Patelnia

Patelnia

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Patelnia-poradnik Westwing

Patelnia to naczynie niezbędne w każdej kuchni. Używa się jej zarówno do przygotowywania śniadań na ciepło, obiadów, jaki i kolacji. Można na niej smażyć i dusić potrawy. Idealny poranny posiłek to jajecznica na bekonie lub przepyszne jajka sadzone.  Natomiast klasyczny polski obiad to kotlet schabowy z kapustą zasmażaną. Miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej zapewne nie mogą obejść się bez grillowanych warzyw lub kotlecików jagnięcych. Żadnego z tych dań nie udałoby się przygotować bez patelni. Podpowiadamy, jaką wybrać i jak ją konserwować, żeby służyła latami.

Patelnia — rodzaje

Patelnie dzieli się według ich przeznaczenia i wyróżnia się tu kilka rodzajów patelni, do różnych rodzajów potraw oraz patelnie specjalne przeznaczone przeważnie do przygotowywania konkretnych dań:

  • Patelnia uniwersalna — to najczęściej używana patelnia, która powinna znaleźć się w każdym domu. Ma okrągły kształt i spłaszczone dno, a jej krawędzie są niebyt wysokie. Dobrze sprawdza się do smażenia niemal wszystkich rodzajów potraw.
  • Patelnia głęboka — jest to zwykle patelnia okrągła, ale bywają także takie o kształcie kwadratu lub prostokąta. To, co ją wyróżnia to wysokie krawędzie. Idealnie nadaje się do przygotowywania sosów do makaronu oraz duszenia mięs. Ma ona także zwykle szeroką średnicę i warto dokupić do niej pasującą pokrywkę, chociaż ta, często dołączona jest w zestawie.
  • Patelnia grillowa — jest to zwykle patelnia prostokątna lub kwadratowa, a na jej spodzie znajdują się charakterystyczne rowki. Dzięki nim podczas smażenia mięsa powietrze dostaje się do niego także od spodu, co powoduje, że sam proces działa na podobnych zasadach jak w przypadku ogrodowego grilla. Dzięki tej specyficznej budowie, również potrawy przypominają letnie grillowane dania przyrządzane latem na grillu.
  • Patelnia do naleśników — nadaje się nie tylko do smażenia ciasta naleśnikowego. Patelnia ta ma całkowicie płaskie dno i bardzo płytkie, prawie niewidoczne krawędzie. Zwykle dołączona jest do niej bardzo przydatna i wygodna w użyciu szpatułka do rozprowadzania ciasta.
  • Patelnie z otworami — otwory lub zagłębienia w dnie patelni mają specjalne naczynia do smażenia jajek lub racuchów oraz klusek. Patelnia do jajek ma nieco głębsze otwory niż ta do smażenia racuchów czy małych amerykańskich naleśników. Z kolei ta do przygotowywania klusek ma otworów więcej i są one dużo mniejsze.

Patelnia — wybór odpowiedniego materiału

Patelnia to akcesorium, które powinno posłużyć przynajmniej przez kilka lat, dlatego powinniśmy zadbać, aby była wykonana z najwyższej jakości materiałów. Wybierając patelnię, warto zerknąć zarówno na stare, jak i nowe rozwiązania.

  • Patelnia żeliwna mocna i trwała, niezwykle odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Niektóre patelnie żeliwne mogą służyć nawet przez kilka dekad. Szybko nagrzewają się do wysokiej temperatury, ale są dość masywne i ciężkie. Przed pierwszym użyciem patelnia żeliwna powinna zostać zahartowana, natomiast do jej mycia zaleca się stosowanie wyłącznie czystej wody bez detergentów. Choć patelnia żeliwna może wydawać się nieco staromodna i trudna w utrzymaniu, wielu znawców sztuki kulinarnej docenia wyjątkowy smak przygotowywanych na niej potraw, zwłaszcza domowych naleśników.
  • Patelnia ceramiczna wyróżnia ją biała ceramiczna powłoka i kolorowy korpus. Prezentuje się bardziej efektownie niż tradycyjne patelnie stalowe. Jej zaletą jest też duża odporność na ścieranie i możliwość smażenia na niewielkiej ilości tłuszczu. Patelnia ceramiczna doskonale sprawdza się podczas smażenia warzyw, sosów i potrawek. Żaden ze składników nie przywiera do powierzchni, a warzywa zachowują swój świeży smak i tracą mniej witamin. Słabym punktem patelni ceramicznej może być pokrywająca ją z zewnątrz kolorowa powłoka warto postawić na renomowanych producentów i wybrać solidny model odporny na zarysowania.
  • Patelnia tytanowa szybko i równomiernie się na grzewa, jest bardzo odporna na ścieranie. Na patelni tytanowej bez obaw można smażyć nawet najdelikatniejsze mięso. Ponieważ rozgrzana powłoka przewodzi duże ilości ciepła, między przygotowywanym produktem a patelnią tworzy się poduszka powietrzna, dzięki której jedzenie nie przylega do powierzchni. Patelnia tytanowa pozwala na przygotowanie idealnie soczystych mięs oraz jędrnych i aromatycznych warzyw. To naczynie uniwersalne, które posłuży przez lata, jego wadą może być jednak stosunkowo wysoka cena.

Patelnia — czyszczenie i pielęgnacja

Najbardziej popularne ostatnio patelnie to takie, które mają powłokę zapobiegającą przywieraniu. Może być ona ceramiczna lub teflonowa. Patelnie w całości wykonane ze stali są obecnie coraz rzadziej spotykane ze względu na ryzyko przywierania potraw do ich dna. Patelnię ze stali można umyć w zmywarce, jednak, jeżeli coś do niej przywarło w trakcie smażenia, warto wcześniej ją odmoczyć, bo brud w całości może się nie wyczyścić. Patelnie z powłoką przeważnie łatwo ulegają zarysowaniu, więc trzeba pamiętać, żeby używać do nich odpowiednich akcesoriów do mieszania lub przewracania jedzenia, wykonanych z drewna lub plastiku. Z tego samego powodu zawsze taką patelnię należy umyć ręcznie delikatnym środkiem i miękką ściereczką. Warto zrobić to od razu po użyciu, a wtedy ryzyko, że patelnia zarysuje się w zlewie będzie znacznie mniejsze.

Nadchodzące promocje