Płaszcze

Płaszcze

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Płaszcze-poradnik Westwing

Gdy do drzwi pukają pierwsze jesienne chłody, najlepiej jest otulić się płaszczem i stawić czoło niepogodzie. Płaszcze to idealne okrycia na listopadowe deszcze, grudniowe mrozy, pierwsze marcowe powiewy wiosny i chłodniejsze sierpniowe wieczory. Są jednak nie tylko praktyczne – dobrze dobrany płaszcz to podstawa modnego ubioru o każdej porze roku!

Okrycie wierzchnie musi pasować do indywidualnego stylu oraz do warunków atmosferycznych. Istnieją modele uniwersalne, które nigdy nie wychodzą z mody, takie jak klasyczny prochowiec. W każdym sezonie pojawiają się też nowe trendy – takie jak królujące w kolekcjach jesienno-letnich płaszcze w kolorowe wzory.

Krótka historia płaszczy

Płaszcz przybył do Europy ze Wschodu prawdopodobnie w XIV wieku. W Polsce pierwszą słynną wersją płaszcza były szlacheckie kontusze, powszechne w modzie męskiej od XVII wieku. W modzie damskiej płaszcze bardzo długo ustępowały jednak popularnością pelerynom – dopiero pod koniec XIX wieku panie również zaczęły nosić ten rodzaj okrycia wierzchniego. Od tego czasu żadna część garderoby nie zdołała dorównać płaszczom ich popularności.

Większość klasycznych modeli płaszczy została zaprojektowana na potrzeby armii. Militarną historię dzielą między innymi prochowiec, bosmanka czy budrysówka, które żołnierskim korzeniom zawdzięczają swoją funkcjonalność. Płaszcze szybko jednak zyskiwały popularność wśród ludności cywilnej – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego dzisiejsze modele często nie mają już nic wspólnego z wojskowym szykiem.

Słynny niebieski prochowiec i inne gwiazdy wśród płaszczyPłaszcze

W ciągu ostatniego stulecia płaszcze podbiły rynek mody. Nic dziwnego, że w tym okresie pojawiły się pewne modele, które do tej pory cieszą się ogromną popularnością. Kolory i detale zmieniają się w każdym sezonie, podstawowy projekt pozostaje jednak od dziesięcioleci ten sam.

Prochowiec, inaczej trencz, to prawdziwa legenda wśród płaszczy. Jego historia rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy Thomas Burberry wynalazł gabardynę – wodoodporną wełnianą tkaninę charakteryzującą się dużą przewiewnością. W 1901 roku Burberry zaprojektował płaszcz z gabardyny dla brytyjskiej armii – od tej pory prochowce stały się flagowym produktem marki Burberry. Płaszcze te służyły żołnierzom podczas obydwu wojen światowych, szybko jednak znalazły uznanie również wśród cywilów. Prochowce błyskawicznie podbiły również srebrny ekran – w wersji męskiej rozsławił je Humphrey Bogart w „Casablance”, w wersji damskiej – między innymi Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Tego rodzaju płaszcze są dziś równie klasyczne jak męskie białe koszule.

Płaszcz z wielbłądziej wełny to najbardziej rozpoznawalny produkt włoskiej firmy Max Mara. Klasyczny model 101801 pozostaje taki sam od 1981 roku – jedyna zmiana została wprowadzona w 2011 roku, kiedy zastąpiono podszewkę z tworzywa sztucznego prawdziwym jedwabiem. Za charakterystyczny kolor i fakturę płaszcza odpowiada użyty materiał – wielbłądzia wełna, niezwykle ciepła i lekka. Jedną z największych wielbicielek płaszcza 101801 jest Katie Holmes.

Budrysówka, podobnie jak prochowiec, zaprojektowana została z myślą o armii. Ten bardzo ciepły, wełniany płaszcz służył początkowo marynarzom Brytyjskiej Marynarki Wojennej. Charakterystyczne dla budrysówek są zapięcia składające się z drewnianych lub plastikowych kołków i pętelek z rzemienia albo sznurka. Ten model płaszcza jest również zawsze wyposażony w kaptur oraz duże naszywane kieszenie.

Kożuch to nie tylko bardzo ciepłe okrycie, ale również gratka dla wielbicieli mody. Zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej kożuchy wracają do łask i świetnie sprawdzają się w czasie ostrej zimy. Nowoczesne damskie płaszcze z owczej skóry noszą między innymi Rihanna i Keira Knightley.

Wybór płaszcza

Wybierając płaszcz, należy kierować się przede wszystkim jakością materiału i wykonania. Dobrej jakości okrycie powinno służyć przez kilka sezonów. Kupując płaszcz wełniany, można ocenić, czy wełna jest wysokiego gatunku, przez 20 sekund ściskając materiał w ręku – dobra wełna nie powinna się pognieść.

Zastanawiając się nad wyborem płaszcza puchowego, trzeba po pierwsze upewnić się, że wypełnienie jest rzeczywiście z puchu („down”), a nie z pierza („feathers”), które gorzej chroni przed chłodem. Warstwa wierzchnia powinna być natomiast wykonana z mieszanki bawełny i tkanin sztucznych. Warto jest również sprawdzić oznakowania dotyczące wodoodporności.

Nie mniej ważne niż jakość płaszcza jest to, żeby okrycie dobrze leżało i podkreślało zalety sylwetki. Po pierwsze trzeba więc pamiętać, żeby dopasować płaszcz do ramion, a nie do pasa – zbyt szerokie w ramionach okrycie od razu doda figurze ciężaru. Należy również pamiętać o tym, że płaszcz będzie zwykle noszony na grube zimowe swetry i bluzy – dlatego, kupując go latem, warto zastanowić się, czy nie zdecydować się na nieco większy rozmiar.

Warto też sprawdzić, jaki płaszcz najlepiej pasuje do konkretnego typu sylwetki – dzięki dobrze dobranemu okryciu można podkreślić atuty i ukryć wady figury. Osoby szczupłe i wysokie będą świetnie wyglądały w płaszczu sięgającym kostek, noszonym do eleganckich spodni od garnituru i wysokich obcasów. Krótki płaszcz z szerokim dołem jest natomiast dobrym wyborem dla osób niewysokich o szerokich biodrach – w przeciwieństwie do kurtki, skutecznie zamaskuje mankamenty figury.

Wybór płaszcza zależy również od indywidualnego stylu. Kobieta, która często nosi sukienki i spódnice, nie powinna wybierać zbyt długiego płaszcza, który całkowicie je zasłoni. Trzeba pamiętać także o odpowiedniej kolorystyce. Wielobarwne okrycie to bardzo efektowne rozwiązanie, ale dobranie do niego stroju może być trudne. Czarny płaszcz jest z kolei bardzo uniwersalny, ale może być nudny – warto jednak rozweselić go kolorowym szalem lub chustą.

Jak dbać o płaszcze?

Płaszcze to okrycia używane sezonowo – jak zadbać o zimowe lub jesienne okrycie, żeby po wielu miesiącach w szafie można je było od razu założyć? Przede wszystkim nigdy nie należy wieszać w szafie mokrych ubrań – nie tylko zniszczy to materiał, ale sprawi też, że będzie nieprzyjemnie pachniał. Wilgotne okrycie trzeba powiesić w przewiewnym miejscu i poczekać, aż wyschnie.

Gdy sezon się kończy i płaszcz nie jest już potrzebny, należy go uprać zgodnie z instrukcjami na metce – zwykle najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pralni. Następnie należy schować okrycie do specjalnego pokrowca i powiesić w szafie. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu ubrań przed molami – do pokrowca można doczepić bawełnianą saszetkę z mieszanką lawendy, bergamotki i innych ziół – dzięki nim nie tylko uchroni się płaszcze przed molami, ale i zapewni okryciom przyjemny, świeży zapach.

Miłość do płaszczy podzielają zarówno zwolennicy klasycznej elegancji, jak i ci, którzy podążają za najnowszymi trendami. Swoją nieustającą popularność na rynku mody okrycia te zawdzięczają właśnie temu, że projektanci z łatwością mogą dopasować je do indywidualnych gustów i potrzeb oraz zmieniających się trendów. Jednocześnie płaszcze pozostają najbardziej praktycznymi i użytecznymi okryciami wierzchnimi, które skutecznie zapewniają ochronę przed wiatrem, deszczem lub śniegiem.