Poduszki patchwork

Poduszki patchwork

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Poduszki patchwork-poradnik Westwing

Piękne, kolorowe i bardzo czasochłonne. W XVIII wieku były w Anglii symbolem ubóstwa, w kolejnych wiekach Amerykanie nadali im status sztuki tekstylnej. Mowa oczywiście o patchworkach. Te barwne, niebanalne dzieła, coraz częściej można spotkać w modnych wnętrzach. Techniką patchworkową tworzy się nie tylko narzuty, ale również obrusy, pościel czy poduszki. Te ostatnie, to obecnie faworytki projektantów wnętrz. Poduszki patchwork potrafią dodać przytulności każdej aranżacji, przy czym ich dekor okazuje się zaskakująco plastyczny. Różnobarwne poduszki patchwork doskonale poczują się zarówno w loftowym salonie, jak i w sypialni rustykalnej. Tym, którzy pragną poznać je bliżej, polecamy poniższy artykuł.

Poduszki patchwork – łaciaty awans

Termin „patchwork” został zaadaptowany z języka angielskiego – słowo „patch” oznacza łatę, natomiast „work”, pracę. W istocie, poduszki patchwork charakteryzuje urocza, łaciata stylistyka. Sama metoda szycia jest niełatwa i wymaga wiele cierpliwości. Dekoracje tworzy się z niewielkich kawałków materiałów o podobnych, geometrycznych kształtach. Mogą być to kwadraty, linie faliste czy sześciokąty. Pierwsze poduszki patchwork powstały przed epoką wiktoriańską w Anglii. Patchwork był domeną ludzi ubogich, którzy szyli odzież z rozmaitych ścinków i fragmentów tkanin. W XIX wieku technika patchworkowa zainspirowała mieszczanki do tworzenia dodatków tekstylnych z niemodnej odzieży czy sukien balowych. W ten sposób z cennych materiałów, takich jak jedwab czy aksamit, powstawały piękne kapy, bieżniki czy poduszki patchwork.

Poduszki patchwork na cztery sposoby

  • Klasyczne poduszki patchwork – estetyczne i barwne, jednak wykonywane najprostszym sposobem, polegającym na zszywaniu ze sobą fragmentów materiału takiej samej wielkości. Przeważnie tkaninę tworzą kwadraty, można jednak pokusić się o bardziej fantazyjne kształty np. heksagony, przypominające plastry miodu.
  • Wiktoriańskie poduszki patchwork – to prawdziwe elegantki! Ich domena to bogaty haft i efektowne zdobnictwo. Mile widziane są ekskluzywne materiały – kaszmir, welur czy brokat. Styl wiktoriański nie zna słowa „skromność”. Wiktoriańska poduszka może być udekorowana cekinami, wstążkami czy koronką.
  • Hawajskie poduszki patchwork – oto nie lada gratka dla zwolenników egzotyki. Hawajskie wzornictwo charakteryzują różnobarwne motywy roślinne i zwierzęce. Wiele tu wzorów przypominających tropikalne żółwie czy charakterystyczne kwiaty plumerii. Patchwork hawajski jest zdecydowanie cieńszy niż ten pochodzący z Anglii – amerykańscy wyspiarze nie musieli przejmować się niesprzyjającą aurą.

Pikowane poduszki patchwork

Niejedne poduszki patchwork mogą pochwalić się stylowym pikowaniem. Moda na grube, pikowane materiały pochodzi z Ameryki. Wielu twierdzi, że tę metodę szycia opracowali pierwsi koloniści, którzy w XVII wieku przybyli z Anglii do Nowego Amsterdamu (dziś Nowego Jorku) na słynnym żaglowcu „Mayflower”. Pikowanie to nic innego, jak zszywaniu dwóch tkanin, przedzielonych ciepłą watoliną. Tak przygotowany materiał jest kolejno przeszywany maszynowo lub ręcznie. Dzięki temu na powierzchni tkaniny powstają wypukłe wzory np. w kształcie rąbów. Poduszki patchwork wykonane z rozmaitych skrawków materiału i dodatkowo ozdobione pikowaniem to tzw. quilty.

Podobno zgodnie z dawnym, amerykańskim zwyczajem, panny szykujące się do zamążpójścia, musiały uszyć własnoręcznie dwanaście patchworków. Trzynaste dzieło, wykonane ze swoich starych sukienek z dzieciństwa, panienka otrzymywała w prezencie. Był to symbol zupełnie nowej drogi życiowej – mozaika dawnych dni, zostawała zaklęta w patchworkowej tkaninie. Dziś poduszki patchwork to przede wszystkim modny dodatek. Można jednak pokusić się o ich samodzielne wykonanie – wtedy będą znaczyć dla domowników o wiele więcej, niż zwykła poduszka.