Philippe Starck

Philippe Starck

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Philippe Starck-poradnik Westwing

Philippe Starck należy do grona najlepszych światowych designerów. To artysta niezwykle wszechstronny. Mówi się, że jest zbyt utalentowany, pomysłowy i dowcipny, żeby ograniczyć się tylko do jednej dziedziny. Z ogromną pasją tworzy projekty zarówno małych przedmiotów codziennego użytku, jak i nowoczesnych pojazdów oraz monumentalnych budynków w centrach światowych metropolii. Jego dzieła charakteryzuje oszczędna, acz kreatywna forma. Sam twórca twierdzi, że design na najwyższym poziomie powinien być dostępny dla przeciętnego użytkownika. Szerszej publiczności jest znany ze swojego show, w jednej z brytyjskich stacji telewizyjnych. Przedstawiamy, Philippe Starck’a — rewolucjonistę w świecie współczesnego designu.

Philippe Starck — biografia

Philippe Starck urodził się w 1949 roku, w Paryżu. Tam też studiował w l’École Nissim de Camondo — prestiżowej uczelni designu i projektowania wnętrz. Wieku 19 lat założył swoją firmę, którą prowadzi do dziś. Rok później został dyrektorem artystycznym marki Pierre Cardin, lecz zrezygnował z tej funkcji po pięciu latach. Ogromny rozgłos zyskał, kiedy na zlecenie ówczesnego prezydenta Francji — Francoisa Mitteranda, zaprojektował meble do Pałacu Elizejskiego. Od tego czasu ugruntowała się jego pozycja jednego z najlepszych światowych designerów. A to był dopiero początek światowej kariery…

Philippe Starck — filozofia designu

Dziś Philippe Starck, jako doświadczony designer i autor projektów znanych na całym świecie, często zabiera głos, mówiąc o swojej filozofii dotyczącej współczesnego wzornictwa przemysłowego.

Philippe Starck powiedział: „wywrotowa, etyczna, ekologiczna, polityczna, zabawna — oto jak widzę moją funkcję jako twórca”. Te słowa w dużej mierze opisują zasady, którymi ten artysta kieruje, tworząc swoje projekty. Wierzy, że jego praca jest swego rodzaju misją, która ma czynić życie jak największej ilości osób lepszym i prostszym.

Designer duży nacisk kładzie na ekologię. Jak sam mówi, dba o przyszłość ludzkości i natury. Dlatego wśród jego realizacji można znaleźć na przykład nowoczesne mikroelektorwnie wiatrowe.

Najważniejsze projekty

Przedmioty codziennego użytku:

  • Najpopularniejszym przedmiotem zaprojektowanym przez Philippe Starcka jest wyciskarka do cytrusów, która swoim wyglądem przypomina pająka o długich odnóżach.
  • „Excalibur” to jedyna na świecie szczotka klozetowa zaprojektowana przez światowej sławy designera. Oto, jak on sam skomentował ten projekt: „Zawsze twierdziłem, że punktem kulminacyjnym mojej kariery będzie zaprojektowanie szczotki do mycia toalety. Była ona jednym z tych przedmiotów, które chciałem potraktować z należytym im szacunkiem.”
  • Krzesło „Victoria Ghost” to kwintesencja pomysłowości Starcka — jest zrobione z przeźroczystego tworzywa i ma klasyczny, nieco barokowy kształt — dzięki temu pasuje do wszystkich aranżacji.

Budynki:

  • Piwiarnia Asahi w Tokio to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków i punktów orientacyjnych w dzielnicy Asakusa. Jest pokryty czarnym granitem, a jego dach zdobi element przypominający płomień świecy.
  • Hotel Delano w Miami zachwyca niezwykłą elegancją i nietuzinkowymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Philippe Starck trzykrotnie otrzymał Red Dot Award, czyli najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa. Jego dzieła można zobaczyć w najważniejszych muzeach świata. Jednak jak on sam twierdzi, zawsze jest w połowie drogi…