Poduszki bawełniane

Poduszki bawełniane

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Poduszki bawełniane-poradnik Westwing

Bawełna jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji odzieży i tekstyliów, których na co dzień używa się w domu. Pościel, ścierki, fartuszki kuchenne, obrusy – każda z tych rzeczy zawiera w sobie 100% bawełnę albo chociaż jej domieszkę. Innymi popularnymi produktami wyprodukowanymi z bawełny są poduszki. Które poduszki bawełniane najlepiej wybrać? Jakie wypełnienie korzystnie wpływa na stan zdrowia? Oto kilka podpowiedzi.

Zdrowe poduszki bawełniane

Pisząc „poduszki bawełniane”, producenci mają na myśli poduszki, których poszewka została zrobione z bawełny, zaś ich wypełnieniem są inne, syntetyczne lub naturalne wkłady. Bawełniane poszewki są miękkie, przyjemne w dotyku oraz ciepłe. Wykorzystuje się do produkcji kompletów pościeli dla osób dorosłych, jak i dzieci. Najpopularniejszymi wypełnieniami poduszek bawełnianych są:

  • Poduszki bawełniane z wsadem puchowym: jedno z najpopularniejszych i najbardziej naturalnych wypełnień. Składa się z miękkich piór piskląt oraz podszycia dorosłych ptaków, najczęściej gęsi. Poduszki te są miękkie, lekkie oraz dobrze odprowadzają wilgoć. Nie zalecane dla alergików.
  • Poduszki bawełniane z wsadem z pierza: kolejne naturalne wypełnienie poduszki, lecz gorsze jakościowo. Poduszki wypełnione pierzem są twardsze i cięższe, jednakże równie dobrze odprowadzają wilgoć. Również nie polecana osób ze skłonnościami do alergii.
  • Poduszki wełniane: można spotkać kilka rodzajów wsadów: z wełny wielbłądziej, wełny australijskich merynosów czy kaszmiru. Poduszka wypełniona wełną jest idealna dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu. Ponadto dobrze trzyma ciepło w okresie jesienno-zimowym, a w letnim świetnie odprowadza wilgoć.
  • Poduszki bawełniane z wypełnieniem z gryki: dopasowują się do kształtu ciała. Wykazują wspaniałe działanie na zdrowie: pomagają przy walce z bólami szyi, karku, pleców i mięśni. Zapobiegają nawet chrapaniu. Ponadto poduszki bawełniane z łuskami gryki pomagają utrzymać optymalną temperaturę, gdyż ich wkład się nie nagrzewa. Wykazują też działanie antystatyczne.
  • Poduszki bawełniane z wypełnieniem z prosa: pod kątem zdrowotnym mają podobne działanie co poduszki z łuskami gryki. Różnica polega na tym, że wkład nie szeleści przy przesuwaniu oraz jest miększa.
  • Poduszki bawełniane z wypełnieniem z bawełny: obecnie coraz rzadziej spotykany rodzaj poduszek. Wsad zrobiony jest ze 100% bawełny pochodzącej z organicznych, kontrolowanych biologicznie upraw. Dobrze reguluje temperaturę ciała i odprowadza wilgoć
  • Poduszki bawełniane z wypełnieniem z granulatu: granulatem są najczęściej malutkie poliestrowe lub silikonowe kuleczki. Poduszka dobrze dopasowuje się do kształtu głowy. Osoby ze skłonnościami do alergii mogą wybrać wersję dla alergików, gdzie poliestrowy wkład zapobiega przyciąganiu kurzu i osadzaniu się roztoczy.
  • Poduszki bawełniane z wypełnieniem piankowym: coraz popularniejszy rodzaj wkładu. Jest nim najczęściej poliuretanowa pianka typu „memory”, która „zapamiętuje” kształt głowy śpiącego i tym samym się do niego przystosowuje. Poduszka z tym wypełnieniem idealnie podpiera głowę kark w trakcie snu, dzięki czemu mięśnie się nie męczą. Dobrze wentyluje i nie doprowadza do przegrzania.

Dekoracyjne poduszki bawełniane

Bawełniane poszewki na poduszki występują w wersjach pościelowych i dekoracyjnych. W przypadku tych pierwszych powłoczka jest gładka, ewentualnie z wprasowanym w strukturę tkaniny nadrukiem. Z kolei ozdobne poduszki bawełniane posiadają naszywane zdobienia, które podkreślają ich dekoracyjny charakter. Można je położyć na łóżku, kanapie czy fotelu, lecz nie zaleca się spania na nich, gdyż wypukłe harty i doszyte ozdoby zmniejszałyby komfort snu, a w przypadku delikatnej skóry dzieci mogłyby nawet doprowadzić do podrażnień i niewielkich zadrapań.