Pokrowiec na krzesło

Pokrowiec na krzesło

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Pokrowiec na krzesło-poradnik Westwing

Jak dodać elegancji prostym meblom w jadalni? Świetnym wyborem jest efektowny i praktyczny pokrowiec na krzesło. Dzięki niemu meble zyskają nie tylko wyrafinowaną elegancję, ale też dodatkową ochronę przed zabrudzeniami. Z jakich materiałów powinien być wykonany pokrowiec na krzesło i jak dopasować go do aranżacji jadalni?

Pokrowce na krzesło stosuje się najczęściej podczas wykwintnych okazji, takich jak wesele lub pierwsza komunia. Dodają one aranżacji jadalni uroku oraz elegancji. Pokrowiec na krzesło można zamówić do wykonania na wymiar albo też uszyć samemu. Warto też zwrócić uwagę, że takie pokrowce są często używane w wielu renomowanych restauracjach.

Szybka metamorfoza jadalni

Pokrowce na krzesła nie tylko służą jako dekoracje, lecz także mogą ochraniać meble. Można ich używać na specjalne okazje, takie jak wesele, chrzciny, komunia czy po prostu urodziny organizowane w domu. Ale równie dobrze pokrowiec na krzesło na stałe można wprowadzić do aranżacji jadalni, szczególnie jeśli krzesła wydają się „opatrzone” i niskim kosztem chce się dokonać metamorfozy wnętrza. Pokrowiec na krzesło może pokrywać mebel w całości i sięgać do podłogi. Inna opcja to pokrowiec mniej więcej do połowy wysokości nóżek krzesła. Pokrowcem można też pokryć jedynie siedzisko krzesła – tkanina zastąpi wtedy poduszki. Równie dobrze poduszki na krzesła mogą być uzupełnieniem wystroju jadalni wraz z pokrowcami na krzesła. Ochraniacze na krzesła mogą być jednolite lub dodatkowo wzbogacone wiązaniami, dzięki czemu z tyłu mebla powstaje urocza kokarda.

Pokrowiec na krzesło – jaki materiał wybrać?

Najlepiej, jeśli pokrowiec na krzesło wykonany jest z naturalnej tkaniny:

  • Pokrowiec na krzesło bawełniany – wybór najprostszy, bo bawełna jest materiałem szeroko dostępnym. Łatwo też ją uprać w pralce, jest solidna, nie wyciera się tak łatwo. Można również znaleźć materiał o dowolnym, ulubionym wzorze.
  • Pokrowiec na krzesło lniany – len to tkanina, która jest popularna od wieków. Im dłużej użytkowana, tym „łagodnieje”. Jest zarazem coraz bardziej miękka, a przy tym nic nie traci na solidności. Lniany pokrowiec również można łatwo uprać.
  • Włókna syntetyczne, takie jak poliester, również są bardzo solidne, a do tego nie tracą tak łatwo kolorów. Mogą się jednak elektryzować, niektóre też nie za dobrze przepuszczają powietrze.

Pokrowce szyte na zamówienie lub samodzielnie

Pokrowiec na krzesło można uszyć samodzielnie, jednak wymaga to odrobiny wprawy i chęci. Na pewno jednak efekt końcowy wynagrodzi trud. Nie każdy jednak ma w domu klasyczną maszynę do szycia, a to sprzęt, który najlepiej się sprawdza do tego typu robótek. Dlatego pokrowiec na krzesło można także zamówić pod wymiar krzesła. Najpierw jednak trzeba dobrze wymierzyć mebel. Wymiary, które bierze się pod uwagę, to:

  • długość i szerokość siedziska,
  • wysokość i szerokość oparcia,
  • wysokość krzesła (lub fragmentu, który chce się zakryć pokrowcem).

Lepiej przeznaczyć też po kilka „zapasowych” centymetrów więcej. Zawsze łatwiej odciąć materiał niż dosztukować, gdy go zabraknie. Tkaninę warto kupić dopiero po wymierzeniu krzesła. Zwykle bawełna czy len mierzone są w tak zwanych metrach bieżących.

Jadalnia to miejsce, które kocha przytulne i urocze dekoracje. Dlatego pokrowiec na krzesło jest dodatkiem, za pomocą którego łatwo nadać aranżacji odpowiedni nastrój. Krzesło ubrane w pokrowiec może też trafić do innych pomieszczeń, takich jak pokój dzienny czy sypialnia.