Podstawki pod szklanki

Podstawki pod szklanki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Podstawki pod szklanki-poradnik Westwing

W wygodnym, ciekawie zaaranżowanym domu liczą się wszystkie szczegóły. Zawsze warto postawić na drobiazgi zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Doskonały przykład stanowią podstawki pod szklanki i kubki. Pełnią one wiele ważnych funkcji: chronią blaty przed wysokimi temperaturami, mają właściwości wygłuszające, a przy okazji pełnią rolę efektownych dekoracji. Ponieważ dostępne są w niemal niezliczonych formach, każdy miłośnik pięknych drobiazgów znajdzie coś dla siebie. Za pomocą ozdobnych podstawek pod szklanki można również łatwo podkreślić uroczysty charakter posiłku.

Ochrona blatu

Choć nowoczesne blaty – zarówno w kuchni, jak i salonie – są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, zawsze należy odpowiednio chronić je przed wysokimi temperaturami. Szklanki i kubki z gorącą herbatą mogą bowiem zostawić na powierzchni ślady. Dlatego bez względu na to, gdzie stawia się naczynia, dobrze jest zabezpieczyć powierzchnię za pomocą podstawki na szklanki i kubki. Zalecenie to dotyczy w szczególności naturalnego drewna. Pod wpływem gorąca może się ono bowiem delikatnie odkształcać. Mimo że nie będzie to widoczne na pierwszy rzut oka, to niekiedy znacznie obniża trwałość materiału. Ponadto podkładki pod szklanki chronią także przed plamami i odbarwieniami. Dlatego na lśniących, gładkich powierzchniach nie będą powstawały widoczne zabrudzenia, gdy nieopatrznie trafi na nie kilka kropel herbaty, kawy czy soku.

Bogactwo materiałów

Podstawki pod szklanki należą do grupy praktycznych dekoracji. Oprócz tego, że chronią blaty przed wysokimi temperaturami oraz zabrudzeniami, czarują ciekawym designem. Duże znaczenie ma to, z jakiego materiału je wykonano:

  • Korek – podkładka pod szklankę i kubek z tego materiału to drobiazg, który znany jest z wielu domów. Zaletą korkowych podstawek jest również niska cena. Inne atuty to uniwersalny design oraz świetne właściwości wygłuszające. Odstawianie naczyń na szklanym czy metalowym blacie nie jest słyszalne w całym mieszkaniu.
  • Tekstylia – dziergane podstawki pod szklanki cieszą się dużą popularnością zarówno w aranżacjach prowansalskich i skandynawskich, jak i tych z nutą boho. Królują urocze koronki oraz motywy ludowe – szczególnie często spotkane na podstawkach filcowych.
  • Metal – podstawki pod szklanki ze srebrzystego metalu to idealny wybór do aranżacji nowoczesnych i industrialnych. Warto jednak pamiętać, że metal łatwo się nagrzewa.
  • Tworzywa sztuczne – wysoka temperatura i uszkodzenia mechaniczne im niestraszne. Plastikowe podstawki pod szklanki to królestwo soczystych barw oraz nietuzinkowych wzorów.

Podstawki pod szklanki jako dekoracyjne gadżety

Gadżety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych – zwłaszcza wtedy, gdy podkreślają hobby oraz zainteresowania. Dekoracyjne podstawki pod szklanki świetnie odnajdują się w roli takich gadżetów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na modele z nadrukami i grafikami – to prawdziwa kopalnia pomysłów i inspiracji. Mogą to być modne typografie, wizerunki postaci z ulubionych filmów, bajkowe pejzaże czy inskrypcje z motywującymi cytatami. Podstawki pod szklanki często przyjmują też ciekawe formy, na przykład rozkwitających kwiatów czy małych płyt winylowych. Miłośnicy nowych technologii i elektroniki powinni zaś zwrócić uwagę na podstawki z wbudowanymi diodami. Emitują one magiczne światło, które może zmieniać kolory.

Chronią i dekorują – podstawki pod szklanki przydają się w każdym domu. Warto zaopatrzyć się w kilka kompletów na różne okazje.