Ogród rustykalny

Ogród rustykalny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Ogród rustykalny-poradnik Westwing

Czas dzieciństwa, wakacje na wsi, buszowanie w sadach owocowych i ogród pełen kolorowych kwiatów. Kto nie chciałby powrócić do tamtych lat? Rustykalna aranżacja ogrodu to doskonały sposób na cofnięcie się w czasie do beztroskich, letnich dni spędzonych w wiejskim ogrodzie babci.

Ogród rustykalny to piękna aranżacja przydomowej przestrzeni przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Do dekoracji wykorzystujemy głównie stare sprzęty, które nie wymagają bardzo dużych zmian, a po kilku przeróbkach znów będą się dobrze prezentować. Na aranżację ogrodu w stylu rustykalnym, przy odrobinie fantazji, może sobie pozwolić każdy.

Ogród rustykalny — podstawowe zasady

Ogrody rustykalne cechuje naturalność i prostota. Panuje w nich zwykle lekki nieład. Alejki w przypominają dzikie ścieżki i często są układane z kamieni, drewnianych podkładów kolejowych, czy po prostu wysypane żwirem. Rozmieszczenie roślin jest pozornie przypadkowe, nie stosuje się tu również specjalnego formowania roślin. Przeważają głównie drzewa liściaste, byliny i sezonowe kwiaty.

W ogrodzie rustykalnym sadzone są zwykle lokalne gatunki roślin, czyli takie, które z łatwością można znaleźć na pobliskiej łące. Najważniejsze, żeby ogród kipiał paletą barw! W ogrodzie warto również posadzić rośliny użytkowe takie jak drzewa owocowe. Choćby jabłoń pięknie kwitnie wiosną, a latem rodzi pyszne i zdrowe jabłka.

Ogród rustykalny — meble i dodatki

Meble w rustykalnym ogrodzie także powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Świetnie będą wyglądać meble ogrodowe z drewna lub wikliny. Wiklinowy bujany fotel sprawdzi się podczas popołudniowej drzemki w ogrodzie, a ze starego pnia drzewa można zrobić ławkę lub stolik.

Zielony ogród w stylu rustykalnym

Akcesoria do ogrodu w stylu rustykalnym łatwo znaleźć na targach staroci czy nawet we własnym garażu lub na strychu. Drewniane wiadra, gliniane donice, wiklinowe kosze będą idealnie współgrać z, na pozór chaotycznie rozmieszczonymi, polnymi roślinami. Na drzewie można powiesić ręcznie robiony karmnik dla ptaków. Ważne, żeby wybrane przez nas dodatki były zrobione z naturalnych materiałów.

Ogród rustykalny — dodatkowe elementy aranżacji

W ogrodzie rustykalnym dobrze sprawdzi się kącik do prac ogrodniczych. Drewniany stół i ściankę na narzędzia ogrodnicze wystarczy ozdobić ocynkowanymi, starymi narzędziami, metalowymi konewkami. Będzie to dodatkowy element wiejskiego wystroju, a jednocześnie bardzo praktyczne miejsce do pracy.

Kącik z narzędziami w ogrodzie

W ogrodzie często aranżuje się potoki lub małe jeziorka. Woda działa relaksująco i kojąco, ale w przypadku stylu rustykalnego warto raczej zdecydować się na dziko wyglądającą sadzawkę niż na starannie zaprojektowane oczko wodne. Uzupełnieniem aranżacji będzie ogrodzenie. Sprawdzi się tutaj prosty i naturalny płot z desek lub kamienny murek z polnych otoczaków.

Drewniany płot ze sztachet

Rustykalny ogród jest tanim rozwiązaniem, ale wymaga nieco pracy, ponieważ większość kolorowych kwiatów to rośliny jednoroczne lub dwuletnie, należy je również regularnie pielić. Niemniej jednak pachnący, barwny ogród przywołujący na myśl młodzieńcze lata na pewno jest tego wart!

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media