Podłoga w stylu skandynawskim

Podłoga w stylu skandynawskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Podłoga w stylu skandynawskim-poradnik Westwing

Aranżacja domu lub mieszkania przebiega w kilku etapach. Jednym z pierwszych jest wybór i położenie podłogi. Musi być ona nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna — tak żeby w nienaruszonym stanie mogła służyć długie lata. Ogromną popularnością cieszy się ostatnio podłoga w stylu skandynawskim. Spełnia ona obydwa powyższe wymogi — zachwyca eleganckim wyglądem i trwałością. Zobacz, jaka powinna być idealna podłoga w stylu skandynawskim!

Styl skandynawski dla każdego

  • Biel — to kolor dominujący we wnętrzach w stylu skandynawskim. Zapewnia on poczucie przestronności i wszechobecnego ładu. Dlatego styl skandynawski sprawdza się także w niewielkich mieszkaniach.
  • Naturalne materiały — skandynawscy designerzy słyną z umiłowania do darów natury. Dlatego podłogi i meble w tym stylu robi się wyłącznie z drewna, a do tapicerowania używa się skóry, lnu i bawełny.
  • Prostota i funkcjonalność to cechy, dzięki którym styl skandynawski jest ceniony na całym świecie.

Podłoga w stylu skandynawskim i dodatki

Idealna podłoga w stylu skandynawskim

Podłoga w stylu skandynawskim zawsze wykonana jest z drewnianych desek lub nowoczesnych paneli, także z drewna. Nie do pomyślenia jest tu użycie paneli imitujących naturalne materiały. W skandynawskich mieszkaniach drewniane podłogi układa się nawet w kuchni i łazience! Wówczas pokrywa się je specjalnym impregnatem odpornym na działanie wilgoci i wysokich temperatur.

Naturalna podłoga w stylu skandynawskim w kuchni

Skandynawskie podłogi rzadko przykrywa się dywanami. Częściej są to niewielkie dywaniki lub skóry zwierzęce obok sofy czy łóżka. To pokazuje jak ogromne jest skandynawskie zamiłowanie do naturalnych materiałów!

Podłoga w stylu skandynawskim — jakie drewno wybrać?

Do aranżacji w stylu skandynawskim doskonale pasują naturalne deski z jasnego, sosnowego drewna. Wyraźnie zarysowane sęki i przebarwienia dodają pomieszczeniu charakteru i tworzą spójną całość z wykonanymi z tego samego drewnami meblami.

Sosnowa podłoga w stylu skandynawskim

Dobrym rozwiązaniem będzie też elegancki dębowy parkiet. Klepki można ułożyć prosto lub w oryginalny wzór jodełki. Warto zdecydować się też na podłogę w delikatnym odcieniu bieli lub szarości.

Dębowa podłoga w stylu skandynawskim

Podłoga w stylu skandynawskim zwykle pokrywana jest bezbarwnym lakierem. Świetnie wygląda zwłaszcza lakier matowy, dzięki któremu deski nie błyszczą się i prezentują się naturalnie.

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga w stylu skandynawskim zachowa swój elegancki wygląd na długie lata, jeśli będzie odpowiednio czyszczona i konserwowana. Dlatego warto, w razie potrzeby, usuwać z niej nagromadzony piasek, który może uszkodzić lakier. Do tego celu najlepszy będzie odkurzacz.

Naturalna podłoga w stylu skandynawskim

Raz na tydzień należy myć podłogi miękką szmatką lub mopem. Używa się do tego specjalnych detergentów — innych do podłóg lakierowanych i innych do powierzchni olejowanych.

Podłoga w stylu skandynawskim w nowoczesnej aranżacji

Ogromną zaletą drewnianych podłóg jest fakt, że po wielu latach eksploatacji, kiedy stracą dawny blask, można je wycyklinować i pomalować na nowo. Nie ma potrzeby kupowania i układania nowych desek. Dzięki temu jedna podłoga może zdobić dom przez bardzo długi czas! Warto postawić na drewnianą podłogę w stylu skandynawskim!

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media