Oświetlenie kuchni

Oświetlenie kuchni

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Oświetlenie kuchni-poradnik Westwing

Kuchnia to serce domu, dlatego ważne jest, aby była odpowiednio zaaranżowana. Designerskie meble, funkcjonalne naczynia, modne dodatki zostaną wyeksponowane tylko wtedy, jeśli w pomieszczeniu tym znajduje się odpowiednie oświetlenie. Do tego pomieszczenia, oprócz głównego, można również wprowadzić dodatkowe oświetlenie, które poprowadzi strumień światła na konkretne elementy aranżacji. Warto wtedy zdecydować się na przykład na lampy kuchenne nad stół lub kinkiety. Możliwości jest wiele. Oprócz tego, że lampy, żyrandole, kinkiety są przydatne w kuchni, to jeszcze posiadają atrakcyjny dla oka wygląd i mogą nawet stanowić jeden z najważniejszych elementów wnętrza. Podpowiadamy, dlaczego odpowiednie oświetlenie kuchni jest niezwykle ważne!

Funkcjonalne oświetlenie kuchni

Odpowiednie oświetlenie kuchni jest niezwykle istotne. Zanim wprowadzi się je do aranżacji, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. W kuchni znajduje się kilka stref roboczych, przy których przygotowuje się posiłki. Jest to między innymi blat kuchenny, wyspa, stół, zlewozmywak oraz kuchenka. To one powinny być odpowiednio oświetlone, aby praca przy nich była bezpieczna i przyjemna. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w kuchni listwy z wystającymi halogenami, które można dowolnie ustawiać. Wtedy samemu decyduje się, na jaki obszar światło powinno padać. Zazwyczaj listwy posiadają nie mniej niż 4 halogeny, dlatego większość miej da się oświetlić. Jeśli jednak to nie wystarcza, można dodatkowo zamontować nad nimi kierunkowe oświetlenie.

Lampy wiszące

Lampy wiszące to hit wśród oświetleniowych trendów. Prezentują się stylowo, a do tego są funkcjonalne. Mogą stanowić zarówno główne, jak i kierunkowe oświetlenie. Modnym rozwiązaniem są lampy wiszące nad stołem. Dobrze prezentuje się kilka lamp zamontowanych obok siebie. Nie muszą być one w tym samym stylu ani kolorze. Należy jednak pamiętać, aby tego rodzaju oświetlenie montować około 50-60 cm nad stołem. W sklepach dostępne są lampy wiszące, które u dołu mają zamontowaną matową szybę.. Warto zdecydować się na te modele, ponieważ wtedy równomiernie oświetlają one stół oraz nie oślepiają w oczy siedzących. Lampy wiszące sprawdzą się jako oświetlenie kuchni, a do tego będą się w niej stylowo prezentować.

Oświetlenie kuchni ― kinkiety

Dodatkowe oświetlenie kuchni mogą stanowić także kinkiety. To niewielkie lampki, które mocuje się bezpośrednio do ściany. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zamontowanie dwóch kinkietów, na przykład nad stołem przylegającym do ściany lub po obu stronach szafek kuchennych. Kinkiet sprawdzi się także jako oświetlenie kuchennej wyspy. Warto wtedy umieścić je około 80 cm nad blatem, tak aby był on równomiernie oświetlony. Jeśli chcemy, aby kinkiet stanowił jedynie element aranżacyjny, można wybrać ten, w którym światło kierowane jest ku górze. Oświetli on na przykład wzór na suficie. Jednak jako funkcjonalne oświetlenie kuchni najlepiej sprawdzą się modele z otwartym kloszem, który kieruje światło w dół. Sprawi ono, że praca w kuchni będzie łatwiejsza i bardziej przyjemna!

Oświetlony stół

Ciekawym pomysłem na aranżację kuchni jest ustawienie doświetlonego stołu na jej środku, jako elementu centralnego. Takie zaaranżowanie stołu, pozwala na stworzenie miłej atmosfery podczas spożywania posiłków. Lampy należy dobrać w zależności od kształtu i wielkości stołu. Jeżeli stół jest kwadratowy lub prostokątny, najlepiej sprawdzi się zawieszenie kilku lamp, tak aby stworzyć równomierne oświetlenie. Lampy powinny być zawieszone w jednej linii, symetrycznie do środka stołu. Decydując się na stół okrągły, wystarczy jedna lampa. Aby zapewnić komfort, lampy powinny być zawieszone na odpowiednio długich kablach ― 50 cm nad stołem, jeżeli jego szerokość nie przekracza 120 cm; 80 cm nad stołem, jeżeli jest on większy. Ważną kwestią jest dobór lamp ― nie mogą one oślepiać osób siedzących przy stole! Funkcjonalnym rozwiązaniem jest kupno lamp ze ściemniaczem, dzięki niemu możemy regulować natężenie światła. Pozwoli on zapewnić właściwą jasność podczas pracy w kuchni, jak i nastrój przy kameralnej kolacji. Ponadto, ściemniacze są energooszczędne ― dzięki zastosowaniu redukcji natężenia światła, można zmniejszyć koszta oświetlenia kuchni.

Oświetlenie kuchni LED

Kuchnia to miejsce w którym spędzamy duża czasu każdego dnia. Warto więc zadbać o właściwe oświetlenie, które nie będzie męczyć oczu. Coraz większą popularność zyskują energooszczędne diody LED do kuchni. Wśród ich zalet, należy nadmienić ich łatwą dostępność i przystępną cenę. Wybierając lampy LED, można wybrać barwę światła: ciemną lub zimną. Z reguły ciepła barwa jest chętniej wybierana, jednak zimna może sprawdzić się lepiej, na przykład w kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym. Lampy LED mocowane są na oprawach, do wyboru mamy: standardowe, kątowe lub wpuszczane w płytę. Można wybrać oprawy wykonane z aluminium lub plastiku. Te drugie polecane są jeżeli planujemy je pomalować. Oświetlenie kuchni LED pozwoli na doświetlenie mniej dostępnych miejsc. Z łatwością można zastosować je do podświetlenia szafek, blatu czy stołu.