Olejki eteryczne

Olejki eteryczne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Olejki eteryczne-poradnik Westwing

Zapach może przywoływać wspomnienia lub kojarzyć się z konkretną osobą albo przedmiotem. Zmysł powonienia jest niezwykle ważny w codziennym życiu, dlatego warto go czasem rozpieszczać. Olejki eteryczne pomagają się zrelaksować, pobudzają zmysły i wprowadzają do pomieszczeń przytulną atmosferę.

Zapach olejku można dopasować do charakteru aranżacji. Olejki mogą zaspokoić nawet najbardziej wymagające gusta, ponieważ są dostępne w wielu wariantach zapachowych – od intensywnych, piżmowych po subtelne kwiatowe. Zestaw olejków eterycznych to także wspaniały pomysł na prezent dla bliskiej osoby!

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to ciekłe, wonne substancje, które posiadają wiele właściwości, między innymi leczniczych. Istnieje kilka metod ich pozyskiwania, lecz zazwyczaj stosuję się destylację za pomocą pary wodnej albo tłoczenie olejów na zimno. To oznacza, że olejki eteryczne produkuje się w sposób naturalny, bez dodawania zbędnych, chemicznych składników, dlatego są produktami ekologicznymi.

Każdy olejek posiada charakterystyczny zapach oraz odmienne właściwości lecznicze. Zazwyczaj naturalne olejki zamknięte są w szklanej buteleczce z kroplomierzem. Warto wybierać te, które posiadają butelki z ciemnego szkła, ponieważ nie przepuszczają takiej ilości promieni słonecznych, co ma wpływ na przedłużenie trwałości olejku. Można stosować je codziennie. Od wielu lat olejki eteryczne znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej, kosmetologii i dermatologii, co jest gwarantem tego, że są skuteczne!

Kiedy sięgnąć po olejek?

Badania potwierdzają dużą skuteczność olejków. Są alternatywą dla kosmetyków i lekarstw, w szczególności przeciwbólowych. Ich zastosowanie jest zależne od głównego składnika, jaki posiadają.

  • Alkaloidy – olejki eteryczne zawierające alkaloidy zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto posiadają zastosowanie dezynfekcyjne. Warto więc mieć je w domowej apteczce.
  • Tymianek pospolity – to składnik, który ma właściwości odkażające, antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz grzybic. Olejek ten posiada świeży, lecz intensywny zapach. Niektóre kosmetyki tworzone są na bazie tymianku, lecz naturalny wyciąg posiada więcej walorów.
  • Lawenda – wyciąg z lawendy działa przeciwbólowo oraz pozwala ukoić nerwy. Lawendowa woń, roznosząca się po pomieszczeniu, wprowadza do niego pozytywną aurę. Często stosowana jest także w biurach i innych miejscach pracy.
  • Nagietek lekarski – to kolejny składnik, z którego robi się kosmetyki. Ma właściwości regeneracyjne, które przyspieszają procesy odnowy komórek skóry. Ich regularne stosowanie w znaczny sposób poprawia kondycję skóry i pomaga zachować lub przywrócić młody wygląd. Ma wiele zastosowań w pielęgnacji twarzy, szczególnie przesuszonej i wrażliwej.
  • Szałwia – posiada podobne zastosowanie do olejku z wyciągiem nagietka lekarskiego, lecz szczególnie spodoba się posiadaczkom cery tłustej i trądzikowej.

Moc naturalnych składników

Aromaterapia to gałąź medycyny alternatywnej, która łączy medycynę naturalną i zielarstwo. Ta dziedzina bardzo szybko się rozwija, ponieważ ma korzystny wpływ na nastrój, dobry wygląd skóry oraz zdrowie. Olejki eteryczne są stosowane w aromaterapii podczas inhalacji, masażu, kąpieli i robienia kompresów. Olejki eteryczne posiadają właściwości antyseptyczne, dlatego często korzysta się z nich w parze w terapią antybiotykową. Ponadto zabieg aromaterapeutyczny można wykonywać zarówno w domu, jak i w gabinetach medycyny naturalnej. Aromaterapia to prawdziwa przyjemność dla ciała i dla ducha!