Plakaty pop art

Plakaty pop art

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Plakaty pop art-poradnik Westwing

Soczyste kolory, nietypowe zestawienia form, portrety gwiazd kultury masowej, przedmioty codziennego użytku na obrazach – to główne wyznaczniki pop artu w sztuce. Ten kierunek artystyczny kształtował się w latach 50. i 60. Najsłynniejszym jego przedstawicielem był Andy Warhol, którego dzieła do tej pory są reprodukowane. I to właśnie one najczęściej trafiają na współczesne plakaty pop art. Takie dekoracje wspaniale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych. Nawiązują do dynamicznego życia wielkomiejskich metropolii z epoki retro, przypominają o ikonach kultury tego czasu, a przede wszystkim dodają aranżacji barw i dobrej energii.

Kolorowe retro

Pop art narodził się w Wielkiej Brytanii w latach 50., jednak to w Stanach Zjednoczonych w kolejnej dekadzie wspaniale się rozwinął. Nazwa pochodzi od określenia „popular art”, co sugeruje głębokie zakorzenienie nurtu w kulturze masowej, konsumpcjonizmie oraz sztuce reklamy. Twórcy pop artu czerpali zarówno z surrealizmu (nietypowe formy i zestawienia), jak i naturalizmu (przedmioty codziennego użytku). Andy Warhol, najwybitniejszy przedstawiciel amerykańskiego pop artu, zasłynął nie tylko z dzieł, lecz także kontrowersyjnego stylu życia. W swojej twórczości w oryginalny sposób portretował gwiazdy, takie jak Marilyn Monroe, Judy Garland czy Michael Jackson, oraz znane postacie z życia polityki, w tym Mao Zedonga, Che Guevarę oraz królową brytyjską Elżbietę II. Drugim znakiem rozpoznawczym Warhola są przedmioty i produkty z życia codziennego, które podnosił do rangi dzieł sztuki. Tu warto przypomnieć choćby słynną puszkę zupy Campbell’s.

Plakaty pop art z artystyczną nutą

Najpopularniejsze i najchętniej wybierane plakaty pop art nawiązują do dzieł Andy’ego Warhola. Soczyście kolorowe i lekko surrealistyczne portrety Marilyn Monroe zna prawdopodobnie każdy. Urządzając nowoczesne wnętrze, warto zainspirować się też innymi ważnymi artystami, takimi jak np.:

Roy Lichtenstein – artysta wszechstronny, choć najbardziej znane są jego obrazy. Najwięcej pomysłów czerpał z komiksów, co wyraźnie widać w jego dziełach. Plakaty pop art inspirowane Lichtensteinem są często zabawne, dynamiczne, barwne i nieco bajkowe. Pojawiają się w nich zarówno bohaterowie Disneya, jak i zwykli ludzie – zawsze w intrygującym, pełnym humoru kontekście.

Jasper Johns – inspirowały go flagi, litery, cyfry i… tarcze strzelnicze. Plakaty pop art nawiązujące do jego dzieł wpisują się w modny dziś trend typograficznych grafik. W przeciwieństwie do surowszych, industrialnych typografii te popartowe zachwycają bogactwem soczystych kolorów.

Tom Wesselman – jego obrazy stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników retro. Uwielbiał przedstawiać wnętrza z tej epoki, co robił z ogromną precyzją. Plakaty pop art à la Wesselman to inspirująca wyprawa do kolorowych, nieco cukierkowych mieszkań z lat 50. i 60.

Jak dodać aranżacji rumieńców?

Plakaty pop art zachwycają fantazyjnymi zestawieniami kolorów, lekko surrealistycznym podejściem do motywów z życia codziennego, a także obecnością ulubionych gwiazd popkultury. Najlepiej odnajdują się w dynamicznych wnętrzach nowoczesnych. Już jeden plakat powieszony nad kanapą będzie przykuwającą wzrok dekoracją. Zdjęcia przedmiotów codziennego użytku, takich jak produkty konsumpcyjne, zyskują efektowną, energetyczną oprawę, gdy trafiają na plakaty pop art. Puszki, butelki, opakowania żywności w wydaniu popartowym świetnie odnajdują się w nowoczesnej kuchni. Plakaty pop art powstają nie tylko na papierze. Coraz większą popularnością cieszą się grafiki drukowane na blasze. Często są subtelnie postarzane, dlatego doskonale prezentują się w nowoczesnych loftach z nutą vintage. Ponadto bardzo łatwo je zawiesić – mocuje się je do magnesu i unika kłopotliwego wiercenia. Świetnie sprawdzają się jako ozdoby na ścianę albo na komodę.

Styl retro cieszy się dziś ogromną popularnością. Warto zainspirować się jego barwną, pełną fantazji wersją. Plakaty pop art urzekają bogactwem kolorów. Stanowią prostą receptę na to, by dodać aranżacji rumieńców.