Poduszka puchowa

Poduszka puchowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Poduszka puchowa-poradnik Westwing

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania. Wtedy organizm nie tylko odpoczywa, ale i regeneruje się. Ostatnie badania opublikowane w naukowym czasopiśmie Current Biology dowodzą, że kiedy człowiek śpi, w mózgu zachodzą złożone procesy, odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w ciągu dnia.

Sen odgrywa również ważną rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu nowych informacji. Podczas snu mózg porządkuje i tworzy nowe wspomnienia, jak również segreguje te starsze. Jest to niezbędne do nauki i zapamiętywania. Dlatego wypoczynek jest tak ważny dla procesów poznawczych. Odpowiednią dawkę relaksu zapewni dobrze dobrana pościel. Poduszka puchowa i kołdra, wykonane z naturalnego materiału, pozwolą na długi i spokojny sen.

Poduszka puchowa

Poduszki puchowe wykonuje się zazwyczaj z puchu gęsiego, kaczego lub kurzego. Jest to w 100 procentach naturalny materiał, który nie uczula i nie powoduje alergii. Za puch najlepszej jakości uważa się puch gęsi. Jest lekki i sprężysty, dzięki czemu poduszka doskonale dopasowuje się do budowy ciała śpiącej na niej osoby. Znany jest również ze swoich właściwości odprowadzania wilgoci. Dzięki temu utrzymuje optymalną temperaturę ciała zarówno latem, jak i zimą.

Kształt i twardość poduszki

Poduszka puchowa ma zazwyczaj kształt kwadratu lub prostokąta o wymiarach 30×40, 60×70 lub 70×80 cm. Należy jednak pamiętać, że najzdrowszą dla kręgosłupa jest średnia wielkość poduszki, na której leży tylko głowa i szyja, a nie całe ramiona. Twardość poduszki zależy od indywidulanych preferencji i od pozycji, którą dana osoba przyjmuje podczas snu.

Miękka poduszka puchowa o klasycznym kształcie sprawdzi się najlepiej dla osób, które śpią na brzuchu. Osoby śpiące na plecach powinny raczej wybierać poduszki o ergonomicznym kształcie, a śpiące na boku – twarde i wysokie, które zapewnią odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Poduszka puchowa — pielęgnacja

Pościel z puchu należy regularnie wietrzyć. Jeśli na metce znajdują się stosowne oznaczenia, można ją wyprać w pralce, w niskiej temperaturze z małą ilością delikatnego proszku. Jeśli nie, poduszkę puchową należy wyprać ręcznie. Po praniu powinno się ją bardzo dokładnie wysuszyć, najlepiej w suszarce. Żeby poduszka odzyskała dawną sprężystość można do suszarki włożyć czystą piłeczkę do tenisa. Ugniecie ona puch i spowoduje, że znów stanie się puszysty. Poduszki należy prać znacznie częściej niż kołdry, ponieważ głowa to część ciała, która poci się najbardziej. Raz w roku warto oddać poduszki i kołdry z puchu do czyszczenia w specjalnym punkcie, gdzie zostaną one skontrolowane, oczyszczone i dodatkowo wypełnione.

Poduszka i kołdra z puchu to pościel najwyższej jakości. Zapewni ona spokojny i zdrowy sen, podczas którego mózg nie tylko tworzy wspomnienia, ale również zapamiętuje czynności motoryczne, takie jak jazda samochodem czy kroki taneczne. Dzięki temu czynności te są wykonywane automatycznie.