Półmisek

Półmisek

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Półmisek-poradnik Westwing

Naczynia, z jakich korzysta się na co dzień do serwowania posiłków, powinny być nie tylko ładne, ale i praktyczne. Jednym z najbardziej potrzebnych elementów zastawy jest – obok talerza obiadowego – półmisek. Naczynie to umożliwia estetyczne podanie potrawy na stół i ułatwia wybieranie kawałków jedzenia, które chce się przełożyć na własny talerz. Półmisek pozwala też na atrakcyjne udekorowanie serwowanego dania, aby zrobić dobre wrażenie na gościach.

Wybór wielkości, kształtu i wzoru półmiska zależy od tego, jakie dania podaje się najczęściej, a także od stylu pozostałych naczyń oraz wnętrza jadalni. Dekoracyjny półmis do serwowania fantazyjnie zaaranżowanych przekąsek nie musi pasować do zestawu porcelany – może stanowić osobny, wyrazisty element dekoracji stołu. Na przyjęcie pod chmurką można wybrać solidny półmisek ze stali nierdzewnej albo deskę do serwowania. Najważniejsze, aby półmisek był praktyczny!

Półmisek – niezbędny do serwowania

Półmisek to tradycyjny element zastawy stołowej, najczęściej w formie płaskiego, owalnego talerza, który służy do serwowania potraw. Półmiski są zwykle wykonane z porcelany lub ze szkła, tak jak pozostałe naczynia z kompletu. Owalny półmis do serwowania ryb i pieczonego drobiu w całości ma bardziej wydłużony kształt. Natomiast półmiski do serów i wędlin mogą być okrągłe. Ze względu na wygodę serwowania przekąsek coraz częściej spotyka się również półmiski prostokątne. Przykładem takiego naczynia jest prosta patera do sushi.

Półmisek na przekąski

Do podawania przystawek i przekąsek służą również praktyczne półmiski dzielone na kilka części. W takim naczyniu można serwować na przykład kilka rodzajów oliwek albo krakersy z dipem – gęstym sosem podawanym na zimno. Przegródki zapobiegają mieszaniu się potraw i sprawiają, że przekąski atrakcyjniej się prezentują. W wielu sklepach dostępne są też specjalne okrągłe półmiski na jajka. Mają one wgłębienia, w których można umieścić połówki jajek faszerowanych albo podanych z łososiem czy kawiorem.

Półmisek wędlin

Atrakcyjnym sposobem podania przekąsek i dodatków do pieczywa jest oddzielny półmisek wędlin. Owalny lub okrągły półmis zapełnia się estetycznie ułożonymi plastrami szynek i kiełbas. Większe plastry można też zwinąć w rulony albo ułożyć z nich kieszonki. Pełen półmisek warto ozdobić kawałkami warzyw – sałaty, ogórka i pomidora – aby prezentował się jeszcze ciekawiej. Można też podzielić duży półmis tak, aby jedna strona była przeznaczona na wędliny, a druga na sery. Do serwowania tych ostatnich polecamy też specjalne deski do serów.

Akcesoria do serwowania – deska do serów

Estetyczna deska do podawania serów to szczególnie lubiana alternatywa dla tradycyjnego półmiska. Jest też bardziej praktyczna niż porcelana – można na niej bez obaw kroić sery i serwować je także poza domem, jako przekąska do dań z grilla. Najbardziej popularna wersja tego produktu to drewniana deska z dodatkiem nożyków do sera (zwykle czterech sztuk). W zestawie może się też znajdować szklany klosz do przykrywania serów. Podobnie jak półmiski do przekąsek, niektóre deski do serów mają zintegrowane naczynko na dip lub oliwę. Deska serów lub mięsiw to popularna przekąska do piwa, serwowana nawet w restauracjach. Dla urozmaicenia dodaje się do niej często również orzechy i winogrona.

Nadchodzące promocje