Obrusy owalne

Obrusy owalne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrusy owalne-poradnik Westwing

Nieodłącznym elementem wystroju eleganckiego i przyciągającego uwagę stołu są obrusy i serwety. Pięknie nakryty, zachęca gości do zajęcia miejsca i spożycia posiłku. Stanowi wizytówkę domu. Powinien być bezwzględnie czysty i starannie wyprasowany. Obrus pełni nie tylko funkcję użytkową – może także stanowić element aranżacji stołu i nadawać stylu całej jadalni lub salonowi.

Obrus – tradycyjnie biały lub ozdobiony klasycznym, często kwiatowym wzorem – współcześnie jest coraz częściej przedmiotem eksperymentów projektantów. Coraz szerszy wybór wzorów, form, rozmiarów i kolorów pozwala dziś każdemu na zaaranżowanie stołu w wybranym przez siebie stylu, a także za zabawę modą i sezonowymi zestawieniami.

Gustowne nakrycie

Oprócz stylowej zastawy i sztućców, każdemu stołowi elegancji dodadzą doskonałe jakościowo obrusy. Takiego wrażenia nie uzyskamy, wybierając do nakrycia stołu ceratę lub popularne ostatnio obrusy plamoodporne, chociaż mają one pewne zalety – są odporne na zaplamienia i nie niszczą się nawet po wielokrotnym praniu. By jednak stół wyglądał wytwornie, potrzebujemy obrusów wykonanych z tkanin szlachetnych, charakteryzujących się wysoką jakością. To właśnie one sprawiają, że stół wygląda pięknie i przyciąga oko. Podobnie jest z nakładkami i serwetkami dla gości. Całość powinna być jednobarwna lub zestawiona na bazie dwóch współgrających ze sobą kolorów.

Obrusy: owalne, okrągłe czy prostokątne?

Aby stół wyglądał jak najbardziej efektownie, warto ozdobić go tkaniną o masywnym, grubym splocie, ale taką, która jednocześnie sprawi, że obrus będzie się miękko układał na stole – na przykład lnianej. W przypadku tkanin zbyt cienkich, pod obrusem będzie widoczny blat stołu. Obrus z grubej tkaniny jest znacznie trwalszy, pięknie też prezentuje się widoczne, ciężkie opadanie końców poza krawędzie stołu. Obrusy mogą mieć różne kształty: prostokąta, koła czy kwadratu, choć ostatnio coraz chętniej wybierane są obrusy owalne. Jeśli chodzi o kolory, to w domach ciągle królują obrusy białe, ale coraz popularniejsze stają obrusy barwione. Ciekawym połączeniem tradycji z nowoczesnością może być kupienie obrusu w odcieniach beżu, a najlepiej modnego écru. Na podobnej zasadzie można dobrać do kompletu serwetki i nakładki.

Tkanina na piękny obrus

Obrusy, jak również nakładki i serwetki, wykonuje się w splocie atłasowym. Stosowanie takiego splotu jest wynikiem wieloletnich doświadczeń producentów i użytkowników. Dzięki takiej budowie uzyskuje się lekko połyskliwy wygląd tkaniny, a na stole układa się ona bardziej miękko. Splot ten, dzięki swojej luźnej konstrukcji, ułatwia pranie tkaniny oraz umożliwia tworzenie na niej metodami tkackimi dyskretnych, eleganckich deseni. Takie haftowane wzory efektownie prezentują się na tkaninach w kształcie owalu, gdyż miękkie zakrzywienie materiału podkreśla piękno kompozycji.

Obrus owalny w stylu prowansalskim

Aranżacje w stylu prowansalskim od lat cieszą rosnącą popularnością. Jak stworzyć oryginalne nakrycie stołu inspirowane słoneczną Prowansją? Oto kilka wskazówek:

  • Najlepiej wybrać obrus owalny w delikatnym, pastelowym odcieniu, na przykład bladoróżowym, błękitnym lub kremowym. Idealnie sprawdzą się tkaniny w drobny, kwiatowy wzór, w szczególności te zdobione rysunkami lawendy.
  • Obrus w stylu prowansalskim powinien być uszyty z naturalnego materiału, takiego jak bawełna, len, batyst lub kreton.
  • Mile widziane będą marszczenia, ażurowe wstawki lub koronki.
  • Ukoronowaniem nakrycia stołu powinien być ustawiony w porcelanowym wazonie bukiet kwiatów.