Poduszka na taboret

Poduszka na taboret

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Poduszka na taboret-poradnik Westwing

Taborety to wyjątkowo poręczne meble, które pełnią funkcję siedzisk, podnóżków, stojaków na kwiaty czy schodków do sięgania na wyższe półki. W duecie z poduszką czy pokrowcem dodatkowo zyskują na przytulności, stając się ciekawymi dekoracjami wnętrza. Jak wybrać poduszkę na taboret, by była zarówno praktyczna, jak i pasowała do stylu aranżacji?

Siedziska taboretów przyjmują trzy podstawowe formy: koła, kwadratu albo prostokąta. Poduszka na taboret idealnie je pokrywa, ale w zależności od kształtu siedziska może być na nim zaczepiana za pomocą gumki albo przywiązywana do niego troczkami. Poduszkę na taboret można w prosty sposób uszyć samodzielnie.

poduszka na taboret beżowa

Poduszka na taboret – formy i detale

Poduszki na taboret przyjmują dwie podstawowe formy: poduszka na gumkę lub z poduszka troczkami, które przywiązuje się do nóg mebla.

Poduszka na taboret na gumkę – świetny wybór w przypadku każdego taboretu, a szczególnie okrągłego. Łatwo ją założyć i zdjąć, nie wymaga też wiązania. Ponadto nie zsuwa się z siedziska dzięki gumce. Musi być dobrze dopasowana do wymiarów taboretu, inaczej pojawią się mało estetyczne marszczenia.

Poduszka na taboret z troczkami – dzięki troczkom łatwo przywiązać poduszkę do siedziska. Warto jednak pamiętać, że w przypadku popularnych taboretów na trzech nogach nie stanowi dobrego wyboru. Nogi są mocowane bliżej środka siedziska, a nie po bokach, dlatego troczki musiałyby być dość długie, a wiązania byłyby bardzo widoczne. Na takich taboretach lepiej sprawdzi się poduszka z gumką.

poduszka na taboret na gumce

Przytulnie i praktycznie

Takie dodatki i szczegóły aranżacyjne jak tekstylia wprowadzają do domu nutkę przytulności. Ocieplają wnętrze zarówno w przenośni, czyli optycznie, jak i dosłownie. Szczególnie na chłodniejszych metalowych siedziskach podnoszą komfort siedzenia. Poduszki na taborety, podobnie jak te na krzesła, są cieńsze niż modele na kanapę czy do sypialni. Mają też inny rodzaj wypełnienia – bardziej sprężysty. Bardzo istotny jest materiał, z jakiego wykonano poszewkę. Zawsze dobrym wyborem jest bawełna, która jest solidna, a także bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Świetnie sprawdza się również poliester. Ponadto taboret z poduszką może pełnić funkcję wygodnego podnóżka. Warto także postawić go w łazience w pobliżu wanny. Będzie można na nim usiąść po kąpieli – podczas wycierania się. Wzory poduszki należy dopasowywać do stylu aranżacji i innych tekstyliów oraz mebli, które znajdują się we wnętrzu.

poduszka na taboret kwadratowa

Jak uszyć poduszkę na taboret krok po kroku?

Poduszkę na taboret bardzo łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy mieć: materiał na poszewkę, gąbkę o takich samych wymiarach do wypełnienia oraz igłę i nici. Z materiału należy wyciąć trzy elementy: górę poduszki, dół i brzeg. Do tego trzeba przygotować troczki. Najprościej najpierw zszyć górę poduszki z brzegiem, później połączyć wszystko z dołem. Długość troczków trzeba określić samodzielnie. Najprościej doczepić je szpilkami do gotowej już poduszki i sprawdzić, czy wiązanie będzie wygodne. Dlatego lepiej przygotować najpierw dłuższe troczki, a potem je ewentualnie przyciąć. Gdy poszewka jest już gotowa, można włożyć do środka wypełnienie z gąbki – i gotowe! Akcesoria wykonane samodzielnie spełnią wszystkie indywidualne oczekiwania.

Taborety zyskują na przytulności i praktyczności, jeśli dołączy się do nich dopasowane poduszki. Dzięki temu będą wygodniejsze do siedzenia i sprawdzą się jako podnóżki. Poduszkę na taboret można łatwo wykonać samodzielnie z materiału o ulubionym wzorze.