Pościel dla dzieci

Pościel dla dzieci

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Pościel dla dzieci-poradnik Westwing

Miękka i kolorowa – taka powinna być pościel dla dzieci. Przede wszystkim musi być jednak bezpieczna dla malucha i wykonana z materiałów najwyższej jakości. Śpiąc, dzieci wypoczywają i regenerują siły, ważne jest więc, by miały do tego jak najlepsze warunki. Warto zapamiętać, że pościel, która będzie świetna dla dorosłych, niekoniecznie jest odpowiednia dla dzieci. Rodzice powinni pamiętać, że dla dziecka kołdra – to nie tylko kołdra, bowiem w każdej chwili może stać się jaskinią albo zamkiem. A poduszka – to nie zwykła poduszka – ale miękkie narzędzie do niejednej walki na piżamowym przyjęciu. Dlatego właśnie dziecięca pościel powinna być przede wszystkim wytrzymała. Materiały i tkaniny muszą przetrzymać wiele trudnych nocy i stanowić miłe otoczenie dla brzdąca, który ma czasem gorsze sny.  

Wybór pościeli dla dzieci to ważna decyzja. Należy wziąć pod uwagę nie tylko upodobania najmłodszych, ale też jakość i właściwości tkanin, z których uszyte są poszewki na poduszki i kołdry. Jak wybrać najlepszą pościel dla dzieci? Przeczytaj w naszym poradniku! Poradnik Westwing to miejsce, w którym codziennie znajdziesz praktyczne wskazówki na temat zakupu produktów i aranżacji wnętrz. Zarejestruj się na naszej stronie, aby czytać nasze artykuły i uzyskać dostęp do oferty Westwing! Pozwól się zainspirować!

Pościel dla dzieci

Odpowiedni komfort snu zapewni dziecku nie tylko właściwie dobrana kołdra i poduszka, ale także pościel! Należy wybrać naturalne materiały, które nie będą wywoływać alergii czy podrażnień. Standardowy komplet pościeli dla dzieci to poduszka 40 x 60 cm oraz kołdra 100 x 135 cm. Pościel dla dzieci jest kolorowa i często ma także bajkowe wzory z ulubionych programów telewizyjnych maluchów. Dobrze wybrać więc nie tylko funkcjonalną, ale też taką, która spodoba się przyszłemu właścicielowi. Warto zwrócić także uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Ważny będzie wybór zapięcia, którego używa się w pościeli dla dzieci. Najlepiej unikać ozdobnych wstążeczek czy guzików – dziecko może zrobić sobie nimi krzywdę lub połknąć małe elementy. Idealnie sprawdzą się chowane zamki, do których dostęp będą mieli tylko rodzice.

pościel dla dzieci

Zakup pościeli dla dzieci

Pościel dla dzieci musi spełniać wysokie wymagania. W zależności od wieku dziecka należy zwrócić uwagę na inne elementy oraz kupić inną pościel dla malucha. Granice wiekowe stanowią jednak wyłącznie wskazówkę i są umowne. Sklep z pościelą dla dzieci powinien mieć poszewki, prześcieradła i kołdry w wymiarach zarówno dla młodszych, jak i starszych maluchów.

  • Do 5 lat – kołderka powinna mieć 100 x 135 cm, a poduszka 40 x 60 cm. Należy jednak zwrócić uwagę na ich wypełnienie. Kołdra ma większy rozmiar niż standardowe łóżeczko, ale dzięki temu maluchowi trudniej będzie się z niej wydostać. Będzie również służyć mu dłużej. Poduszka powinna być płaska – zapewni to prawidłowy rozwój dziecka. Przeważnie kupuje się je w zestawie. Ważne jest, by rozmiar pościeli pasował do rozmiaru łóżeczka.
  • 5-10 lat – dzieci potrzebują większej kołdry, najlepiej 140 x 200 cm, a poduszki w rozmiarze 70 x 80 cm. To najbardziej popularny rozmiar kołderki dla dzieci. Można także użyć pościeli z kołdrą 160 x 200 cm – zależnie od wielkości łóżka. Poduszki powinny być dobrze wypełnione, przeważnie kupuje się je osobno.
  • Powyżej 10 lat – kołdra w rozmiarze 160 x 200 cm oraz poduszki 70 x 80 cm to najbardziej popularny zestaw pościeli nie tylko dla dziecka, ale również dla dorosłych.

Jaka pościel dla dzieci?

Ważne jest, by wybrać odpowiednią pościel dla dzieci. Unikać należy na przykład kory, która może powodować podrażnienia. Dla alergika lub najmłodszych pociech trzeba także dobierać odpowiednie materiały. Dobrze wybrać prześcieradła w kolorze pościeli. Poszewki mogą być ozdobione postaciami z bajek lub ulubionych książek.

  • Pościel bawełniana jest przyjemna w dotyku i łatwa w czyszczeniu. Można ją prać w wysokich temperaturach, dlatego nie trzeba się martwić o roztocze i bakterie. Z reguły do tej pościeli dla dzieci dodaje się odrobinę materiałów bakteriostatycznych, które powstrzymują rozwój bakterii. Jest lekka i przewiewna oraz łatwo wchłania pot. Czasami bawełniana pościel dla dzieci zawiera także domieszkę poliestru, co zwiększa wytrzymałość produktu.
  • Jedwab oraz satyna są polecane dla alergików. Nie przyciągają kurzu i są łatwe w czyszczeniu oraz szybko schnące. Nie będą jednak odpowiednie dla najmłodszych dzieci, ponieważ to pościel dość „zimna”.
  • Flanelowa pościel dla dzieci będzie idealna w zimowym okresie. Utrzyma malucha w cieple przez całą noc!

pościel dla dziecka

Kołdry, poduszki, poszewki — czystość i bezpieczeństwo

Bardzo ważne jest dbanie o pościel dla dziecka. Powinno się ją prać w odpowiednich płynach i proszkach – najlepiej tych, które posiadają atesty Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Tuż po zakupie pościeli dla dzieci należy ją od razu wyprać, a następnie prać w pralce raz w tygodniu. Dobrze jest zadbać także o odpowiednie wyprasowanie pościeli, poszewki i prześcieradła Warto także przed zakupem sprawdzić, czy pościel dla dzieci posiada certyfikat  Öko-Tex Standard 100. Certyfikat ten jest przyznawany wyłącznie produktom, które nie mają w składzie szkodliwych substancji takich jak pestycydy, barwniki alergizujące, metale ciężkie czy zabronione barwniki. Dobrą informacją jest również to, że certyfikat dotyczy wszystkim elementów pościeli – łącznie z guzikami czy nićmi.

Nadchodzące promocje