Pochodnie ogrodowe

Pochodnie ogrodowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Pochodnie ogrodowe-poradnik Westwing

Pochodnie są jednym z najstarszych rodzajów oświetlenia. Dawniej pomagały rozproszyć mrok i stanowiły ochronę przed dzikimi zwierzętami. Dziś, choć do dyspozycji mamy nowoczesne, jasne żarówki, wciąż spoglądamy z sentymentem na płonący żywo ogień. Każdy ulega magii jego subtelnego blasku.

Pochodnie ogrodowe są przede wszystkim doskonałym elementem budowania nastroju. To wyjątkowa forma oświetlenia ogrodowego, która sprawdza się zarówno podczas niezobowiązującego letniego grillowania, jak i romantycznych pikników na łonie natury.

Stylowe dodatki

Pochodnie ogrodowe zapewniają niezwykle szerokie możliwości aranżacji. Te dłuższe z zaostrzonym końcem można wbić w ziemię i rozstawić wzdłuż żywopłotu, podjazdu lub ogrodowej ścieżki. Pochodnie wyposażone we wkłady zapachowe stanowią efektowną ozdobę miejsca, w którym urządzamy przyjęcia ― na przykład altany ogrodowej. Ponieważ nie wymagają użycia prądu, można bez problemu umieścić je w dowolnym punkcie ogrodu (w odpowiedniej odległości od rosnących w nim roślin). W sprzedaży dostępne są też krótkie pochodnie z uchwytami, które świetnie nadają się do oświetlenia tarasu i oczka wodnego.

Czar tropików

Najbardziej popularnym typem pochodni są te zrobione z naturalnych materiałów, na przykład drewna lub bambusa. Do wykonania koszyczka podtrzymującego wkład chętnie wykorzystuje się również wiklinę i rattan. Słomiane wykończenia i proste drzewce w różnych odcieniach brązu kojarzą się z tradycyjnymi wyrobami mieszkańców wysp Pacyfiku. Takie pochodnie wprowadzają do ogrodu tropikalny, wakacyjny nastrój, pozwalając zrelaksować się w egzotycznej atmosferze. Na przyjęcia w stylu hawajskim szczególnie chętnie wybierane są modele zdobione kolorowymi girlandami i wizerunkami palm. Współczesne pochodnie wyposażone są najczęściej w bawełniany knot i metalowy zbiornik na paliwo. Do pojemnika można wlać naftę lub olejek eteryczny, który wypełni ogród subtelnym aromatem. Pochodnie przeznaczone są do wielokrotnego użytku, ale po wypaleniu wymagają każdorazowo wymiany knota.

Metaliczny blask

Pochodnie wykonane z metalu charakteryzuje bardziej zdecydowany, nowoczesny wygląd. Błyszczące podstawy ze stali nierdzewnej, często zdobione ażurowym wykończeniem, zapewniają ciekawe efekty świetlne. Ich obudowy mają zwykle ostre, wyraziste linie i geometryczny kształt. Metalowe pochodnie ogrodowe doskonale sprawdzają się w ogrodach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Ponieważ projektanci wyjątkowo chętnie eksperymentują z wyglądem tego elementu dekoracji wnętrz, niektóre obudowy mają bardzo wyszukane, fantazyjne formy. Designerskie pochodnie ogrodowe są doskonałym sposobem na nadanie ogrodowi niebanalnego charakteru. Interesująco prezentują się również eleganckie pochodnie ze szklanym kloszem. Obchodzenie się z nimi wymaga jednak pewnej ostrożności, gdyż są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak w przypadku pochodni drewnianych, do zasilania wykorzystuje się olej lub naftę.