Obrusy żakardowe

Obrusy żakardowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Obrusy żakardowe-poradnik Westwing

Elegancki, delikatnie zdobiony obrus jest najważniejszym elementem nakrycia stołu. Stanowi tło dla zastawy i podstawę aranżacji, do której dobieramy pozostałe dodatki. Podczas wyjątkowych okazji i spotkań w rodzinnym gronie najlepiej sprawdzają się klasyczne, tradycyjne tkaniny. Dobrym wyborem będą zatem ponadczasowe obrusyżakardowe. Obrusy z żakardu charakteryzują się dużą wytrzymałością, a przy tym gustownym i bogatym wzornictwem. Różnokolorowe wzory i aplikacje są wspaniałą dekoracją salonu i jadalni! Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o obrusach z żakardu.

Obrusy żakardowe — co to jest?

Obrusy żakardowe to obrusy wyprodukowane za pomocą specjalnej techniki tkackiej zwanej „techniką żakardową”. Jej twórcą był francuski tkacz Joseph Jacquard. W 1805 roku Jacquard rozbudował krosna o elementy sterujące nitkami osnowy, umożliwiając podnoszenie i obróbkę jedynie wybranej grupy nitek. Dzięki zastosowaniu mechanizmu sterującego na krosnach można było tworzyć bardzo skomplikowane wzory. Technikę tę stosuje się po dziś dzień, a tkaniny powstałe przy jej użyciu wyróżniają się złożonym, wielobarwnym wzornictwem i dużą dbałością o detale.

Obrusy żakardowe — szyk i elegancja

Do wyrobu obrusów żakardowych wykorzystuje się włókna bawełny, jedwabiu, wiskozy lub poliestru. Produkty cenione są przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Zdobiące materiał różnokolorowe wzory są często lekko wypukłe w dotyku, co nadaje im interesujący wygląd i zapewnia przyjemną w dotyku fakturę. Precyzyjnie wykonane, podkreślone delikatnie błyszczącą nicią aplikacje przyciągają uwagę i wprowadzają do wnętrza nutę elegancji. Obrusy żakardowe zdobią najczęściej pnące rośliny, kwiaty i liście. Dodatkowy element dekoracyjny stanowią przeważnie otaczające brzegi materiału koronki. Tak wykonane obrusy są prawdziwą ozdobą stołu. Szczególnie dobrze prezentują się na polerowanych meblach z ciemnego drewna w stonowanych, klasycznych aranżacjach.

Obrusy żakardowe — czyszczenie

Obrusy żakardowe, przy całej złożoności pokrywających je wzorów i dekoracji, są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, należy jednak odpowiednio o nie dbać. Tkaniny żakardowe nie lubią wysokich temperatur i czyszczenia za pomocą pary wodnej. Decydując się na pranie w pralce, najlepiej wybrać delikatny program i nie przekraczać temperatury 40°C. Przy prasowaniu należy ułożyć tkaninę na lewej stronie. W przypadku grubych, wielowarstwowych wzorów zaleca się także przykrycie obrusa ręcznikiem.

Obrusy żakardowe w różnych odsłonach

Obrus żakardowy przyda się w wielu sytuacjach — od wigilijnej kolacji po szykowny wieczór w gronie przyjaciół. To jeden z tych dodatków, które przetrwają lata i które zawsze warto mieć pod ręką. Dzięki swojemu oryginalnemu designowi obrusy żakardowe pełnią jednocześnie funkcję użytkową i dekoracyjną. W nowoczesnych aranżacjach dobrze prezentować się będą zwłaszcza obrusy żakardowe w mocnych, wyrazistych kolorach, takich jak czerwony, zielony, granatowy i pomarańczowy, pokryte abstrakcyjnymi, geometrycznymi deseniami. Warto eksperymentować i śmiało łączyć ze sobą różne kolory, tworząc wyjątkowe kompozycje.