koronkowy szal to must have każdej modnej kobiety), jak i w aranżacji wnętrz. Jedne z najbardziej stylowych dodatków, jakimi można ozdobić urządzony w stylu prowansalskim salon lub rustykalną kuchnię, to obrusy koronkowe. Ich wybór jest przeogromny – w sklepach znajdują się obrusy koronkowe o różnym kształcie, kolorze czy rozmiarze. A ponieważ zbliża się zima i wieczory stają się coraz dłuższe, można również chwycić szydełko i wyczarować stylowy obrus samemu.

Obrusy koronkowe – do jakich wnętrz?

Obrusy koronkowe sprawdzą się jako dekoracje pomieszczeń urządzonych w nieco staromodnych i ciepłych stylach.

  • Styl wiktoriański – obrusy koronkowe to idealne dodatki do bogatych, pełnych przepychu i bogatej ornamentyki wnętrz – salonów, jadalni, pokojów dziennych. Styl wiktoriański jest bowiem pełen dekoracji, zdobionych mebli, nie do końca praktycznych bibelotów. Obrusy koronkowe sprawdzą się więc jako ozdoba niewielkiego kawowego stolika ustawionego przy dużym fotelu czy sofie lub jako dekoracje dużych, jadalnych stołów.
  • Styl rustykalny – wnętrzem stworzonym do urządzenia w swojskim i staromodnym stylu rustykalnym jest kuchnia. Można w niej umieścić wszelkie wykonane ręcznie (lub na takie stylizowane) dodatki: obrusy koronkowe, gliniane naczynia, witrażowe przeszklenia do kuchennych szafek oraz obowiązkowo wyglądające na nieco zniszczone wiklinowe krzesła i stolik oraz drewniane meble.
  • Styl prowansalski – popularny wśród osób ceniących romantyczne dodatki, jasne kolory oraz motywy kwiatów. Szczególnie efektownie prezentuje się urządzona w stylu prowansalskim sypialnia: z kamienną podłogą, jasnymi meblami, tapetą w kwiaty oraz mnóstwem odpowiednich dodatków. Mile widziane są oczywiście obrusy koronkowe rozłożone na nocnym stoliku, podkreślające charakter np. ozdobnego, wiklinowego koszyka z charakterystyczną dla stylu prowansalskiego lawendą.

Rozmiar ma znaczenie!

Wybierając obrusy koronkowe do danego wnętrza, należy zwrócić uwagę na szereg aspektów: rozmiar, kształt i kolor. Do ozdoby niewielkiego, kawowego stolika w sypialni czy salonie z powodzeniem wystarczą niewielkie obrusy, które nie przykrywają całkowicie powierzchni blatu, zaś do dużych stołów w jadalni przeznaczone są obrusy koronkowe o wiele większych rozmiarach, opadające łagodnie w dół. Do wyboru mamy obrusy koronkowe w różnych kształtach: okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a nawet w kształcie elipsy. Wszystko zależy od kształtu stołu i indywidualnych preferencji.

Kwestią równie istotną jak rozmiar i kształt, jest kolor. Najbardziej klasyczne i eleganckie są oczywiście białe obrusy koronkowe, ale w sklepach bez problemu kupić można obrusy kremowe, w kolorze kawy z mlekiem, bladego różu lub złote. Tu również zdać się należy na własny gust, ale pamiętać trzeba o jednym – lepiej wybierać jasne obrusy koronkowe, których kolor podkreśla kunsztowne ręczne wykonanie dodatku. Ponadto, jasne obrusy koronkowe bardzo ładnie prezentują się na drewnie, zarówno o barwie naturalnej, jak i nieco ciemniejszej.

Obrusy koronkowe można zrobić samemu

Obrusy koronkowe to dodatek, który z powodzeniem można wykonać samodzielnie, zaopatrując się wcześniej w szydełko i odpowiednią włóczkę. Większość osób uczyła się szydełkowania w szkole, a zbliżające się długie jesienne i zimowe wieczory to idealny czas, aby przypomnieć sobie tą sztukę. Koronka to przecież nie tylko materiał, z którego da się wyczarować obrusy czy serwetki – równie pięknie prezentuje się wykonana z koronki biżuteria czy ozdoby na choinkę (dzwoneczki, aniołki, śnieżynki).

Ważną kwestią jest także sposób dbania o obrusy koronkowe, które oprócz funkcji dekoracyjnych, pełnią przecież także funkcje praktyczne. Jeśli obrus jest tylko lekko zakurzony, a nie widać na nim plam z jedzenia czy kawy, wystarczające jest pranie ręczne. Mocno brudne obrusy koronkowe pierze się natomiast w pralce, ale w niskich temperaturach. Niezbędne jest także krochmalenie – wymięte koronki wyglądają fatalnie. Czyste, wykrochmalone obrusy koronkowe najlepiej jest zwinąć w rulon i schować do szafki.

Obrusy koronkowe mają mnóstwo stylu, warto więc wkomponować je w aranżację mieszkania i nadać mu zupełnie nowego charakteru. Koronka jest bowiem materiałem, której urok nigdy nie przemija i nigdy się nie nudzi.