Parawan nawannowy

Parawan nawannowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Parawan nawannowy-poradnik Westwing

Szybki prysznic rano i długa, relaksująca kąpiel wieczorem nie wymagają dużej łazienki, w której zmieści się zarówno brodzik, jak i wanna. Parawan nawannowy umożliwi szybką zamianę wanny w prysznic nawet w najmniejszym wnętrzu. Doradzamy, jaki model wybrać i jak o niego dbać.

Wielkość parawanu nawannowego

Zastanawiając się nad zakupem parawanu nawannowego, trzeba przede wszystkim zdecydować się, jakiej wielkości model będzie pasował do łazienki i rozmiarów wanny. Niektóre parawany umożliwiają zasłonięcie całej wanny, inne – tylko jej części. Oczywiście od szerokości parawanu będzie zależało to, jak skutecznie ochroni on łazienkę przed zachlapaniem.

Wysokość parawanów nawannowych to zwykle 140-200 cm. Wybór powinien zależeć między innymi od wzrostu osób korzystających z łazienki – ochrona przed zachlapaniem będzie skuteczna tylko wtedy, gdy żaden z domowników nie będzie wyższy od parawanu.

Rodzaje parawanów nawannowych

Istnieją trzy typy parawanów nawannowych różniące się od siebie rodzajem stosowanych drzwiczek.

Harmonijkowe (bezramowe) to parawany zwykle o kilkuskrzydłowych drzwiach, dzięki którym można zasłonić całą wannę. Żeby z nich korzystać, nie trzeba instalować prowadnic – montaż jest dużo łatwiejszy, a nad wanną nadal znajdzie się miejsce na suszarkę na pranie. Oczywiście trzeba zadbać o to, żeby drzwiczki szczelnie przylegały do wanny – inaczej woda będzie wylewać się dołem.

Parawan nawannowyPrzesuwane drzwiczki najbardziej upodabniają wannę do kabiny prysznicowej. W przeciwieństwie do drzwi harmonijkowych drzwi przesuwane wymagają jednak montażu prowadnic. Gorzej sprawdzają się również w małych łazienkach – gdy nie są używane, zajmują znacznie więcej miejsca.

Wahadłowe drzwiczki wykorzystują mechanizm znany ze zwykłych drzwi. Niestety, tego rodzaju parawany są zwykle jednoczęściowe, co oznacza, że można nimi zasłonić tylko fragment wanny, który będzie pełnił funkcję kabiny prysznicowej. Druga strona wanny pozostanie nieosłonięta, tego rodzaju parawany nie będą więc tak skutecznie chroniły przed zachlapaniem jak parawany, które zasłaniają całą wannę.

Z czego powinien być wykonany parawan nawannowy?

Chociaż na rynku dostępne są parawany nawannowe wykonane z tworzywa sztucznego, zdecydowanie lepiej wybrać model ze szkła hartowanego. Jest ono bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i zarysowania, łatwiej też utrzymać je w czystości. Bardzo często tego rodzaju parawany pokryte są specjalną powłoką, która zapobiega osadzaniu się kropel.

Parawany szklane dostępne są w wersji przezroczystej, mlecznej lub ozdobionej nadrukiem – wybór konkretnego modelu zależy oczywiście od stylu aranżacji całego wnętrza. Warto jednak pamiętać o tym, że w małej łazience najlepiej będzie prezentował się parawan z przezroczystego szkła – złożony będzie prawie niewidoczny.

Często słyszy się, że w małej łazience lepszym rozwiązaniem jest instalacja kabiny prysznicowej. Dlaczego jednak rezygnować z przyjemności, jaką daje długa, relaksująca kąpiel? Parawan nawannowy to idealny kompromis, który uszczęśliwi wszystkich domowników i pozwoli zaspokoić każdy łazienkowy kaprys.