Ogród w stylu skandynawskim

Ogród w stylu skandynawskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Ogród w stylu skandynawskim-poradnik Westwing

Styl skandynawski to jedno z najczęściej wybieranych źródeł inspiracji. Lekkie, przestronne aranżacje, w których największe znaczenie ma prostota i naturalność, są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób zmęczonych przesytem wzorów i dodatków. Nowoczesne, praktyczne podejście sprawdza się jednak nie tylko we wnętrzach. Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie otaczającego dom terenu może być ogród w stylu skandynawskim. Dzięki przemyślanemu zaplanowaniu przestrzeni i uporządkowanej formie jest on niezwykle prosty w utrzymaniu. To doskonała propozycja dla miłośników minimalizmu i subtelnej elegancji, a jednocześnie osób niemających zbyt wiele czasu na czasochłonną pielęgnację roślin.

Ogród w stylu skandynawskim — potęga prostoty

Ogród w stylu skandynawskim cechuje prostota i oszczędność form. Podstawę kompozycji stanowi przystrzyżony trawnik przecięty żwirowanymi ścieżkami. Do wyłożenia alejek często stosuje się beżową lub szarą kostkę brukową, która dodatkowo podkreśla surową estetykę przestrzeni. Rośliny są oddzielone od alejek i mają ściśle wytyczoną przestrzeń. Często umieszcza się je w dużych, betonowych donicach, co ułatwia utrzymanie ładu i porządku. Unika się przepychu i zbędnych dekoracji.

Ogród w stylu skandynawskim w naturalnej odsłonie

Ogród w stylu skandynawskim pod wieloma względami przypomina nowoczesne ogrody minimalistyczne, jednak w podejściu do aranżacji widać zdecydowanie większy luz. Symetria i porządek są tu mile widziane, ale przestrzeń powinna przede wszystkim prezentować się naturalnie. Roślinom nie nadaje się geometrycznych form i nie poświęca tak wiele uwagi, a żywopłot nie zawsze musi być idealnie wypielęgnowany. Ogród w stylu skandynawskim to doskonała propozycja dla osób zabieganych, niedysponujących zbyt dużą ilością czasu. Jednocześnie wszechobecna prostota sprzyja skupieniu i koncentracji. To nie tylko doskonałe miejsce do relaksu, ale też pracy i tworzenia.

Ogród w stylu skandynawskim — kolory i rośliny

Ogród w stylu skandynawskim i kolorowa altana

W ogrodzie inspirowanym stylem scandi dominują jasne kolory, przede wszystkim biele, szarości i pastelowe błękity. Brak tu rozbudowanych wzorów i barokowych, kwiatowych kobierców. Główną ozdobę stanowi okalający dom żywopłot i posadzone wzdłuż alejek niskie krzewy. Najczęściej są to gatunki typowe dla północnego klimatu: kosodrzewina, ligustr, irga błyszcząca, porzeczka alpejska oraz bukszpan. Doskonale sprawdzają się też rośliny o zwartym listowiu, które można sadzić w donicach i przycinać. Wśród drzew dominują świerki, sosny, buki oraz odmiany ozdobne, takie jak jarząb szwedzki. Rozmieszczone gdzieniegdzie na niewielkich rabatach rośliny kwiatowe (na przykład nasturcje, orchidee, petunie) stanowią pojedyncze, barwne akcenty na tle wszechobecnej zieleni. Aby uniknąć nadmiaru, najlepiej ograniczyć się do dwóch lub trzech wybranych kolorów, które będą powtarzały się w różnych częściach ogrodu.

Ogród w stylu skandynawskim — dodatkowe elementy

Oprócz roślin w aranżacji ogrodu w stylu skandynawskim dużą rolę odgrywają również różnego rodzaju elementy architektoniczne — platformy, podesty i altany. W aranżacji wykorzystuje się przede wszystkim drewno, kamień i szkło. Naturalne materiały doskonale wkomponowują się w krajobraz, a jednocześnie nadają przestrzeni bardziej zorganizowany charakter. W jednym z narożników można na przykład postawić dużą, drewnianą altanę, w której znajdzie się miejsce na masywny stół i lekkie, plastikowe krzesła. Podobnie jak w aranżacji wnętrz, przeważą białe wykończenia i proste, formy. W roli dodatków dobrze sprawdzą się praktyczne, wiklinowe kosze. Uzupełnieniem kompozycji mogą być designerskie lampy, metalowe lampiony oraz rozmieszczone punktowo halogenowe światła.

dekoracje do ogrodu w stylu skandynawskim

Ogród w stylu skandynawskim urzeka prostotą i spokojem. Lekkie, uniwersalne materiały i proste w utrzymaniu rośliny zapewniają dużą elastyczność aranżacji. Z łatwością można uzupełniać ją o nowe elementy i dopasowywać do zmieniających się potrzeb domowników. Czas wprowadzić skandynawski szyk w przydomowym ogrodzie!

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media