Plafony sufitowe

Plafony sufitowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Plafony sufitowe-poradnik Westwing

Okazały żyrandol czy lampa wisząca nie zawsze spełniają oczekiwania domowników. Szczególnie w niskich pomieszczeniach warto zastosować plafony sufitowe. Do wyboru bogactwo modeli – od minimalistycznych po te utrzymane w stylistyce nowoczesnego glamouru. Dodatkowo plafony są łatwe w montażu, można też nimi zastąpić lampy ścienne i kinkiety.

Choć na rynku dominują raczej minimalistyczne plafony sufitowe, wykonane na planie koła czy kwadratu, to można także znaleźć lampy bardziej ozdobne. Świetnie prezentują się te powstające z metalu w połączeniu z efektownym szkłem, także tym kryształowym. Plafony sufitowe dbają także o nastrój w pomieszczeniu, emitując miękkie, łagodne światło.

Plafony sufitowe i ich zalety

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na plafon nowoczesny i minimalistyczny, czy bardziej dekoracyjny z nutą glamour, zastosowanie takiego oświetlenia to bardzo praktyczne rozwiązanie. Oto kilka zalet plafonu:

Idealny do niskich pomieszczeń – lampy wiszące i żyrandole niejako „zabierają” przestrzeń w niższych pomieszczeniach. Dlatego plafony sufitowe sprawdzą się o wiele lepiej, bo są po prostu bardziej płaskie, a przy tym lepiej przepuszczają światło.

Łatwy w montażu – plafony sufitowe bardzo łatwo przykręcić i zdemontować.

Świetnie kreuje nastrój – plafony tworzą na suficie charakterystyczną, subtelną poświatę i odbijając światło od sufitu, znakomicie oświetlają pomieszczenie.

Wielofunkcyjny – lampa sufitowa w postaci plafonu może zostać też zamontowana na ścianie i z powodzeniem zastąpić kinkiet.

Plafony w różnych pomieszczeniach

O funkcjonalności plafonów sufitowych decydują takie parametry jak oprawa (czyli model, forma i design lampy) oraz żarówki. Nowoczesny plafon LED jest energooszczędny, umożliwia łatwe regulowanie intensywności światła. Płaskie plafony sufitowe mogą służyć jako oświetlenie górne we wszystkich pomieszczeniach, jednak szczególnie sprawdzają się w takich, jak:

Pokój dziecięcy – bezpieczne rozwiązanie, ponieważ najmłodsi na pewno nie zahaczą o lampę podczas zabawy.

Przedpokój – okazałe żyrandole i lampy wiszące zabierają miejsce, a wyżsi goście i domownicy mogą o nie po prostu zahaczać. Plafony sufitowe doskonale oświetlają, a przy tym nie ograniczają wolnej przestrzeni.

Garderoba – idealnie sprawdzą się do oświetlenia półek zawieszonego na szafie lustra.

Łazienka – plafony sufitowe nie rzucają cieni i równomiernie rozprowadzają światło. Dodatkowo ich szczelna obudowa dobrze chroni wszystkie elementy przed wilgocią.

Formy i style

Nowoczesne plafony sufitowe są dość minimalistyczne. Dzięki subtelnemu designowi stanowią dyskretną i elegancką dekorację. Połączenie mlecznego szkła z metalem może przyjmować różnorakie formy, co owocuje niekiedy futurystycznymi kształtami. Dobrze sprawdzają się LED-y, które przy okazji mogą emitować różnobarwne światło. Klasyczne plafony sufitowe są nieco wyższe, ale w dalszym ciągu zajmują mało miejsca. Zwykle powstają na planie koła z charakterystyczną obwódką, która może być złota, brązowa czy w innej ciepłej barwie. Plafony sufitowe w stylu glamour dekorowane są często drobnymi kryształkami szkła lub akrylu, dzięki czemu mimo niewielkich rozmiarów wprowadzają do wnętrz wysmakowaną elegancję. Można więc uznać, że miłośnik każdego stylu aranżacyjnego znajdzie plafon dla siebie!

Plafony sufitowe, mimo niewielkich form, są niezwykle praktyczne, a do tego stanowią subtelną, świetlistą dekorację. Choć sprawdzają się szczególnie w niższych pomieszczeniach, zawsze stanowią godną rozważenia alternatywę dla żyrandoli i innych lamp wiszących.

Nadchodzące promocje