Poduszki z gryki

Poduszki z gryki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Poduszki z gryki-poradnik Westwing

Zdrowy i głęboki sen to podstawa dobrego samopoczucia. Żeby dobrze się wyspać niezbędny jest odpowiedni materac, który zapewni właściwe podparcie kręgosłupa i nie będzie się odkształcał. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonane są poszewki i pościel. Najlepiej, by była to tkanina w stu procentach naturalna, która zapewni odpowiednią wentylację. Bardzo ważny jest także wybór poduszki, bo nieodpowiednio dopasowna może mieć wpływ na późniejsze dolegliwości związane z bólami głowy lub szyi.

Naturalną poduszką zapewniającą w pełni zdrowy i głęboki sen jest poduszka wypełniona łuskami gryki. Metoda takiego wypełnienia poduszek pochodzi z Azji gdzie znana jest już od tysięcy lat. Ostatnio takie wypełnienie poduszek jest coraz bardziej popularne również w Europie.

Poduszki z gryki — co je wyróżnia?

Poduszki wypełnione gryką zawsze zachowują swój kształt i nigdy się nie zbijają, a to za sprawą nieregularnego, trójkątnego kształtu łusek gryczanych. Ich kształt powoduje również swobodny przepływ powietrza, co zapobiega przegrzaniu głowy i sprawia, że poduszka się nie nagrzewa i nie przewodzi ciepła. Dzięki swojemu wypełnieniu poduszki gryczane zapewniają głowie i szyi odpowiednie podparcie, a to z kolei znacznie podnosi wygodę i komfort snu.

Dobroczynne właściwości wypełnienia z gryki sprawiają, że stosuje się je również w poduszkach medytacyjnych. Łuska gryczana dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i nie sprężynuje. Pomaga to w zachowaniu stabilnej i prostej pozycji nawet podczas długiej medytacji.

Poduszki z gryki — właściwości zdrowotne

Poduszki wypełnione łuską gryczaną mają liczne właściwości zdrowotne. Wykorzystuje się je na przykład w rehabilitacji, ponieważ taka poduszka może być doskonałym zimnym lub ciepłym okładem. Żeby zrobić z niej zimny kompres wystarczy włożyć ją na kilka chwil do zamrażarki, a potem przyłożyć do obolałego lub opuchniętego miejsca. Niektóre modele poduszek z gryką są również przystosowane do podgrzewania ich w kuchence mikrofalowej, a taki ciepły okład łagodzi na przykład ból brzucha.

Naturalny, wypukły kształt łusek sprawia, że podczas spania na poduszce nimi wypełnionej, doświadczamy naturalnego, delikatnego masażu. Pobudza on krążenie krwi, co dodatkowo dotlenia skórę. Oprócz tego gryka jest antyalergiczna, nie pochłania wilgoci i zawiera flawonoidy, które mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Tanina uniemożliwia rozwój roztoczy, rutyna wzmacnia naturalną odporność, a związki celulozowo-ligninowe sprawiają, że poduszka taka ma bardzo niski poziom wilgotności, a to ma znaczenie w przypadku chorób reumatologicznych.

Dowiedziono, że łuski gryczane emitują ujemne promieniowanie elektromagnetyczne, które niweluje działanie tego szkodliwego, wydzielanego przez domowe urządzenia elektryczne.

Utrzymanie w czystości poduszki gryczanej jest stosunkowo proste. Łusek nie wolno moczyć, więc prać można jedynie pokrowiec. Przed włożeniem go do pralki należy wysypać grykę. Taka poduszka jest też stosunkowo cięższa od klasycznych, ale według ekspertów powinna zachować swoje dobroczynne właściwości nawet przez 10 lat.