Parasol na balkon

Parasol na balkon

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Parasol na balkon-poradnik Westwing

Jak zmienić balkon w miejsce idealne do relaksu? Doskonałym akcesorium, które przyniesie chłodzący cień w najgorętsze dni, jest parasol na balkon. Świetnie prezentuje się w towarzystwie mebli balkonowych i roślin, a taka sceneria sprzyja długim rozmowom ze znajomymi czy odpoczynkowi. Jak zatem wybrać idealny parasol?

Parasole balkonowe są mniejsze niż te przeznaczone do ogrodu. Wiele jednak zależy od rozmiarów balkonu. W przypadku małych balkonów lepiej sprawdzają się modele montowane na balustradzie. Kolejna istotna sprawa to materiały, z jakich parasol jest wykonany. Muszą być one odporne na przykład na działanie wiatru.

parasol balkonowy

Parasol na balkon – kształt i wymiary

Pierwszym krokiem jest wybranie rozmiaru parasola na balkon. Mniejsze parasole mają średnicę około 140-150 cm, większe zaś – do 250 cm. Dlatego najpierw warto dobrze wymierzyć balkon i ocenić, który model lepiej będzie pasował. Ciekawym rozwiązaniem są parasole nie w formie okrągłej, klasycznej, lecz prostokątnej, które wspaniale zadaszają szerszy balkon. W przypadku najmniejszych balkonów dobrą opcją jest parasol mocowany lub zaczepiany do barierki. Dzięki takiej konstrukcji nie trzeba kupować stojaka, który zabierałby dodatkowe miejsce. Zamiast parasola można też wybrać baldachim lub markizę, tyle że takie rozwiązania dają mniejsze możliwości regulacji. Dlatego warto zwrócić uwagę na parasol na balkon tak zwany łamany, dzięki któremu można regulować model pod dowolnym kątem.

parasole na balkon

Solidne materiały

Kolejnym ważnym aspektem, jeśli chodzi o parasol na balkon, jest jakość materiałów. Tak jak w przypadku zwykłych parasoli liczą się wytrzymałość czaszy, siatki, łączeń oraz całej konstrukcji. Nie chodzi tylko o wzorcową odporność na wilgoć, ale też na działanie wiatru. Przed zakupem warto sprawdzić, czy parasol na balkon jest stabilny – jeśli jego konstrukcja sprawia wrażenie mało wytrzymałej i wszystkie elementy się ruszają, na pewno nie jest to właściwy model. Siatka i łączenia mogą być wykonane z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego. Każdy z tych materiałów wymaga innej konserwacji. Warto wybierać jaśniejsze czasze parasola. Co prawda bardziej są na nich widoczne zabrudzenia, ale materiały w takim kolorze odbijają światło i nie pochłaniają go. A ten fakt docenia się podczas największych upałów. Niektóre czasze nadają się do prania w pralce.

parasol na balkon niebieski

Stojak na parasol – jak wybrać?

Parasol na balkon może także posłużyć w ogrodzie, jednak w tym przypadku liczy się solidny i stabilny stojak. Kryterium jego wyboru nie powinna stanowić jedynie cena. Najtańsze stojaki mogą być nie tylko za lekkie, lecz także mało estetyczne. Parasol na balkon można zamontować na stojaku, który wypełnia się wodą. Przez to jest cięższy i stabilniejszy, a po usunięciu wody – lżejszy i bardziej mobilny. Stojak może być wykonany z drewna, metalu, tworzywa sztucznego lub kamienia – na przykład granitu. Małe stojaki powinny być stosunkowo ciężkie, co zapewnia im stabilność. Okazałe i bogato dekorowane stojaki świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Niektóre stojaki pełnią też dodatkowo funkcję stolika.

Parasol na balkon chroni przed deszczem i słońcem, co docenia się najbardziej w najgorętsze dni. Musi być jednak odpowiednio dopasowany do rozmiarów balkonu. Liczy się również solidność wykonania i stabilność – zarówno samego parasola, jak i dopasowanego do niego stojaka.

parasol na balkon żółty

Parasol na balkon – Westwing inspiruje

Parasol na balkon przyda się zwłaszcza w upały! Westwing oferuje wspaniałe, funkcjonalne i trwałe parasole na balkon, na taras i do ogrodu, także te mocowane do barierki. Wszystkie produkty są wyselekcjonowane przez doświadczone stylistki Westwing, a nawet przez założycielkę firmy, samą Delię Fisher. Na Westwing wyjątkowe i markowe parasole na balkon można kupić do 70% taniej! Pora zacząć szaleństwo zakupów! Wystarczy jedno kliknięcie i parasol na balkon może być Twój!