Poduszki skórzane

Poduszki skórzane

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Poduszki skórzane-poradnik Westwing

Eleganckie poduszki dodają szyku meblom wypoczynkowym. Jak wybrać te najpiękniejsze? Ciekawy efekt dekoratorski zapewniają poduszki skórzane. Ich poszewki wykonuje się zarówno ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej. Materiał syntetyczny dostępny jest w różnych, czasem nietypowych odcieniach. Gorącym trendem jest na przykład wykonywanie poszewek ze złotej bądź srebrnej ekoskóry. To prawdziwa gratka dla miłośników glamouru. Każdy rodzaj skóry ma inne właściwości, wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź zatem, co warto wiedzieć o poduszkach skórzanych i jak najlepiej dopasować je do wystroju salonu.

Poduszki skórzane do eleganckich wnętrz

Skóra naturalna to jeden z najelegantszych materiałów obiciowych. Jeśli w salonie króluje skórzana sofa, warto do niej dobrać równie szykowne dodatki. Poduszki skórzane mogą być gładkie lub dekoracyjnie pikowane. Nie musi to być gruba, droższa skóra, ponieważ taka jest bardziej podatna na odkształcenia. Świetnym pomysłem jest zgromadzenie kilku poduszek o różnych barwach i fakturach. Warto wymieszać gładkie poszewki z zamszowymi albo dodać czarujące modele patchworkowe. Te ostatnie wspaniale dynamizują wystrój! Jedna poszewka patchworkowa to wiele skórzanych odcieni, a niekiedy też faktur. Eleganckie poduszki skórzane pasują również do mebli wypoczynkowych obitych naturalnymi tkaninami, takimi jak len czy bawełna. Warto ozdobić nimi sofę w ciepłej barwie ziemi, ale także szarą czy beżową.

Rodzaj skóry i ich pielęgnacja

Poduszki skórzane można idealnie dopasować do sofy, wybierając ten sam typ skóry obiciowej na poszewki. Można też nieco zdynamizować wystrój, tworząc kolekcję poduszek o różnych odcieniach i fakturach. Jakie skóry naturalne wykorzystywane są do produkcji poszewek i jak je odpowiednio pielęgnować?

  • Skóra gładka barwiona – najczęściej spotykana skóra tapicerska. Jest satynowo gładka, lśniąca i najłatwiejsza w pielęgnacji. Wystarczy regularnie przecierać ją mokrą szmatką.
  • Skóra anilinowa – najszlachetniejsza, miękka i ciepła w dotyku. Poduszki skórzane z tego materiału wymagają większej troski, ponieważ mają charakterystyczną porowatą strukturę. Mogą być więc na nich widoczne plamy i zawilgocenia. Warto zatem dokładnie wczytać się w instrukcję ich pielęgnacji!
  • Skóra szorstka – to grupa skór naturalnych tak zwanych otwartych. Najpopularniejsze skórzane poduszki w tym segmencie to te z poszewkami z zamszu, nubuku i weluru. Wyróżniają się miękką, aksamitną powierzchnią. Wymagają regularnej pielęgnacji, ponieważ chłoną wilgoć i zabrudzenia, przez co mogą powstawać na nich mało estetyczne plamy. Do ich usuwania należy używać specjalistycznych środków.

Poszewki ze skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna, zwana też ekoskórą lub skórą syntetyczną, to świetna alternatywa dla skóry naturalnej. Jest tańsza, wodo- i plamoodporna, łatwiejsza w pielęgnacji, a ponadto może być barwiona na dowolny kolor. Zwykle wykonuje się ją na tekstylnym podłożu, które pokrywa się żywicą syntetyczną. Dzięki temu poduszki z ekoskóry łatwo dopasować do każdej sofy, także soczyście barwnej w stylu nowoczesnym. Miłośnicy współczesnego glamouru powinni zwrócić uwagę na poduszki skórzane złote i srebrne. Większy model w kolorze fuksji, turkusu lub malinowego różu świetnie sprawdzi się w eleganckim salonie z pałacową nutą. Puszysta poszewka z syntetycznego zamszu czaruje miłą w dotyku powierzchnią, a jeśli się zabrudzi, łatwiej ją wyczyścić niż tę z naturalnej skóry szorstkiej.

Poduszki skórzane czarują ciepłymi barwami i elegancko połyskującymi powierzchniami. To must have w salonie, w którym króluje efektowna skórzana sofa!