Patelnia grillowa żeliwna

Patelnia grillowa żeliwna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Patelnia grillowa żeliwna-poradnik Westwing

Patelnia grillowa żeliwna to naczynie, które pozwoli przygotować smaczne grillowane potrawy z bez wychodzenia z domu. Warto ją także kupić ze względu na legendarną trwałość, która sprawia, że jest to przedmiot na lata. Nie bez znaczenia są inne cechy, które doceniają nawet profesjonalni kucharze. Jakie to cechy? Jak wybrać patelnię grillową żeliwną? Odpowiadamy!

Patelnia grillowa żeliwna — czy warto?

Żeliwo, choć jest ciężkie i przez to wiele osób, może uznawać je za materiał, który nie nadaje się jako tworzywo do patelni. Nic bardziej mylnego – patelnia żeliwna to doskonały wybór. Oto lista cech, które się na to składają:

  • Patelnia żeliwna równomiernie się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło.
  • Można ją stosować na wszystkich typach kuchenek — od gazowych, po indukcyjne
  • Żeliwo to bardzo odporny materiał — nie straszne mu zarysowania, ścieranie i rdza.
  • Do produkcji żeliwa używa się wyłącznie naturalnych materiałów — dzięki temu na patelni grillowej z żeliwa można przygotować zdrowe posiłki.
  • Podczas grillowania na patelni żeliwnej, wydzielają się śladowe ilości cennego żelaza, które wchłaniane są przez jedzenie — to wartość dodana!

Patelnia grillowa żeliwna — na co zwrócić uwagę?

Kupując patelnię grillową z żeliwa warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość. Dla osób, które niewiele gotują wystarczy taka o boku długości około 20 cm, osoby, które lubią karmić rodzinę i przyjaciół mogą kupić model nawet trzydziestocentymetrowy.

Patelnia grillowa żeliwna występuje w kilku rodzajach, które różnią się między sobą powłoką, bądź jej brakiem. Modele bez powłoki są stylizowane na patelnie używane przez nasze babcie – są najbardziej trwałe, lecz wymagają specjalnej konserwacji. Patelnie żeliwne pokryte powłoką ceramiczną lub emalią są łatwiejsze w użytkowaniu, ale nieco mniej trwałe.

Patelnie grillowe z żeliwa maję różne kształty – można wybierać spośród kwadratowych, owalnych lub okrągłych. Niektóre także mają specjalne dziubki do wylewania płynów. Ich wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Patelnia grillowa żeliwna — jak użytkować

  • Grillowanie na patelni żeliwnej wymaga pewnej wprawy, jednak kiedy się ją nabędzie — będzie można tworzyć prawdziwe kulinarne cuda. Zawsze przed włożeniem produktów na patelnię, należy ją bardzo dobrze rozgrzać na największym ogniu. Na rozgrzaną patelnię kładzie się mięso lub warzywa i dopiero wtedy można zmniejszyć płomień. Dobrze wysmażone jedzenie, zaczyna samo odchodzić od patelni.
  • Mycie patelni grillowej z żeliwa można rozpocząć dopiero kiedy dobrze ostygnie. W przeciwnym razie na jej powierzchni mogą powstać uszkodzenia. Do mycia należy używać delikatnych detergentów i miękkich ściereczek.
  • Konserwacja patelni żeliwnej sprawi, że posłuży ona długie lata. Pierwszą konserwację należy przeprowadzić zaraz po zakupie. Żeby to zrobić, wystarczy umytą i osuszoną patelnię dokładnie natrzeć olejem roślinnym i włożyć na godzinę do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni. Następnie patelnia musi ostygnąć w jego wnętrzu. Dzięki temu powstaje patyna, która zapewni bardzo długą żywotność patelni!

Nadchodzące promocje