Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Patchwork krok po kroku-poradnik Westwing

Patchwork krok po kroku

Patchwork to technika szycia polegająca na łączeniu ze sobą różnokolorowych kawałków tkanin, o geometrycznym kształcie. Najbardziej pierwotną formą są kolaże barwnych, wzorzystych kwadratów. Jednak im bardziej popularny stawał się patchwork, tym więcej wariacji na ten temat się pojawiało. Dziś widywane są połączenia wszelkich możliwych kształtów we wszelkich kolorach.

Historia patchworku rozpoczęła się w Anglii, jeszcze przed epoką wiktoriańską. Początkowo była zarezerwowana dla biedniejszej klasy, która dla oszczędności, ze starych ubrań szyła poszewki, narzuty a nawet kolejne ubrania. W XIX wieku patchwork pojawił się na salonach, gdzie stał się jedną z ulubionych robótek ręcznych. Powstające wówczas dzieła były bogato zdobione wstążkami, koronkami i guzikami.

Patchwork krok po kroku — inspiracje

Dziś technika patchworku jest bardzo modna. W wielu domach widuje się uszyte w ten sposób narzuty, pledy i poszewki na poduszki. Coraz częściej spotyka się meble inspirowane kolorowym zestawieniem geometrycznych łat. Popularne jest przenoszenie tego wzoru na obicia sof, foteli, krzeseł, a nawet wezgłowi łóżek. Wszystko po to, aby dodać aranżacji wesołej przytulności.

Patchwork krok po kroku — co i jak

Narzuty i poszewki wykonane techniką patchworku składają się z trzech warstw. Od spodu jest to jednolity kawałek materiału. Do tego doszywa się ciepłą i miękką piankę. Wierzchnia warstwa to zszyte wcześniej barwne kawałki materiałów. Tworzenie takich kompozycji nie jest sztuką łatwą i zabiera dużo czasu. Dlatego własnoręczne tworzenie patchworków zostawiamy najbardziej cierpliwym. Całe szczęście z pomocą przychodzą liczni producenci tych kolorowych cudeniek. Dzięki nim, możemy wybierać z ogromnej palety kolorów i wzorów patchworków.

Jaki styl pokocha patchwork?

Dzisiejszy patchwork jest sztuką niemal uniwersalną. Miłośnicy każdego stylu powinni znaleźć tu coś dla siebie. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać kolor i wzór, żeby dom zmienił się w przytulne królestwo patchworkowych inspiracji.

Loftowe wnętrza z ochotą przyjmą wszystko co kolorowe i stylizowane na handmade. Dlatego często spotyka się tu kolorowe meble pełne geometrycznych łat, oraz poduszki i narzuty. Ich najważniejszą cechą jest barwa, która przyciąga wzrok.

Miłośnicy stylu prowansalskiego z pewnością wiedzą, że jasne kolory i delikatne, florystyczne motywy to przepis na piękną aranżację. Tutaj również z pomocą przyjdzie narzuta zszyta z kawałków naturalnych tkanin, będących połączeniem pastelowych barw.

Skandynawskie wnętrza cechuje prostota i funkcjonalność. Również tu idealnie sprawdzą się patchworkowe dekoracje, które mogą stać się barwnym elementem surowego wnętrza. Scandi lubi naturalne tkaniny, a to oznacza, że bawełniane narzuty mogą okazać się aranżacyjną wisienką na torcie.

Style orientalny i boho kojarzą się z całą feerią barw i wzorów, więc wszystko co kolorowe i patchworkowe jest tu mile widziane.

W stylu glamour liczy się blask. Miłośnikom tego stylu z pewnością przypadną do gustu narzuty i poszewki będące połączeniem kawałków szlachetnej satyny zszytych lub pikowanych złotą lub srebrną nitką.

Porada

Patchwork krok po kroku może zagościć we wszystkich domowych pomieszczeniach. Nie trzeba ograniczać się jedynie do sypialni, czy pokoju dziecięcego. Ciekawą propozycją są patchworkowe dywany. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnym salonie, jak i przedpokoju.