Oświetlenie kuchenne sufitowe

Oświetlenie kuchenne sufitowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Oświetlenie kuchenne sufitowe-poradnik Westwing

Kuchnia to serce domu, dlatego ważne jest, aby można było ją odpowiednio zaaranżować. Wnętrze to powinno być odpowiednio oświetlone. Aby światło równomiernie padało na całe pomieszczenie, warto zdecydować się na oświetlenie kuchenne sufitowe. W sklepach dostępnych jest wiele lamp oraz plafonów, dlatego na pewno każdy będzie w stanie dobrać coś do swojej kuchennej aranżacji. Ważne, aby oświetlenie było odpowiednio umiejscowione i funkcjonalne. Podpowiadamy, dlaczego oświetlenie kuchenne sufitowe jest funkcjonalne i zadowoli nawet najbardziej wymagające gusta miłośników designu!

Oświetlenie kuchenne sufitowe – lampy halogenowe

Oświetlenie kuchenne sufitowe często kojarzy się z lampami halogenowymi. Warto umieścić je w swoim wnętrzu, ponieważ mają one wiele zalet. Oto niektóre z nich:

  • Efektywność – to jedne z najbardziej energooszczędnych źródeł oświetlenia. Dostarczana przez nie energia, która przekształcana jest w światło, wynosi około 80-90%. Dla porównania, energia standardowej żarówki to około 8-10%.
  • Długotrwałe – diody LED mogą służyć nawet przez 50 tysięcy godzin. To sprawia, że raz kupione tego rodzaju moduły oświetleniowe mogą posłużyć nawet przez około 5-7 lat. Jest to więc dobra inwestycja na przyszłość.
  • Światło kierunkowe – takie oświetlenie kuchenne sufitowe daje światło kierunkowe, które jest niezwykle przydatne w kuchni. Można je umieścić nad centralnymi miejscami, jakie znajdują się w tym pomieszczeniu — wyspa, zlew, kuchenka, blaty, dzięki czemu będą one odpowiednio i równomiernie doświetlone.
  • Dowolny kolor oświetlenia – oświetlenie kuchenne sufitowe nie musi być nudne. Diody LED mogą imitować niemal każdy kolor światła. Pracować w kuchni można więc przy jasnym świetle, lecz spędzać czas na rozmowie ze znajomymi lub piciu kawy — przy zielonym, niebieskim, żółtym lub jeszcze innym. Wszystko zależy od upodobań estetycznych właściciela.
  • Ekologiczne – diody LED to jedne z najbardziej ekologicznych źródeł światła dostępnych na rynku. Nie wymagają one użycia rtęci oraz wszelkich innych metali, które są nieprzyjazne środowisku naturalnemu. To jest ich ogromną zaletą!

Oświetlenie kuchenne sufitowe – plafony

Jako oświetlenie kuchenne sufitowe, coraz częściej wybiera się plafony. Ich zaletą jest to, że przylegają one ściśle do ściany, dzięki czemu idealnie sprawdzą się nawet w najniższych oraz najmniejszych kuchniach. Plafony dają łagodne oświetlenie. Zazwyczaj pod żarówką zamontowana jest matowa szyba, która rozprasza światło. Tworzy się wtedy jasna poświata, która nadaje pomieszczeniu przytulności. W plafonach często montowane są także diody LED. Dzięki nim można uzyskać inne kolory światła, co daje duże możliwości aranżacyjne. Do tego ponadczasowo się prezentują, dlatego z łatwością można je dopasować niemal do każdej aranżacji.