Podłoga w stylu skandynawskim

Podłoga w stylu skandynawskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Podłoga w stylu skandynawskim-poradnik Westwing

Aranżacja domu lub mieszkania przebiega w kilku etapach. Jednym z pierwszych jest wybór i położenie podłogi. Musi być ona nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna — tak żeby w nienaruszonym stanie mogła służyć długie lata. Ogromną popularnością cieszy się ostatnio podłoga w stylu skandynawskim. Spełnia ona obydwa powyższe wymogi — zachwyca eleganckim wyglądem i trwałością. Zobacz, jaka powinna być idealna podłoga w stylu skandynawskim!

Podłoga w stylu skandynawskim w nowoczesnej aranżacji

Styl skandynawski dla każdego

  • Biel — to kolor dominujący we wnętrzach w stylu skandynawskim. Zapewnia on poczucie przestronności i wszechobecnego ładu. Dlatego styl skandynawski sprawdza się także w niewielkich mieszkaniach.
  • Naturalne materiały — skandynawscy designerzy słyną z umiłowania do darów natury. Dlatego podłogi i meble w tym stylu robi się wyłącznie z drewna, a do tapicerowania używa się skóry, lnu i bawełny.
  • Prostota i funkcjonalność to cechy, dzięki którym styl skandynawski jest ceniony na całym świecie.

Idealna podłoga w stylu skandynawskim

Podłoga w stylu skandynawskim zawsze wykonana jest z drewnianych desek lub nowoczesnych paneli, także z drewna. Nie do pomyślenia jest tu użycie paneli imitujących naturalne materiały. W skandynawskich mieszkaniach drewniane podłogi układa się nawet w kuchni i łazience! Wówczas pokrywa się je specjalnym impregnatem odpornym na działanie wilgoci i wysokich temperatur.

Skandynawskie podłogi rzadko przykrywa się dywanami. Częściej są to niewielkie dywaniki lub skóry zwierzęce obok sofy czy łóżka. To pokazuje jak ogromne jest skandynawskie zamiłowanie do naturalnych materiałów!
Naturalna podłoga w stylu skandynawskim

Podłoga w stylu skandynawskim — jakie drewno wybrać?

Do aranżacji w stylu skandynawskim doskonale pasują naturalne deski z jasnego, sosnowego drewna. Wyraźnie zarysowane sęki i przebarwienia dodają pomieszczeniu charakteru i tworzą spójną całość z wykonanymi z tego samego drewnami meblami.

Dobrym rozwiązaniem będzie też elegancki dębowy parkiet. Klepki można ułożyć prosto lub w oryginalny wzór jodełki. Warto zdecydować się też na podłogę w delikatnym odcieniu bieli lub szarości.

Podłoga w stylu skandynawskim zwykle pokrywana jest bezbarwnym lakierem. Świetnie wygląda zwłaszcza lakier matowy, dzięki któremu deski nie błyszczą się i prezentują się naturalnie.

Dębowa podłoga w stylu skandynawskim

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga w stylu skandynawskim zachowa swój elegancki wygląd na długie lata, jeśli będzie odpowiednio czyszczona i konserwowana. Dlatego warto, w razie potrzeby, usuwać z niej nagromadzony piasek, który może uszkodzić lakier. Do tego celu najlepszy będzie odkurzacz.

Raz na tydzień należy myć podłogi miękką szmatką lub mopem. Używa się do tego specjalnych detergentów — innych do podłóg lakierowanych i innych do powierzchni olejowanych.

Ogromną zaletą drewnianych podłóg jest fakt, że po wielu latach eksploatacji, kiedy stracą dawny blask, można je wycyklinować i pomalować na nowo. Nie ma potrzeby kupowania i układania nowych desek. Dzięki temu jedna podłoga może zdobić dom przez bardzo długi czas! Warto postawić na drewnianą podłogę w stylu skandynawskim!